Warszawa

Dlaczego od 4. roku życia?

Dlaczego to wcale nie za wcześnie?
Jeżeli jesteś rodzicem cztero- lub pięcioletniego dziecka, prawdopodobnie dorastałeś w latach osiemdziesiątych lub dziewięćdziesiątych. To zatem zrozumiałe, że niekoniecznie potrafisz sobie wyobrazić treningi piłki nożnej dla dzieci w tak młodym wieku. Jak to może wyglądać? Czy to w ogóle ma sens? Czy naprawdę są z tego korzyści na przyszłość?
 

 

Trenerzy tworzący ogólnopolskie struktury Football Academy zwracają uwagę na szereg rozmaitych czynników:

   Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowych umiejętności nie tyle nawet piłkarskich, ale takie społecznych, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie poleceń, otwieranie się na pytania zadawane przez trenerów - uważa dyrektor sportowy Football Academy, Paweł Jędrzejewski. Treningi piłki nożnej na tym etapie wiekowym nie mają charakteru zajęć "typowo" piłkarskich.

    Prowadząc zajęcia z cztero-, pięciolatkami, bardzo mocno skupiam się na takich ogólnorozwojowych elementach - dodaje trener Football Academy Gryfice, Tomasz Hoderny. - Piłka w tych ćwiczeniach jest takim dodatkiem. Być może wbrew pozorom, im młodsze dziecko, tym... łatwiej jest też je czegoś nauczyć.

    Łatwiej jest wypracować pewne nawyki - twierdzi trener Football Academy Opole, Wojciech Falenta. - Mam na myśli zarówno nawyki typowo piłkarskie, techniczne, takie jak np. panowanie nad piłką obiema nogami, jak i nawyki natury bardziej wychowawczej, czyli np. przybicie "piątki" z trenerem przed rozpoczęciem każdego treningu. A jakie różnice widzą u zawodników, którzy bardzo wcześnie rozpoczęli treningi piłki nożnej, trenerzy Reprezentacji Polski FA?

    Widać gołym okiem, że zawodnicy, którzy trenują od czwartego, piątego, najpóźniej szóstego roku życia, to chłopcy, którzy osiągając wiek 12-13 lat, mają bardzo wysokie umiejętności, jeśli chodzi o technikę indywidualną czy rozumienie gry - przekonuje trener Kadry Polski FA w roczniku 2007, Grzegorz Kmiecik.

    Bardzo mi się podoba to, jak oni współpracują w grupie - dodaje trener Kadry Polski FA w roczniku 2008, Wojciech Waleriańczyk. - Wiedzą, że warto dbać o drugiego człowieka, tak mi się wydaje.

 

Co obserwują z kolei rodzice młodych piłkarzy?
Posłuchaj w poniższym materiale wideo:

 

 

1/4
1/4
2/4
2/4
3/4
3/4
4/4
4/4

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć