Warszawa

Czym są odparzenia u dzieci i w jaki sposób je leczyć?

Czym są odparzenia u dzieci i w jaki sposób je leczyć?

Odparzenia u dzieci najczęściej związane są z pieluszkowym zapaleniem skóry. Aby je wyleczyć, nie wystarczy zwykły krem nawilżający, lecz specjalistyczny preparat z dodatkiem cynku. Niezbędne jest też wdrożenie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Spis treści:

 

Czym są odparzenia u dzieci?

 

Odparzenia skóry to uszkodzenia struktury skóry powstałe na skutek zetknięcia z drażniącymi substancjami. W przypadku małych dzieci tymi substancjami są najczęściej kał i mocz zalegające pod pieluszką. Powodują one, że skóra zbyt długo pozostaje w wilgotnym i pełnym bakterii środowisku, co  prowadzi do zaczerwienienia skóry oraz jej podrażnienia, a także wykwitów skórnych typu: nadżerki lub pęcherzyki. W miejscu przylegania pieluszki bardzo często widoczne są też bladoróżowe lub czerwone grudki łuszczące się obwodowo. Jeśli chcesz poznać inne przyczyny odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry, zajrzyj tutaj: http://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/jakie-sa-przyczyny-pieluszkowego-odparzenia-skory/.

 

Rumień pieluszkowy – przyczyny

 

Rumień pieluszkowy pojawia się w momencie, gdy skóra dziecka zostaje uszkodzona przez substancje drażniące, ale również – jak można wyczytać w artykule Pieluszkowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy i leczenie – może być konsekwencją antybiotykoterapii. Jeśli dziecko przeszło infekcję bakteryjną i otrzymało antybiotyk, a następnie pojawił się na jego pupie rumień, możemy podejrzewać, że doszło do osłabienia bariery ochronnej skóry na skutek stosowania leku. Antybiotyki zabijają nie tylko złe bakterie, ale i te dobre, które zapewniają naszej skórze odpowiednią ochronę. Kiedy mikroflora skóry zostaje zaburzona, łatwiej w niej np. o zakażenia drożdżakami Candida Albicans i o powstanie rumienia. Antybiotykoterapia sprzyja również zaburzeniom pracy jelit oraz częstszym biegunkom. Kiedy dziecko wydala kał kilka razy dziennie i ma on zmienioną, lepką konsystencję, łatwiej o podrażnienie skóry oraz jej zaczerwienienie. Warto zaobserwować, kiedy pojawił się rumień i w jakich okolicznościach, bo to pomoże lekarzowi łatwiej ustalić przyczynę rumienia oraz wybrać właściwy sposób jego leczenia.

 

 

Pielęgnacja delikatnej skóry dziecka – profilaktyka odparzeń

 

Odparzenia powstają najczęściej na skutek niewłaściwej higieny skóry malucha. Jeśli dziecko pozostaje zbyt długo w niezmienionej pieluszce, zapomina się o wietrzeniu jego pupy i robieniu przerw w zakładaniu pieluszki, wówczas delikatna skóra niemowlaka narażona jest na podrażnienia. Aby zapobiec odparzeniom, należałoby zadbać o to, aby pielucha zmieniana była regularnie, nawet wtedy, gdy dziecko nie zrobiło kupy. W momencie, gdy pojawia się kał, pupa malucha powinna zostać dokładnie umyta pod bieżącą wodą, aby usunąć z niej wszelkiego rodzaju bakterie. Nie wystarczą do tego jedynie nawilżające chusteczki, gdyż nie doczyszczą one tak dobrze skóry jak woda z kranu.

 

Wietrzenie pupy dziecka to wymóg w czasach, kiedy non stop pozostaje ono w sztucznej pieluszce. Kiedyś, gdy do dyspozycji były jedynie pieluchy tetrowe, skóra na pupie dziecka mogła oddychać. Teraz powietrze nie dociera do niej tak łatwo, dlatego pod pieluchą tworzy się nienaturalne i szkodliwe dla naskórka środowisko. Jeśli chcemy, by nasze dziecko uniknęło odparzeń, postarajmy się robić dłuższe przerwy między zmianą jednej pieluchy na drugą. Dajmy dziecku choć 5 minut, aby pozostało bez szczelnego pokrowca pieluchy, aby skóra mogła pooddychać i pozbyć się nadmiaru wilgoci.

 

Przed założeniem kolejnej pieluchy ważne jest, aby posmarować skórę dziecka kremem, które ochroni je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Bardzo dobrze sprawdzi się tu Sudocrem na odparzenia, który nie tylko będzie chronił skórę malucha ale również ją leczył. W przypadku braku widocznych odparzeń, w codziennej pielęgnacji skóry dziecka sprawdzą się też emolienty. Należy pamiętać, że skóra dziecka jest o wiele cieńsza od skóry osoby dorosłej i ma słabiej wykształconą barierę ochronną. Ma też zmniejszoną ilość lipidów w warstwie rogowej, dlatego łatwiej u niej o przesuszenia, które z kolei prowadzą do podrażnień. Aby poprawić stan skóry dziecka warto sięgnąć po emolienty, które z jednej strony nawilżą naskórek, a z drugiej – dostarczą niezbędnych lipidów do ochrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowe, zawarte w kosmetykach lipidy zadbają również o to, aby wilgoć nie uciekała z naskórka, tylko pozostawała wewnątrz niego. W skład emolientów przeznaczonych dla maluchów powinny wchodzić  m.in. masło shea, czy olej arganowy. Zapewnią one bowiem odpowiednią ochronę naskórka. A z substancji nawilżających sięgamy po alantoinę lub pantenol, mają bowiem właściwości wyciszające skórę.

 

Sudocrem – zastosowanie na odparzenia

 

Kiedy pojawiają się odparzenia, nie wystarczy już zwykły krem o właściwościach kojących. Musi to być preparat, który posiadać będzie w swoim składzie tlenek cynku o udowodnionym działaniu leczniczym. Tlenek cynku korzystnie wpływa na regenerację naskórka i przyspiesza jego gojenie. Dzięki temu skóra dziecka szybciej ulega normalizacji, zmniejsza się jej podrażnienie oraz zaczerwienienie. Polecanym kosmetykiem z zawartością tlenku cynku jest Sudocrem na odparzenia, który oprócz właściwości wspierających odnowę naskórka ma też działanie bakteriobójcze. Sudocrem na odparzenia ma też w swoim składzie pantenol, koi więc podrażnioną skórę i pozwala jej wrócić do normy.

 

Aby Sudocrem odpowiednio zadziałał, musimy wiedzieć, w jaki sposób go najlepiej używać. O tym możemy się dowiedzieć ze strony: http://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/. Tam przeczytamy o takich niuansach, jak właściwa grubość nakładanego kremu, odpowiednie ruchy do wmasowania go w skórę czy też poznamy minimalny czas jego wchłonięcia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Źródła:

  • A.Wilmont, A.Doboszyńska, Pieluszkowe zapalenie skóry, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2012, nr 8 (3), s. 272-273. Dostęp online 20 listopada 2019 http://www.pimr.pl/index.php/wydawnictwa/2012-vol-8-no-3/pieluszkowe-zapalenie-skory-u-dzieci?aid=293
  • A.Skórka, Pieluszkowe zapalenie skóry, „Manager Apteki” 2016, nr 9 (71), s.42-45. Dostęp online 20 listopada 2019 http://managerapteki.pl/pieluszkowe-zapalenie-skory/
  • http://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/jakie-sa-przyczyny-pieluszkowego-odparzenia-skory/
 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć