Warszawa

Czy warto zainwestować w usługi architekta przy projektowaniu nowoczesnego domu?

Czy warto zainwestować w usługi architekta przy projektowaniu nowoczesnego domu?

Budowa domu dla wielu osób jest inwestycją na całe życie lub co najmniej kilkanaście lat. Warto przemyśleć ją w każdym detalu, co pozwoli cieszyć się własnymi czterema kątami przez długie lata.

 

Od czego zacząć planowanie domu?


W pierwszej kolejności powinniśmy posiadać działkę. Jeśli już ją posiadamy, to projektowany dom będzie musiał być dostosowany do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W wielu miejscach nie są one zbytnio restrykcyjne, jednak czasami może okazać się, że na naszej działce nie możemy postawić domu spełniającego wszystkie nasze wymagania. Jeśli nie posiadamy jeszcze działki, dobrym wyborem będzie współpraca z architektem i przedstawienie mu kilku propozycji wraz z wizją naszego domu. Również jeśli jesteśmy już właścicielami gruntu, współpraca z architektem może przynieść wiele korzyści.


Projekt katalogowy czy od architekta?


Osoby podejmujące decyzję o budowie domu stają przed dylematem czy wybrać projekt domu od architekta czy projekt domu katalogowy. Pierwsza z opcji będzie prawdopodobnie droższa. Jednak współpraca z architektem pozwoli w pełni wykorzystać potencjał działki oraz dopasować dom do potrzeb jego przyszłych domowników. Projekt katalogowy zazwyczaj jest tańszy niż ten zamówiony u architekta. Należy jednak liczyć się z tym, że zawarte w nim rozwiązania będą uniwersalne, tak aby odpowiadały jak największej ilości odbiorców. Może okazać się, że nie ma możliwości zaimplementowania pewnych rozwiązań zgodnie z oczekiwaniami lub jest to bardzo kosztowne.


Ile kosztuje projekt domu?


Gotowy projekt domu to nie tylko koszt projektu, ale również koszty mapy geodezyjnej, badań geotechnicznych oraz adaptacji projektu (nie dotyczy projektu od architekta). Ceny będą różnić się głównie w zależności od wielkości projektowanego obiektu oraz ilości szczegółów. Można przyjąć że projekt od architekta dla domu do 150m² będzie mieścił się w przedziale 5 - 25 tys. złotych, natomiast gotowy projekt katalogowy w przedziale 3,5 - 9 tys. złotych. Biorąc pod uwagę całkowity koszt inwestycji jaką jest budowa domu, może okazać się, że projekt indywidualny od architekta stanowi jedynie mały procent całkowitych nakładów.
 

Co zawiera projekt od architekta?


Projekt od architekta najczęściej składa się trzech części. Są to kolejno: projekt koncepcyjny, projekt budowlany oraz projekt wykonawczy. Projekt koncepcyjny ma za zadanie przedstawienie ogólnego pomysłu architekta jak będzie wyglądał budynek. Zawiera on uproszczone szkice, rzuty kondygnacji oraz przekroje. Wielu architektów w projekcie koncepcyjnym zawiera również wizualizacje komputerowe, które pozwalają zobaczyć jak będzie wyglądał dany budynek.
Po zaakceptowaniu koncepcji przez inwestora, architekt przygotowuje projekt budowlany. Jest on niezbędny w celu otrzymania pozwolenia na budowę. Jego zawartość jest ściśle określona w polskim prawie.
Trzecim etapem jest projekt wykonawczy. Zawiera on szczegółowy projekt architektoniczny oraz projekty instalacji czy konstrukcji wraz z wymiarami oraz zastosowanymi produktami.

 

Jeśli szukasz oryginalnych mebli, sprawdź ofertę https://www.home-sofa.pl/pl/

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć