Strefa rodzica » Artykuły » Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Przecinek i Kropka łamią stereotypypowiększ

Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Po pierwsze: Polacy czytają książki. Po drugie: kochają teatr. Po trzecie: mają mnóstwo pasji, wiedzy i zapału do jej poszerzania. Niektóre smutne stereotypy krążące o Polakach legły w gruzach podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, które odbyły się 6 i 7 kwietnia 2019 r. w Centrum Koneser na warszawskiej Pradze. Na spotkania z autorami, ilustratorami, książkami i spektaklami przybyło ponad 12 tysięcy czytelników reprezentujących co najmniej trzy pokolenia, a także 70 wydawców i kilkudziesięciu twórców oraz co najmniej 5 czworonogów.

 

Przecinek ożył i przekomarzał się z Pakosińską

 

Targi Przecinek i Kropka odbyły się już po raz trzeci, ale w Koneserze był to ich debiut, trzeba przyznać, bardzo szczęśliwy: na terenie targowym nie tylko zmieściły się bez problemu scena z widownią, duża kawiarnia ze stolikami, stoiska kilkudziesięciu wystawców, pięć stref warsztatowych, jedna dla gier planszowych oraz strefa dla malucha, ale było też dość miejsca, by swobodnie się przemieszczać i oddychać pełną piersią.

 

Zdobycie miejsca na widowni przed spotkaniami autorskimi nie było już takie proste, a dotarcie do sceny podczas warsztatów aktorskich prowadzonych przez Andrzeja Maleszkę czy spotkania z Adamem Wajrakiem – graniczyło z cudem. Wszystkie spektakle dla dzieci (było ich aż pięć podczas dwóch dni!) również cieszyły się ogromną popularnością, a aktorów niosła energia młodziutkiej widowni reagującej żywiołowo na to, co działo się na scenie.

 

Młodzi widzowie cieszyli się również spotkaniem z nową postacią animowaną – Przecinkiem z plakatu zaprojektowanego przez Emilię Dziubak. Znak interpunkcyjny śmigający narratolotem zyskał nie tylko rozbrajający uśmiech, ale także ręce, nóżki i osobowość, a nawet zdolność poruszania się i mówienia! Jednak nawet on nie potrafił przebić mocą swojego uśmiechu Katarzyny Pakosińskiej tryskającej radością i dowcipem. Popularna aktorka i satyryczka poprowadziła uroczystość wręczenia nagród w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2018 razem z Przecinkiem-animkiem i podbiła serca publiczności dziecięcej i dorosłej.

 

Kto nie zdążył na Targi wciąż może skorzystać z przygotowanych przez Empik promocji! Już od piątku 12 kwietnia przez cały weekend do 14 kwietnia kupując 3 tytuły dla najmłodszych, zapłaci się tylko za 2! Akcja 3 za 2 dotyczy wszystkich książek dziecięcych – szczególną uwagę warto zwrócić na te nagrodzone w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka.

 

SKORZYSTAJ Z PROMOCJI

 

 

 

Skarpetki wyszły, Widłak też, a magiczne drzewo zapuściło korzenie

 

Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Roku Przecinek i Kropka zostały przyznane nagrody w trzech kategoriach wiekowych. W grupie tytułów dla najmłodszych zwyciężyła książka Wojciecha Widłaka „Pan Kuleczka. Skarby”, w kategorii książek dla czytelników 6- 8 lat – „Zwierzokracja” Oli Woldańskiej-Płocińskiej, a w kategorii 9- 12 – powieść Marcina Szczygielskiego „Bez piątej klepki”. Podczas spotkania po gali laureaci opowiadali m.in. o portretowaniu w swoich książkach zwierzaków (zwierzęta były też ważnym tematem w czasie sobotniej rozmowy z Holly Webb), o szukaniu inspiracji i o pracy twórczej oraz o idealnym czytelniku, dla którego piszą swoje książki. Ola Woldańska-Płocińska i Marcin Szczygielski byli w tej ostatniej sprawie zgodni: oboje piszą książki dla siebie, tyle że autor cyklu o czarownicy Mai opowiada historie swojemu wewnętrznemu dziecku.

 

Skarpetki podczas targów wyruszyły w świat. Wszystkie. Co do jednej. Większość z osobistymi podpisami twórców trzytomowej już serii książek o ciekawych świata skarpetkach, które – korzystając z dziury w łazienkowej podłodze – porzucają połowę swojej pary i ruszają solo na podbój świata. Justyna Bednarek i Daniel de Latour cierpliwie podpisywali setki egzemplarzy książek na stoisku swojego wydawcy, później spotkali się z publicznością, a w międzyczasie ze stoiska wydawnictwa i Empiku zniknęły wszystkie egzemplarze skarpetkowych przygód!

Rekord czasu podpisywania pobił jednak Andrzej Maleszka, który zajął stolik w kawiarence na kilka godzin i zgodził się na sygnowanie książek i rozmowy z czytelnikami, dopóki ostatni młody czytelnik nie otrzyma w swojej książce autografu autora cyklu opowieści o „Magicznym drzewie”.

 

Wszystkie dzięcioły w małym palcu

 

Ile jest gatunków dzięciołów w Polsce? Dziesięć. A kto potrafi wszystkie wymienić? Dziesięcioletni chłopak zachęcony przez Adama Wajraka wskoczył na scenę i z marszu wyrecytował pięć. Widownia (średnia wieku 7 plus) błyskawicznie uzupełniła listę, a autor „Wielkiej księgi prawdziwych tropicieli” niemal nie musiał im podpowiadać.

