Warszawa

Jakie cechy powinien spełniać materac dziecięcy, aby był zdrowym wyborem dla dziecka?

Jakie cechy powinien spełniać materac dziecięcy, aby był zdrowym wyborem dla dziecka?

Maluszki spędzają w swoim łóżeczku znacznie więcej czasu niż osoby dorosłe. Dlatego tak istotne jest, aby wybrać dla dziecka odpowiedni materac! Sprawdź, czym kierować się podczas tego zakupu.

 

 

Dlaczego wybór materaca dziecięcego jest tak istotny?

 

Im dziecko jest młodsze, tym więcej czasu spędza w łóżeczku. Śpi w nim, bawi się, podejmuje pierwsze próby siadania, a potem wstawania. Materac jest więc eksploatowany przez większość dnia i nocy - dlatego też powinien być najwyższej jakości, by zapewniać maluchowi jak najlepsze możliwości do rozwoju i wypoczynku.

 

Pierwsze materace służą dzieciom najczęściej od pierwszych chwil aż do trzeciego roku życia. Na tym etapie najlepszym wyborem są dość twarde materace, nieutrudniające rozwoju ruchowego malucha. Większość producentów stawia na pianki elastyczne, które są nie tylko sprężyste, ale też przewiewne. Z czasem - im dziecko jest starsze - materac powinien nabierać więcej warstw o różnorodnych właściwościach.

 

Wybór materacyka dla dziecka - czym się kierować?

 

Materace dla dzieci powinny spełniać znacznie wyższe wymagania niż materace dla osób dorosłych. Przede wszystkim muszą być wykonane z wysokojakościowych materiałów - najlepiej, aby ich nieszkodliwość była potwierdzona badaniami. Podczas wyboru materacyka dla niemowląt warto poszukiwać tych z atestami wiarygodnych instytucji, jak Instytut Matki i Dziecka.

 

Należy pamiętać, że ciało niemowlęcia jest znacznie bardziej wrażliwe na odparzenia. Dużą część czasu (zwłaszcza na początku) spędza w łóżeczku w pozycji leżącej - dlatego też materac powinien być przewiewny. Gdy dziecko jest starsze jest to kwestia mniej istotna (mniej czasu spędzanego w łóżku), lecz wciąż istotna.

I ostatnie, choć nie najmniej ważne: pokrowiec. Pomaga w utrzymaniu materacyka w czystości, co w przypadku niemowląt i małych dzieci jest to bardzo ważne! Dobrym wyborem jest pokrowiec o właściwościach antyalergicznych oraz nadający się do prania w niskich temperaturach.

 

 

Porównanie popularnych materacy dziecięcych i młodzieżowych

 

Na rynku jest dostępnych sporo materacy spełniających powyższe kryteria - przygotowaliśmy więc zestawienie i porównanie trzech popularnych modeli. Niezależnie od tego, na który się zdecydujecie, będzie to dobry wybór!

 

  • Materac Safety Smyk - jeden z bestsellerów producenta Hilding, dopasowany do potrzeb najmłoszych. Materacyk jest średnio twardy i dwustronny, we wkładzie zastosowano piankę wysokoelastyczną oraz poliuretanową FlexiFoam. Co charakterystyczne, materac ma kształt łódeczki, gwarantującej maksymalne bezpieczeństwo maluszka - nawet jeśli materac używany jest poza łóżeczkiem, dziecko z niego nie wypada. Wszystkie materiały wykorzystane do stworzenia tego materaca są antybakteryjne i antyalergiczne. Safety Smyk posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Materacyk można zakupić wraz z jednym z dwóch rodzajów pokrowców.
  • Materac Toni - produkt polskiej firmy Janpol, który sprawdzi się i u maluszków i nieco starszych dzieci. Materac jest średniej twardości, dwustronny - przy czym jedna strona jest nieco twardsza. We wkładzie zastosowano piankę poliuretanową, matę kokosową oraz piankę Lateks Pulse - ta ostatnia cechuje się naturalnymi właściwościami hipoalergicznymi, dlatego będzie to dobry wybór dla małego alergika. Toni posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
  • Materac Smart Enduro - to propozycja producenta Sembella, idealna dla starszych dzieci i młodzieży. Wkład składa się z pianek poliuretanowych o różnym stopniu twardości oraz maty kokosowej. Materac jest dwustronny - można więc bez problemu i w mgnieniu oka zmienić twardość podłoża do snu. Ponadto materac posiada 7 stref twardości, które pozwalają na dokładne dopasowanie się podłoża do ciężaru ciała.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć