Warszawa

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Okres od marca do lipca to czas, w którym częstotliwość pojawiania się kleszczy jest zwiększona. Kleszcze najczęściej można spotkać w wysokich trawach i krzakach. Z racji tego, że są bardzo niewielkich rozmiarów łatwo je przeoczyć – niestety, te niepozorne pasożyty z gatunku pajęczaków są nosicielami wielu chorób m.in. boreliozy. Jak zatem skutecznie chronić przed kleszczami siebie i swoich najbliższych? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

 

Zobacz też:

 

Już w lipcu złożycie wniosek o 500+ na pierwsze dziecko

 

 

1/6
1/6
Odpowiednia odzież

Zanim wybierzmy się na spacer z naszym maluchem warto zaopatrzyć go w odpowiednie nakrycie głowy i zadbać o to, by jego ubranie zakrywało jak najwięcej ciała. Kleszcza bardzo łatwo przeoczyć, lubią się one kryć w takich miejscach jak: okolice kolan, pach, pachwin, za uszami czy w skórze głowy. Powinniśmy w miarę możliwości chronić te miejsca. Pomogą długie spodnie, których nogawki wpuścimy w skarpety.

2/6
2/6
Urządzenia elektroniczne

Kiedy stronimy od preparatów chemicznych lub chcemy je wspomóc warto zainwestować w urządzenia elektroniczne. Można je zamontować w pokoju dziecięcym, przy wózku czy nawet ubranku dziecięcym. Działają one odstraszająco na kleszcze dzięki emitowaniu ultradzwięków. Impulsy te są nieszkodliwe dla ludzi oraz zwierząt domowych, działają jedynie na kleszcze.

3/6
3/6
Nawyk oglądania siebie i dziecka

W czasie wieczornej kąpieli czy tuż po powrocie do domu powinniśmy poświecić kilka minut na sprawdzenie czy aby na pewno nasze dziecko (jak i my sami) nie padliśmy ofiarą kleszczy. Należy dokładnie obejrzeć całę ciało. Szczególną uwagę zwracajmy na skórę głowy i miejsca takie jak: zgięcia kolan i łokci, miejsca za uszami, okolice pach czy pachwin.

4/6
4/6
Przyrządy do wyciagania kleszczy

W wielu aptekach jak i drogeriach są dostępne zestawy do usuwania kleszczy. Składają się one z preparatu do zamrażania kleszczy, przyrządu do usuwania oraz próbówek.  Taki zestaw kosztuje niewiele, a może okazać się niezbędny podczas spacerów po lesie.  Przezorny zawsze ubezpieczony!

5/6
5/6

Tematu kleszczy nie należy bagatelizować, szacuje się ze co trzeci kleszcz jest nosicielem groźnych wirusów lub bakterii. Jeżeli zachowamy odpowiednie środki ostrożności, możemy mieć pewność, że zdrowie naszego dziecka jak i nasze nie będzie zagrożone.

6/6
6/6
Przede wszystkim prewencja!

Na rynku dostępne są różnego rodzaju spraye, lotiony czy kremy. Preparaty przeciw kleszczom zawierają w swoim składzie DEET – organiczny związek chemiczny będący pochodną benzamidynu. Działa on odstraszająco i jest bezpieczny dla ludzi. Preparaty dla dzieci często zamiast niego zawierają olejki eteryczne, które działają równie skutecznie. Np. olejek goździkowy działa odstraszająco na kleszcze i komary, różany – ma działanie odstraszające oraz bakteriobójcze. Olejek lawendowy jest niezawodny na komary, kleszcze i muchy.

Komentarze

Więcej

Warto zobaczyć