Strefa rodzica » Artykuły » Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dzieckapowiększ

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. Co więcej są również tacy ludzie, dla których urodzenie dziecka oznacza całkowitą rezygnację z osobistego życia, swoich zainteresowań, poświęcenie całej swojej uwagi dziecku.  Jedną czynnością, z których zwykle się rezygnuje jest zwiedzanie świata. Czy to dobrze? To zależy.

 

Nie ma po co kłamać, że wakacje z niemowlakiem albo kilkuletnim dzieckiem niczym nie różnią się od samotnych eskapad. Taki wyjazd wymaga o wiele większych przygotowań i planów, na naszych barkach spoczywa też zdecydowanie większa odpowiedzialność. Są kierunki do których zabranie dziecka są zwyczajnie niewskazane. Z drugiej strony jest też wiele takich, gdzie towarzystwo dzieci nie sprawia żadnych problemów. Chcesz wyruszyć w swoją pierwszą podróż z dzieckiem? Wspólnie z blogiem podróżniczym Ready for Boarding podpowiadamy kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać.

 

O czym pamiętać podróżując z dzieckiem?
Po pierwsze należy pamiętać, że rekomendowany minimalny wiek dziecka, które można zabrać w podróż to 3 miesiące. Przedtem jest ono za młode, aby znieść trudy podróży, nagłe zmiany klimatu. Jeśli dziecko urodziło się jako wcześniak lub chorowało, zgodę na wyjazd musi wyrazić pediatra. Z porady warto skorzystać nawet wtedy, gdy nasze dziecko jest zdrowe. Ostrożności nigdy za wiele, a lekarz będzie w stanie ocenić ewentualne zagrożenie, dać pomocne rady itd.

Trzymiesięczne dziecko jest już z nami na tyle  długo, że zdążyliśmy dobrze poznać jego rytm dobowy i możemy dostosować do niego tryb wakacji.

 

Po pierwsze dziecko jest już na tyle duże, że stosunkowo łatwo można zainteresować go jakąś zabawką albo swoją aktywnością. Także rodzice powinni być na tym etapie doświadczeni na tyle, żeby wiedzieć, kiedy należy zrobić przerwę w drodze i tak dalej.

 

Po drugie warto zacząć od krótkich – najpierw kilkugodzinnych, potem jednodniowych a następnie weekendowych - i nieodległych wycieczek. Pozwoli nam to poznać temperament naszego potomka, jego zachowania mające związek z konkretnymi sytuacjami itd.

 

Po trzecie należy wybrać odpowiednią porę na wyjazd. Zależy ona od dziecka i jego trybu dobowego. Najlepiej, jeśli dziecko w trakcie podróży odbędzie swoją dłuższą drzemkę.

 

O czym ponadto powinniśmy pamiętać? Ogromne znaczenie ma  to, w jaki sposób się spakujemy. Gdy podróżujemy samotnie lub w towarzystwie małżonków to, co ze sobą zabierzemy ma mniejsze znaczenie. W podróż z dzieckiem trzeba jednak pamiętać o spakowaniu niezbędnych rzeczy, w tym również leków. Torby powinny być spakowane w taki sposób, aby niezbędne rzeczy znajdowały się pod ręką, ułożone w rozsądnej kolejności. Ponieważ temperatura jest zmienna, przede wszystkim w podróży, warto ubrać dziecko „na cebulkę”, w łatwe do zdjęcia i założenia ubrania.

 

Aby dziecko szybko nie znudziło się drogą należy mieć ze sobą jego ulubione zabawki, ale także coś nowego, czego dziecko wcześniej nie widziało. Podróż powinna być zaplanowana w taki sposób, żeby obejmowała częste postoje. To o czym trzeba pamiętać przede wszystkim to bezpieczeństwo. Trzeba bezwzględnie stosować się do zasad związanych z przejazdem (lub przelotem) konkretnym środkiem transportu. Poza tym nigdy nie powinniśmy zostawiać dziecka bez opieki, choćby na krótką chwilę.

 

Jaki środek transportu jest najlepszy?
Najprostsze wydaje się być podróżowanie własnym samochodem. Nie ogranicza nas zbytnio miejsce na walizki, możemy więc zabrać ze sobą wszystkie niezbędne przedmioty i więcej. Pamiętać musimy przede wszystkim o foteliku dla naszego malca. To my decydujemy, kiedy wyjeżdżamy oraz o tym, kiedy odbędą się postoje. Ponadto nasze dziecko nie przeszkadza innym pasażerom swoim płaczem itd. Samochód to jednak nie jedyna opcja. Podróże samolotem mogą być uciążliwe, ale odpowiednie przygotowanie do lotu powinno zniwelować te problemy.

Ważne, aby poświęcać dziecku sporo uwagi i reagować od razu, gdy spostrzeżemy, że jest znudzone, zmęczone czy wystraszone. Dla dziecka jest to nowa sytuacja i jego zachowanie wynikające z dyskomfortu jest w pełni. Trzeba z nim wówczas rozmawiać, odwracać jego uwagę, zabawiać itd. Można też nagiąć codzienne zasady i jeśli np. na przykład nie pozwalamy dziecku bawić się telefonem puścić mu bajkę czy grę. Jazda pociągiem i autokarem również nie musi być dla nas męką, należy tylko pamiętać, co lubi nasze dziecko, aby umilić ten czas i wynagrodzić niewygodę.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Bydgoszcz na weekend więcej » x
Zobacz » Artykuły
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Która mama w dzisiejszych czasach nie posiada smartfona? Niewielkie urządzenie ma prawie każdy i coraz chętniej sięgamy po aplikacje na telefon ułatwiające codzienne obowiązki. Bankowość mobilna? Prawdziwy hit! Zakupy z dostawą do domu? Ultrawygoda! Dlaczego więc nie wprowadzić rodzicielstwa na nowoczesne tory? Usprawnij opiekę przy maluszku z dedykowaną aplikacją dla mam! więcej »
Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki
Patronat CzasDzieci.pl

Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki

Prezentujemy galerię zdjęć z wybuchowej komedii o najbardziej wyluzowanym konstruktorze świata... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy...  
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami!  

Weekend na Czasie

Wakacyjny weekend - 20-21 lipca 2019

Wakacyjny weekend - 20-21 lipca 2019

Tym razem polecamy Waszym dzieciom spotkania ze sztuką, językiem angielskim, przyrodą, teatrem i muzyką klasyczną.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019