Strefa rodzica » Artykuły » Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dzieckapowiększ

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. Co więcej są również tacy ludzie, dla których urodzenie dziecka oznacza całkowitą rezygnację z osobistego życia, swoich zainteresowań, poświęcenie całej swojej uwagi dziecku.  Jedną czynnością, z których zwykle się rezygnuje jest zwiedzanie świata. Czy to dobrze? To zależy.

 

Nie ma po co kłamać, że wakacje z niemowlakiem albo kilkuletnim dzieckiem niczym nie różnią się od samotnych eskapad. Taki wyjazd wymaga o wiele większych przygotowań i planów, na naszych barkach spoczywa też zdecydowanie większa odpowiedzialność. Są kierunki do których zabranie dziecka są zwyczajnie niewskazane. Z drugiej strony jest też wiele takich, gdzie towarzystwo dzieci nie sprawia żadnych problemów. Chcesz wyruszyć w swoją pierwszą podróż z dzieckiem? Wspólnie z blogiem podróżniczym Ready for Boarding podpowiadamy kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać.

 

O czym pamiętać podróżując z dzieckiem?
Po pierwsze należy pamiętać, że rekomendowany minimalny wiek dziecka, które można zabrać w podróż to 3 miesiące. Przedtem jest ono za młode, aby znieść trudy podróży, nagłe zmiany klimatu. Jeśli dziecko urodziło się jako wcześniak lub chorowało, zgodę na wyjazd musi wyrazić pediatra. Z porady warto skorzystać nawet wtedy, gdy nasze dziecko jest zdrowe. Ostrożności nigdy za wiele, a lekarz będzie w stanie ocenić ewentualne zagrożenie, dać pomocne rady itd.

Trzymiesięczne dziecko jest już z nami na tyle  długo, że zdążyliśmy dobrze poznać jego rytm dobowy i możemy dostosować do niego tryb wakacji.

 

Po pierwsze dziecko jest już na tyle duże, że stosunkowo łatwo można zainteresować go jakąś zabawką albo swoją aktywnością. Także rodzice powinni być na tym etapie doświadczeni na tyle, żeby wiedzieć, kiedy należy zrobić przerwę w drodze i tak dalej.

 

Po drugie warto zacząć od krótkich – najpierw kilkugodzinnych, potem jednodniowych a następnie weekendowych - i nieodległych wycieczek. Pozwoli nam to poznać temperament naszego potomka, jego zachowania mające związek z konkretnymi sytuacjami itd.

 

Po trzecie należy wybrać odpowiednią porę na wyjazd. Zależy ona od dziecka i jego trybu dobowego. Najlepiej, jeśli dziecko w trakcie podróży odbędzie swoją dłuższą drzemkę.

 

O czym ponadto powinniśmy pamiętać? Ogromne znaczenie ma  to, w jaki sposób się spakujemy. Gdy podróżujemy samotnie lub w towarzystwie małżonków to, co ze sobą zabierzemy ma mniejsze znaczenie. W podróż z dzieckiem trzeba jednak pamiętać o spakowaniu niezbędnych rzeczy, w tym również leków. Torby powinny być spakowane w taki sposób, aby niezbędne rzeczy znajdowały się pod ręką, ułożone w rozsądnej kolejności. Ponieważ temperatura jest zmienna, przede wszystkim w podróży, warto ubrać dziecko „na cebulkę”, w łatwe do zdjęcia i założenia ubrania.

 

Aby dziecko szybko nie znudziło się drogą należy mieć ze sobą jego ulubione zabawki, ale także coś nowego, czego dziecko wcześniej nie widziało. Podróż powinna być zaplanowana w taki sposób, żeby obejmowała częste postoje. To o czym trzeba pamiętać przede wszystkim to bezpieczeństwo. Trzeba bezwzględnie stosować się do zasad związanych z przejazdem (lub przelotem) konkretnym środkiem transportu. Poza tym nigdy nie powinniśmy zostawiać dziecka bez opieki, choćby na krótką chwilę.

 

Jaki środek transportu jest najlepszy?
Najprostsze wydaje się być podróżowanie własnym samochodem. Nie ogranicza nas zbytnio miejsce na walizki, możemy więc zabrać ze sobą wszystkie niezbędne przedmioty i więcej. Pamiętać musimy przede wszystkim o foteliku dla naszego malca. To my decydujemy, kiedy wyjeżdżamy oraz o tym, kiedy odbędą się postoje. Ponadto nasze dziecko nie przeszkadza innym pasażerom swoim płaczem itd. Samochód to jednak nie jedyna opcja. Podróże samolotem mogą być uciążliwe, ale odpowiednie przygotowanie do lotu powinno zniwelować te problemy.

Ważne, aby poświęcać dziecku sporo uwagi i reagować od razu, gdy spostrzeżemy, że jest znudzone, zmęczone czy wystraszone. Dla dziecka jest to nowa sytuacja i jego zachowanie wynikające z dyskomfortu jest w pełni. Trzeba z nim wówczas rozmawiać, odwracać jego uwagę, zabawiać itd. Można też nagiąć codzienne zasady i jeśli np. na przykład nie pozwalamy dziecku bawić się telefonem puścić mu bajkę czy grę. Jazda pociągiem i autokarem również nie musi być dla nas męką, należy tylko pamiętać, co lubi nasze dziecko, aby umilić ten czas i wynagrodzić niewygodę.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

W jaki sposób dobrać fototapetę, by uzyskać wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni lub też przeciwnie ? nadać jej przytulnego klimatu? Czy każda fototapeta sprawdzi się w przypadku salonu? Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru opisywanego rozwiązania wnętrzarskiego.
więcej »
Fototapety do salonu - nowoczesne dekoracje na ścianę

Fototapety do salonu - nowoczesne dekoracje na ścianę

Pragniesz diametralnie odmienić wnętrze swojego mieszkania nie przeprowadzając przy tym generalnego remontu? W takim razie sięgnij po fototapetę!
więcej »
Magia wspólnych posiłków

Magia wspólnych posiłków

Wspólne posiłki na wczesnym etapie życia mają fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju. więcej »
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję? więcej »
Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Zastanawiasz się, czy warto zainstalować na swoim telefonie aplikację mobilną Blix? więcej »
Świąteczne rodzinne Multikino

Świąteczne rodzinne Multikino

W świątecznym tygodniu Multikino zaprasza na rodzinne seanse. Jeśli lubicie przygody, magiczne historie oraz chwile wzruszeń, na pewno znajdziecie coś dla siebie. więcej »
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jednak po czasie odpoczynku należy jednak sumiennie odrobić lekcje. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością? Czy to w ogóle możliwe? więcej »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Kiedy pogoda dopisuje chyba nikt nie lubi siedzieć w domu. Wiosna to idealna pora roku do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak zrobić to kreatywnie? więcej »
Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Krzyki, płacz, tupanie nogami czy agresywne zachowania jednak mogą pojawić się także w każdym wieku nie tylko w stosunku do rodziców, ale także rówieśników. więcej »
Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Po pierwsze: Polacy czytają książki. Po drugie: kochają teatr. Po trzecie: mają mnóstwo pasji, wiedzy i zapału do jej poszerzania. Niektóre smutne stereotypy krążące o Polakach legły w gruzach podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, które odbyły się 6 i 7 kwietnia 2019 r. w Centrum Koneser na warszawskiej Pradze.. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Na aktywny i pełen wrażeń wypoczynek w promieniach słońca jest mnóstwo pomysłów.  
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję?  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wycieczka na Czasie

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019