 

Niesamowitą wiedzą wykazał się najmłodszy z autorów występujących na targach: Szymon Radzimierski, bloger, podróżnik i aktor, który ze swadą i ogromnym zaangażowaniem opowiadał rówieśnikom oraz młodszym koleżankom i kolegom o swoich wyprawach i przygodach. z kolei Cezary Harasimowicz podzielił się niesamowitą historią drzewka mirabelki z warszawskiego Muranowa, a jego opowieść ilustrowana była zdjęciami stolicy z różnych okresów oraz ilustracjami i szkicami Marty Kurczewskiej.

 

W pięciu strefach warsztatowych odbywały się przez cały weekend różnorodne warsztaty pozwalające młodym ludziom na rozwijanie lub odkrywanie pasji związanych z wieloma aktywnościami artystycznymi, naukowymi, a nawet kulinarnymi! Zaś na stoiskach wydawców  można było spotkać się oko w oko z ulubionymi twórcami, zadać im na ucho ważne pytania i poprosić o autograf lub ilustrację w egzemplarzu ulubionej książki.

 

W sumie w targach uczestniczyło ponad 12 tysięcy osób, w 60 warsztatach wzięło udział niemal 1000 dzieci, a w strefie gier planszowych obyło się mnóstwo rozgrywek! A na koniec można było poszaleć przy muzyce granej przez zespół Budyń Pana Tuwima. 

 

Weekend minął za szybko, ale na szczęście kolejne Targi Przecinek i Kropka już za rok :)

 

Magdalena Walusiak


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna - premiera nowego serialu Boomeranga!

Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna - premiera nowego serialu Boomeranga!

Już 19 sierpnia najmłodsi widzowie kanału Boomerang poznają lokatorów szalonego londyńskiego ZOO. Nie zabraknie beatboxujących żółwi, śpiewających surykatek, lwów i pingwinów oraz rozrabiających lemurów... więcej »
Marcin Dorociński kradnie show w trzecim zwiastunie "Playmobil. Film"
Patronat CzasDzieci.pl

Marcin Dorociński kradnie show w trzecim zwiastunie "Playmobil. Film"

Są bohaterowie ze stali, są bohaterowie niezniszczalni, ale naprawdę niewielu mieści się w pudełku z dziesięcioma innymi figurkami... więcej »
Kino Dzieci o wychowaniu - cykl warsztatów i wykładów dla dorosłych

Kino Dzieci o wychowaniu - cykl warsztatów i wykładów dla dorosłych

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci kontynuuje serię wydarzeń Kino Dzieci o wychowaniu skierowaną do dorosłych uczestników: rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów. więcej »
Szkolny LOOZZ z Biedronką

Szkolny LOOZZ z Biedronką

Doskonale rozumiejąc potrzeby młodych odbiorców i wymagania rodziców, firma St. Majewski wprowadza na rynek nową markę artykułów tekstylnych o nazwie ?LOOZZ?. Produkty z tej linii to m.in. plecaki, piórniki oraz saszetki, których głównymi zaletami są: funkcjonalność, jakość, modne wzornictwo i atrakcyjna cena. WyLOOZZowana kolekcja dostępna będzie wyłącznie w ofercie sieci sklepów Biedronka od dnia 5 sierpnia br. więcej »
Powiększanie piersi, czyli sposób na jędrny biust po karmieniu dziecka

Powiększanie piersi, czyli sposób na jędrny biust po karmieniu dziecka

Chociaż operacje plastyczne piersi nie należą do zabiegów tanich, wiele kobiet z nich korzysta. Szczególnie dotyczy to matek, których piersi na skutek ciąży i karmienia utraciły swoją objętość, kształt i jędrność, a na skórze pojawiły się rozstępy. więcej »
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. więcej »
Książki na czasie - Lipiec 2019

Książki na czasie - Lipiec 2019

Jeśli myślicie, że wydawcy w wakacje odpoczywają? to chcemy Was zaskoczyć. Choć pewnie część z nich udała się właśnie na zasłużony odpoczynek to pomyśleli o nas - miłośnikach czytania i dzięki temu zapraszamy Was na nasze podsumowanie lipca. Miłej lektury! więcej »
Jak wybrać drugi fotelik

Jak wybrać drugi fotelik

Pierwszy rok za Wami. Nosidełko robi się powoli zbyt ciasne, czas więc pomyśleć o zmianie fotelika. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem drugiego fotelika i nie wiesz od czego zacząć, zacznij od naszego krótkiego poradnika, który przygotowaliśmy... więcej »
Jak udekorować tort urodzinowy dla dziecka?

Jak udekorować tort urodzinowy dla dziecka?

Tort dla dziecka rządzi się swoimi prawami. Nie wystarczy, żeby dobrze smakował - musi też znakomicie się prezentować! więcej »
Prawidłowe nawadnianie organizmu

Prawidłowe nawadnianie organizmu

Tegoroczne lato przywitało nas falą upałów. Piękna, słoneczna pogoda to idealne warunki do odpoczynku nad wodą lub w ogrodzie. Jednak wysokie temperatury zobowiązują do szczególnego zadbania o zdrowie swoje i dzieci. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.  

Weekend na Czasie

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

Koszyk, napoje, przysmaki, koc i w drogę! Piknik to jeden z milszych pomysłów na rodzinne spędzanie czasu latem.  

Temat na Lato

Prawidłowe nawadnianie organizmu

Prawidłowe nawadnianie organizmu

Tegoroczne lato przywitało nas falą upałów. Piękna, słoneczna pogoda to idealne warunki do odpoczynku nad wodą lub w ogrodzie. Jednak wysokie temperatury zobowiązują do szczególnego zadbania...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019