Warszawa

Po co dzieciom sztuka?

Po co dzieciom sztuka?

Dzisiejszy świat nastawiony jest na rozwój nowych technologii. Coraz większy nacisk kładzie się na edukację związaną z dziedzinami takimi jak informatyka, matematyka i nauki ścisłe. Czy w tym wszystkim pozostaje jeszcze miejsce na sztukę?

 

Dzieci od najmłodszych lat próbują dać upust swojej kreatywności, tworząc własne, miniaturowe dzieła sztuki. Bez względu na ich jakość i poziom zaawansowania, dziecięce malunki są wyrazem ich samych - ich wyobraźni, sposobu postrzegania świata czy choćby aktualnych umiejętności. Kredki, pisaki i farby zajmują ważne miejsce wśród zabawek większości maluchów, którzy w pierwszych latach życia bardzo chętnie i często po nie sięgają. W miarę upływu czasu jednak dziecięce zainteresowanie plastyką maleje. Edukacja szkolna nie jest bowiem nastawiona na rozwijanie umiejętności twórczych, a same dzieci, otoczone tysiącami bodźców dostarczanych przez urządzenia elektroniczne, zwyczajnie nie czują potrzeby oddawania się bardziej kreatywnym zajęciom. Tymczasem obcowanie ze sztuką niesie ze sobą wiele korzyści, które pozytywnie wpływają na rozwój najmłodszych i nastolatków. Zobaczcie, jaką rolę sztuka może odgrywać w życiu dziecka.

 

Sztuka sprzyja tworzeniu nowych połączeń neuronowych w mózgu

 

Rysowanie, malowanie, wymyślanie projektów, lepienie modeli z plasteliny, łączenie ze sobą kolorów i materiałów - czynności, którym oddaje się dziecko podczas tworzenia własnych dzieł sztuki, angażują do pracy wszystkie jego zmysły. W ten sposób pobudza aktywność swojego mózgu, zwiększając produkcję szarych komórek oraz budowę nowych połączeń neuronowych. Efektem tych działań są natomiast lepsze zdolności intelektualne i poznawcze.

 

 

Sztuka wpływa pozytywnie na rozwój kompetencji językowych

 

Oddawanie się kreatywnym zajęciom wspomaga komunikację dziecka na wiele sposobów. Jego dzieła często bowiem stają się inspiracją do rozmowy, w której młodzi artyści opowiadają o tym, co próbowali za pomocą swego wytworu przedstawić. Obcowanie ze sztuką zwiększa również zdolność przyswajania informacji przez dziecko. Czytając instrukcje budowy modeli czy też grając w proste gry z symbolami i obrazkami, najmłodsi uczą się odczytywać sygnały i przetwarzać słowa.

 

Sztuka rozwija wrażliwość i świadomość

 

Obcowanie ze sztuką uwrażliwia dzieci na problemy i poglądy innych ludzi. Obserwując świat z perspektywy innej, niż własna, najmłodsi zaczynają dostrzegać, że pewne rzeczy dla każdego wyglądają inaczej. Sztuka uczy nasze pociechy otwartości na inne rasy i kultury, jednocześnie inspirując do rozmów na ważne, często trudne do poruszenia tematy. Ostatecznie sztuka stanowi również bardzo bogate źródło wiedzy, dzięki któremu dzieci poznają mechanizmy rządzące światem i relacjami międzyludzkimi.

 

 

Sztuka buduje osobowość i charakter

 

Tworzenie i obserwowanie sztuki rozwija w dziecku całe mnóstwo cech i zdolności, które mogą przydać się w codziennym życiu oraz przyszłej ścieżce kariery. Sztuka uczy ich cierpliwości, wrażliwości, wytrwałości i odpowiedzialności za to, czego autorami się stają. Posiada również niezwykły wpływ na inteligencję emocjonalną, która czyni je bardziej empatycznymi w stosunku do innych. Działania artystyczne zachęcają także do introspekcji, która przekłada się z kolei na lepszą znajomość i świadomość samego siebie.

 

 

Sztuka usprawnia zdolności motoryczne

 

Twórczość plastyczna bardzo często wymaga od dzieci dużych zdolności manualnych. Rysowanie, wycinanie, wyklejanie, składanie modeli - wszystkie te czynności, choć początkowo trudne, uczą małych artystów skupienia i koordynacji ruchowej. Dzięki temu ich rozwój fizyczny jest sprawniejszy i szybszy, a najmłodsi lepiej radzą sobie z codziennymi wyzwaniami w domu i w szkole. Własna twórczość sprzyja również większej świadomości ciała, która wpływa pozytywnie na wiele aspektów życia - w tym zdrowia fizycznego i psychicznego.

 

Widząc, jak wiele korzyści niesie ze sobą uprawianie i obserwowanie sztuki, warto zadbać o włączenie jej w harmonogram naszego dziecka. Pamiętajmy, że rozwój nie powinien być nastawiony wyłącznie na osiąganie jak najlepszych wyników, ale dbać za to o równowagę.

 

Nie bójmy się eksperymentów - dajmy dziecku szansę na odkrywanie i pielęgnowanie swoich pasji. Istnieje wiele szkół, które oferują najmłodszym możliwość rozwinięcia artystycznych skrzydeł. Jedną z nich jest SealArt - szkoła rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży, która od lat z powodzeniem wprowadza najmłodszych do świata sztuki. Sprawdźcie jej ofertę na stronie https://www.sealart.pl/.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć