Warszawa

Wyprawka dla maluszka - podpowiadamy, co warto kupić

Wyprawka dla maluszka - podpowiadamy, co warto kupić

Lada dzień zostaniesz mamą lub tatą? Każdy przyszły rodzic wie, że na powrót maluszka ze szpitala trzeba się przygotować. Podpowiemy Wam, co powinno się znaleźć w wyprawce dla noworodka. Część z tych rzeczy to must have świeżo upieczonych rodziców, a część to przydatne akcesoria, o których początkowo nie myślimy, a później nie wyobrażamy sobie bez nich życia.

 

Delikatne pieluszki

 

Pierwsze pieluszki powinny być delikatne i hipoalergiczne. Dlatego warto sięgnąć po te w 100% ekologiczne. Wbrew stereotypowi, wśród jednorazowych pieluszek też można znaleźć takie, które są wykonane z ekologicznych materiałów. Dużą popularnością cieszą się pieluszki bambusowe, np.: Bambo Nature Newborn, przygotowane dla noworodków (2-4 kg).

 

Okołopieluszkowa pielęgnacja

 

Dobre pieluszki to podstawa, ale skóra noworodka potrzebuje też odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki niej unikniemy podrażnień i odparzeń. Najzdrowiej jest, kiedy podczas zmiany pieluchy oczyszczamy skórę czystą wodą, jednak młodzi rodzice nie zawsze mają ją pod ręką (np. podczas spacerów). W takim wypadku przydadzą się chusteczki nawilżane Waterwipes, nasączane czystą wodą.

 

Czystą skórę maluszka trzeba przed odparzeniem zabezpieczyć też specjalnym kremem. Tu warto sięgnąć po kosmetyk z dobrym, organicznym składem - własnie taki, jak od Azeta Bio.

 

Pierwsze kąpiele

 

Pierwsze kąpiele niemowlęcia wiążą się z dużym stresem rodziców. Spokojnie, wszyscy to przechodziliśmy. Z każdym kolejnym myciem nabierzecie wprawy. Pamiętajcie o tym, że w domowej wyprawce dla niemowlaka nie może zabraknąć delikatnego kosmetyku do kąpieli. Niemowlę nie potrzebuje oddzielnych specyfików do mycia ciała i do mycia włosów. Ważne jest, żeby wybierać produkty, które można stosować od pierwszych dni życia, np. mydła i szampony Derma.

 

Mleko modyfikowane

 

Najlepsze jest mleko mamy. Ministerstwo Zdrowia zaleca, żeby karmić piersią do ukończenia przez malucha 6 miesiąca życia. Później, w razie potrzeby, można zacząć dziecko dokarmiać 2. mlekiem modyfikowanym.

 

Jednak tak jak różne są kobiety, tak różnie potrafi przebiegać laktacja. Przy kompletowaniu wyprawki warto zastanowić się nad zakupem mleka modyfikowanego, żeby być przygotowanym na każdy scenariusz, zwłaszcza ten najgorszy: noc, głodne niemowlę i brak pokarmu.

 

Smoczek smoczkowi nierówny

 

Zwolennicy i przeciwnicy smoczków są również wśród niemowląt – jedne od razu je smoczek, inne od początku demonstrują wielką niechęć do tego wynalazku.

 

Jeżeli decydujecie się na smoczek, to pamiętajcie, że mają różne kształty i rozmiary. Dla noworodków wybierajcie jak najmniejsze. Są smoczki z końcówkami silikonowymi, jak i z organicznego kauczuku. Dużą popularnością cieszą się te duńskiej marki BIBS, np. smoczek uspokajający kauczuk Hevea S 0m+.

 

Kokon niemowlęcy

 

Kocyk, płaska poduszeczka, zabezpieczający materacyk do wózka, kokon niemowlęcy - w wyprawace dla maluszka powinna znaleźć się każda z tych trzech rzeczy.

 

O ile wszyscy rodzice wiedzą o tym, że kocyk to podstawa, o tyle niewielu zdaje sobie sprawę z dobrodziejstw kokonu, a przecież on dosłownie utula niemowlę, zatem będzie się czuło w nim komfortowo i bezpiecznie. Kokon można ułożyć w łóżeczku, łóżku rodziców czy na kanapie. Dzięki zabezpieczającym, miękkim ściankom możemy mieć pewność, że niemowlę się nie sturla.

 

Tekstylia niemowlęce możecie skompletować oddzielnie, ale taniej wyjdzie, jak kupicie je w komplecie. Firma Jukki ma w swojej ofercie 5-elementowe zestawy.

 

Pierwsza przytulanka

 

Może niemowlę od razu się nią nie zainteresuje, ale im wcześniej dostanie swoją przytulankę, tym bardziej ją później pokocha. Podczas wybierania należy zwrócić uwagę na to, żeby nie miała małych elementów np. plastikowych oczek, noska, guziczków itp. Dziecko może je nieopatrznie połknąć. Taka przytulanka powinna też być łatwa w praniu.

 

Na rynku znajdziecie przytulanki stworzone specjalnie dla niemowląt. Zalecamy skorzytać właśnie z takich.

 

Lampka nocna

 

Przy wyborze nocnej lampki do pokoju dziecięcego wybierajcie taką, która nie tylko rozświetli noc, ale też przyciągnie uwagę dziecka. Lampka nocna dla dzieci Rabbit&Friends w formie białego misia nie tylko może świecić różnokolorowym światłem i jest miękka. Dodatkowa zaleta to włączanie dotykiem, więc dziecko - kiedy będzie już nieco starsze - samo sobie z tym poradzi.

 

Cichy nawilżacz powietrza

 

Może nawilżacz powietrza w wyprawce dla noworodka nie jest produktem pierwszej potrzeby, ale na pewno się przyda, zwłaszcza w sezonie przeziębieniowym i grzewczym. Dobrze - zwłaszcza, kiedy nasz maluch ma skłonności alergiczne - wybierać takie urządzenia, które nie tylko nawilżają, ale też oczyszczają powietrze. Świetnie nada się tego np. ultradźwiękowy nawilżacz od Beaba.

 

Z taką wyprawką na pewno będziecie gotowi na powrót z noworodkiem ze szpitala.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć