Warszawa

Dlaczego warto dawać dziecku smoczek?

Nie brakuje osób, które obywają się bez smoczka, co z pewnością ma swoje plusy, ale ten niepozorny gadżet okazuje się być bardzo pomocny. Nie ma jednak sensu podawać go maluszkowi w okresie nieunormowanej jeszcze laktacji. Zaleca się rodzicom wstrzymać do kilkunastu tygodni po porodzie. Chodzi o to, aby nie doszło do jakiś problemów podczas naturalnego karmienia piersią i dziecko nauczyło się wysysać mleko z piersi. W przypadku starszego dziecka smoczek traktowany jako coś więcej, niż tylko źródło pokarmu. Dzięki niemu może zaspokoić swoją potrzebę ssania. Nie zawsze przecież dziecko jest głodne. Smoczek uspokajający idealnie sprowadza się w przypadku, gdy pociecha jest niespokojna, płaczliwa, żądna uwagi. Ssanie smoczka działa na dzieci uspokajająco i łatwiej jest im się wyciszyć. Kolejną kwestią jest ząbkowanie, które może być źródłem dyskomfortu i niepokoju. Poprzez ssanie smoczka możliwe jest zredukowania bolesnego ząbkowania, uspokojenie pociechy. Ssanie smoczka nie tyko ułatwia zasypianie, ale też jest pomocne w odzwyczajeniu pociechy od zbyt częstych karmień w nocy.


Warto mieć na uwadze to, że ssanie smoczka jest znacznie korzystniejsze dla dziecka niż ciągłe ssanie kciuka. Takie długotrwałe ssanie kciuka przyczynia się do wad zgryzu i uszkodzenia naskórka. W przypadku źle dobranego smoczka także mogą pojawić się wady zgryzu, dlatego trzeba zadbać o dobranie odpowiedniego rozmiaru, kształtu i tarczy. Obowiązkowo powinny te parametry być dostosowane do wieku dziecka. Podawać go można już od szóstego tygodnia życia, jeśli udało się już opanować laktację. Zdarza się tak, że młodsze dzieci zaczynają już wkładać palce do buzi i w takim przypadku godny polecenia jest anatomiczny silikonowy. Trzeba pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne i należy mieć na uwadze jego indywidualne potrzeby.


Na jaki rodzaj smoczka się zdecydować?

 

 

Na rynku dostępne są przeróżne smoczki dla dzieci – zarówno te klasyczne, jak i kolorowe, z wzorami i o nietypowych kształtach. Wybór z całą pewnością jest ogromny, ale powinien być dobrze przemyślany. Czasami trzeba przetestować kilka modeli, aby znaleźć ten właściwy. Jednym z istotnych parametrów jest materiał, z którego został wykonany smoczek. Powszechnie stosowany jest smoczek kauczukowy, który dawniej był jedyną z dostępnych opcji. Jest to smoczek lateksowy, odznaczający się miękkością i delikatnością. Dzieci bardzo lubią tego typu smoczki, które w dotyku przypominają im pierś matki. Na korzyść smoczka kauczukowego przemawia to, że jest łatwy w użyciu. Trzeba mieć na uwadze to, że ciągłe stosowanie tylko tego typu smoczka może mieć negatywny wpływ na rozwój aparatu mowy pociechy, co wynika ze zbyt małej stymulacji odruchu ssania. Minusem smoczków z kauczuku jest też ich nietrwałość, szybko się zużywają na skutek podatności na odkształcanie. Co więcej lateks jest szybko utleniającym się materiałem, który zmienia swoją strukturę nawet pod wpływem wody. W przypadku starszych dzieci bardzo łatwo jest o przegryzienie czy nawet odgryzienie takiego smoczka, co zwiększa ryzyko zachłyśnięcia się kawałkiem. Rodzice muszą pilnować, aby regularnie wymieniać takie smoczki. Co więcej lateks może uczulać.


Coraz więcej osób sięga po smoczek silikonowy, który jest przezroczysty i twardszy od tego kauczukowego. Jest też dużo bardziej wytrzymały. Jako, że używanie takiego smoczka wymaga od dziecka większego wysiłku, ma to pozytywny wpływ na stymulowanie mięśni języka i buzi. W przypadku silikonowych smoczków ryzyko ich przegryzienia jest znacznie mniejsze niż tych kauczukowych. Nie każde dziecko jednak lubi takie twardsze smoczki, które już nie imitują kobiecej piersi. Zaletą silikonowego smoczka jest to, że nie ulega on deformacji. Ma to duży znacznie, jeśli chodzi o rozwój aparatu mowy. Nie trzeba martwić się żadnym odbarwianiem i zmianą struktury nawet pod wpływem wrzącej wody. Przekłada się to na łatwiejsze dbanie o higienę smoczka. Zaletą jest także to, że silikonowy smoczek nie zmienia zapachu p bogaty wybór smoczków dostępny na bamboli.pl.


Inne typy smoczków dziecięcych

 

 

Stomatolodzy polecają sięgać po smoczki ortodontyczne, które zostały stworzone w taki sposób, aby wspierać prawidłowy rozwój zgryzu, żuchwy i podniebienia. Posiadają one specyficzny kształt, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko rozwoju wady wymowy. Stosowanie takiego smoczka przeciwdziała też zaburzeniom związanym z aparatem mowy u dziecka. Podobną funkcję pełni smoczek anatomiczny, który ma wygiętą i spłaszczoną końcówkę. Służy to temu, aby łatwiej było dopasować smoczek do buzi pociechy i uniknąć problemów ze zgryzem w przyszłości. Jest też specjalny smoczek na ząbkowanie, który potocznie nazywany jest gryzakiem. Taki smoczek posiada specjalne wypustki, które pełnią rolę masażera podczas ssania go. Przynosi to ukojenie dzieciom z obolałymi dziąsłami na skutek wyżynania się pierwszych zębów. Dla niespokojnych maluszków można kupić smoczek uspokajający. Oczywiście nie należy przesadzać z częstotliwością jego stosowania, gdyż dziecko może zbyt się do niego przyzwyczaić i traktować jako substytut piersi.


Ciekawą opcją jest smoczek antykolkowy, który przynosi ukojenie pociechom zmagającym się z kolką. Można go stosować profilaktycznie, gdyż zapobiega albo zmniejsza częstotliwość wystąpienia tego problemu. Tego typu smoczki mają taki kształt, aby dobrze dostosować się do budzi i przeciwdziałać zachłystaniu się powietrzem. Inną propozycją jest smoczek dynamiczny, który sprawdza się idealnie, jeśli chodzi o imitacje procesu ssania kobiecej piersi. Do ich produkcji sięga się po materiały, które podczas ssania rozciągają się i kurczą, przypominając brodawkę sutkową matki. Na tym oczywiście nie koniec. Do wyboru jest smoczek trójprzepływowy. Mogłoby się wydawać, że jest to jakiś niepotrzebny wynalazek, ale okazuje się być bardzo pomocnym gadżetem. Ten smoczek został tak zaprojektowany, aby leciała z niego pokarm na trzy różne sposoby. Co więcej możliwe jest regulowanie szybkości wypływu pokarmu. Jako, że każde dziecko ma inny rytm, rozwiązanie to pozwala na dostosowanie szybkości do potrzeb maluszka. W przypadku aktywnych dzieci możliwe jest przyspieszenie wypływu pokarmu, a dla bardziej leniwych pociech można go zwolnić.


Co jeszcze ma znaczenie przy wyborze smoczka?


Materiał, z którego został wykonany smoczek dla dziecka to jedno, ale ważny jest też wspomniany już kształt, rozmiar i tarczka. Zleca się wybierać smoczki, mają spłaszczenie od strony języka i uwypuklenie od strony podniebienia. Na uwadze trzeba mieć też tarczkę, która nie może zasłaniać nosa. Powinna ona być wyposażona w otwory wentylacyjne. Na rynku dostępne są smoczki okrągłe, które przypominają kształtem żarówkę. Druga opcją jest symetryczny smoczek z płaską gumką po obu stronach. W przypadku oby tych smoczków możliwe jest wkładanie ich do budzi dziecka w dowolny sposób. Najczęściej wybór pada na smoczek anatomiczny, który wkłada się do buzi uwypukleniem gumki ku podniebieniu, posiada tarczkę wyprofilowaną pod nos.


Kolejną kwestią jest rozmiar, który dobiera się zgodnie z przedziałem wiekowym dziecka. Te przeznaczone dla najmłodszych dzieci, czyli do szóstego miesiąca życia, oznaczone są cyfrą 1 lub literą A. Dla pociech mających od 6 do 18 miesięcy stosuje się oznaczenia 2 lub B. Smoczki dla dzieci w przedziale wiekowym powyżej 18 miesięcy mają oznaczenie 3 lub C. Jeśli chodzi o tarczkę, to może ona być tradycyjna – z jednostronnym wycięciem na nos lub w kształcie ósemki – z wycięciem obustronnym.

Materiał promocyjny

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć