Warszawa

Czy sztuka może wpłynąć na rozwój emocjonalny dziecka?

Czy sztuka może wpłynąć na rozwój emocjonalny dziecka?

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że na początku rozwoju dziecka sztuka jest jego naturalnym towarzyszem. Najmłodsi reagują na takie bodźce jak kolory, dźwięki bądź kształty. To naszym zadaniem jest podtrzymanie tego zainteresowania tak, aby dzieci wyrosły na pełnych wrażliwości dorosłych.

 

Doskonałą wiadomością w tym kontekście jest fakt, że dzieci same z chęcią sięgają do podstaw nauki jaką jest sztuka. Wystarczy spojrzeć na to jak popularne są różnego rodzaju malowanki, rysowanki lub szkicowniki. Natomiast kredki w większości domów to jedne z najczęściej kupowanych narzędzi pracy dziecka. Zauważcie, że dla większości maluchów ogromną frajdą i najlepszą zabawą jest parę minut przy kartce z farbami bądź flamastrami. Sztuka przychodzi najmłodszym całkowicie naturalnie i ważne jest abyśmy podtrzymali te chęci, bo nawet jeżeli nasze dziecko nie okaże się być kolejnym doskonałym artystą, to z pewnością umiejętności nabyte podczas procesu twórczego nie pójdą w las.

 

Zabawa jest pierwszym stopniem wychowania

 

To stwierdzenie, o którym warto nie zapomnieć kiedy chcielibyśmy zaszczepić naszemu dziecku edukację estetyczną. Kiedy nasza pociecha się bawi warto pamiętać, że jednocześnie przy tym chłonie bodźce, które są dookoła niej. Zastanawiacie się czy w tym czasie w tle puścić im muzykę? – nie wahajcie się – zróbcie to! Wspólnie spędzony czas podczas takich czynności jak rysowanie lub malowanie także jest istotny. Dzieci uwielbiają nas naśladować, więc jeżeli widzą, że jesteśmy pochłonięci czynnością – również skupią się na niej mocniej. Tylko od nas zależy czy hobby dziecka będzie dla niego także najlepszą zabawą.

 

 

Zawsze zwracaj uwagę na to co podoba się twojemu dziecku

 

Mowa oczywiście o kolorach, kształtach, dźwiękach i innych bodźcach, które maluch może czerpać z szeroko pojętej sztuki. Kiedy rysuje – obserwuj, przy którym kształcie lub elemencie najbardziej się skupia i stara się być najbardziej dokładne. Zachęcaj aby tworzyło nie tylko prace, które sprawiają mu najwięcej radości i przychodzą łatwo. Warto aby ćwiczył także te rzeczy,  które osiąga trudniej. Rozwija to wrażliwość, cierpliwość i dyscyplinę, nie wspominając oczywiście o samym aspekcie umiejętności.

 

 

Nie ograniczaj – daj wyrazić siebie

 

Dziecko rysuje rzeczy i naturę inaczej niż byś się tego spodziewał? Drzewko jest niebieskie lub za bardzo kanciaste? Nie poprawiaj go – pozwól podążać własną ścieżką i zobacz co z tego wyjdzie. Nie ma jednego słusznego punktu widzenia – zwłaszcza w procesie twórczym. Może droga, którą obierze twoja pociecha to właśnie pierwszy krok do bycia artystą? Nie oznacza to oczywiście, że zupełnie nie możesz wyrazić swojego zdania i wspierać go w tej twórczej podroży. Śmiało – siądź z podopiecznym, spędźcie razem czas i pokaż jak ty przedstawiasz daną wizję świata, którą akurat oddajecie na kartce. Staraj się jednak nie wskazywać na to, że dana rzecz musi wyglądać tak i nie inaczej. Daj dziecku wyrazić siebie.

 

 

Zapisz dziecko na zajęcia rozwijające pasję, talent, hobby

 

Przyjdzie czas kiedy coś co było zabawą i niewinnym rysowaniem zacznie przeistaczać się w początki talentu, który chcieliśmy wydobyć. Bardzo możliwe jest także to, że dzieci nabiorą więcej umiejętności niż sami rodzice. Nie wahajcie się wtedy i zapiszcie je na zajęcia, które rozwiną jego pasję. Znajdźcie miejsce, które może towarzyszyć dzieciom przez lata. Tego rodzaju szkołą jest SealArt, która proponuje swoim podopiecznym zajęcia już od najmłodszych lat. Znajdziecie tu zarówno kursy na takie przerwy w roku jak ferie zimowe lub wakcje, ale także ofertę długoterminową. Tematyka lekcji także jest ogromnie szeroka. Dzieci mogą się szkolić zarówno na młodych architektów, grafików jak i artystów. Wybrać możecie także zajęcia po angielsku – czyli tak naprawdę równolegle poprowadzić kurs językowy z kursem rysunku – a Wasze dziecko nadal będzie się przy tym świetnie bawić. Koniecznie sprawdźcie ich ofertę.

 

Jeżeli natomiast Wasze dziecko poczuje się w SealArt jak w domu – swoje kształcenie tam może kontynuować niezależnie od wieku.  

 


 

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie interenetowej Szkoły rysunku Sealart.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć