Strefa rodzica » Artykuły » Mały dom parterowy: doskonały projekt dla rodziny z dziećmi - jaki projekt wybrać?

Mały dom parterowy: doskonały projekt dla rodziny z dziećmi - jaki projekt wybrać?powiększ

Mały dom parterowy: doskonały projekt dla rodziny z dziećmi - jaki projekt wybrać?

Nie tylko do budowy domu, ale do przebiegu całego naszego życia zmieniamy nastawienie, kiedy pojawią się dzieci. Jeździmy wolniej, ostrożniej i innym niż sportowy samochodem. Dostosowujemy nasze nawyki, pory posiłków, trasę do pracy modyfikujemy o drogę przy pobliskim przedszkolu. Cóż więc dziwnego, ze wybierając projekt domu także staramy się, aby był jak najbardziej przyjazny dla naszych pociech i wspomógł nasza piekę nad nimi?

 

Dlaczego parterowy?

Pierwszą odpowiedzią na tak zadane pytanie będzie od razu szybka odpowiedź – bo bez schodów. Każdy rodzić, który kiedykolwiek musiał wstawiać furtki, skobelki i zamknięcia, aby dziecko nie mogło dostać się na schody, wie, jak bardzo jest to uciążliwe, a maluch jakby w natchnieniu stara się pokonać stawiane mu przeszkody. Dlatego jednopoziomowy, parterowy projekt staje się trochę co prawda droższym, ale chyba najlepszym rozwiązaniem. W takiej konstrukcji będzie nam nie tylko łatwiej pociechy mieć na oku, ale i potem, wielokrotnie pokonywana ścieżka: nasza sypialnia-kuchnia-sypialnia dziecka – będzie najkrótsza.

 

 

 

 

Wielkie otwarcie
Bardzo korzystne jest zainteresowanie się projektami z otwartą przestrzenią w środku. Pomagają w tym projekty domów z aranżacją wnętrz, w których możemy od razu zapoznać się z ładem, jaki został zaprojektowany i omówić szczegóły, które naszym zdaniem usprawnią nam opiekę nad maleństwem lub inaczej przeprowadzić rozwiązania, które będą korzystniejsze dla naszych dzieci. Szczególnie otwarta kuchnia połączona z jadalnią i salonem zapewni nam sprawniejszą organizację posiłków dla całej rodziny. Dopóki dzieci nie dorosną na tyle, by zamykać się z kolacją w swoich azylach, stół kuchenny będzie centrum rodzinnych wydarzeń przez wiele lat. Powstaje wtedy pytanie: jak zaaranżować kuchnię otwartą? Przede wszystkim bezpiecznie. Mimo, że dostęp do kuchni jest wygodny, musi być tak przemyślany, aby maluchy nie mogły dostać się same do np. kuchenki.

 

Dom rośnie razem z dziećmi?
Niestety sytuacja jest zupełnie odwrotna – dzieci rosną i przestrzeni zaczyna coraz częściej brakować. Każda pociecha chce mieć coraz więcej prywatności, miejsca dla siebie, najlepiej własny pokój. Może więc, już w momencie wyboru projektu, postawić taki, który będzie w przyszłości gwarantował możliwość np. zaadaptowania poddasza. Wykonanie niewielkim nakładem pracy i kosztów dwóch małych pokojów i łazienki w niewielkiej przestrzeni poddasza będzie znakomitą inwestycją w dodatkowe miejsce i nasz spokój.

 

 

Wokół nas
Jakkolwiek metraż naszej działki nas zobowiązuje, dobrze jednak przy adaptacji projektu ustalić, gdzie nasze pociechy będą się bawić. Mały plac zabaw z piaskownicą, huśtawką i kawałkiem trawnika może przynieść zdecydowane korzyści w opiece i wychowaniu dzieci. Pamiętajmy o tym, aby obok zlokalizować miejsce dla siebie, a całość tak umiejscowić, żeby mieć dobry widok na cały placyk zabaw z domu, najlepiej od strony kuchni.

 

 

Przy wyborze projektu domu dla całej rodziny powstaje wiele, różnorodnych zagadnień – użytkowość, komfort, bezpieczeństwo – to podstawowe zasady, którymi się kierujemy w takiej sytuacji. Nie zapominajmy jednak o konieczności wyrabiania w dzieciach nawyków aktywności na świeżym powietrzu, dla której wydzielona strefa zabaw na zewnątrz domu sprawdzi się szczególnie w pierwszych latach życia potomstwa.

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wyruszcie szlakiem "Polskich Księżniczek" więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wyruszcie szlakiem "Polskich Księżniczek"

Wyruszcie szlakiem "Polskich Księżniczek"

Historia nie jest waszym konikiem? A może jest zupełnie na odwrót i to wasza mocna strona? W obu przypadkach z pewnością pokochacie nauczyciela jakim jest Historiusz ? skrzat, który zabierze was w podróż w czasie. A jaką trasą? Szlakiem polskich księżniczek! więcej »
Już w lipcu złożycie wniosek o 500+ na pierwsze dziecko

Już w lipcu złożycie wniosek o 500+ na pierwsze dziecko

Od tego dnia nie obowiązuje już kryterium dochodowe, świadczenie będzie zatem wypłacane na wszystkie dzieci do 18 roku życia. więcej »
Czas na spotkanie - 6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci już we wrześniu!
Patronat CzasDzieci.pl

Czas na spotkanie - 6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci już we wrześniu!

Już po raz szósty, między 21 a 29 września, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci - filmowe święto dla młodych i najmłodszych widzów. więcej »
Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas

Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas

Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci potrzebują odpowiednich narzędzi czyli zabawek, by mogły realizować swój kreatywny potencjał. Nie muszą to być wcale skomplikowane zabawki. Wystarczy spojrzeć na klocki, by zobaczyć, jak proste przedmioty otwierają drogę do wielu godzin inspirującej zabawy. więcej »
Trampoliny ogrodowe

Trampoliny ogrodowe

Jak wiadomo skakanie daje dużo radości zarówno dzieciom jak i dorosłym. Jest to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Z nadejściem wiosny, kiedy dzień staje się dłuższy, każdy szuka rozrywki poza domem... więcej »
"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

Wywiad z Dorotą Piwowarczyk ? specjalistką ds. edukacji w Bramie Poznania/CTK TRAKT. więcej »
Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Okres od marca do czerwca to czas, w którym częstotliwość pojawiania się kleszczy jest zwiększona. Jak zatem skutecznie chronić przed kleszczami siebie i swoich najbliższych? więcej »
Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Dzieciństwo jest okresem, kiedy to mały organizm, w tym układ immunologiczny, są w trakcie ciągłego rozwoju. Z tego powodu bardzo często okazuje się, że odporność dziecka jest wciąż niewystarczająca, aby obronić się przed czynnikami zewnętrznymi. Dochodzi wówczas do rozwoju różnego rodzaju alergii.
więcej »
Novakid.pl - nowoczesna nauka języka angielskiego dla dzieci

Novakid.pl - nowoczesna nauka języka angielskiego dla dzieci

Czas spędzony przed komputerem stają się produktywny i rozwijający. Dzieci są wciągnięte w świat języka angielskiego i nie mogą oderwać się od nauki. więcej »
Ścieżka dźwiękowa z filmu Aladyn już do kupienia!

Ścieżka dźwiękowa z filmu Aladyn już do kupienia!

Dajcie się ponieść ponadczasowym piosenkom, które zachwyciły miliony dzieci i dorosłych na całym świecie! Album zawiera piosenki w polskiej wersji językowej! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Konkurs dla przedszkoli

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie, czyli jak wprowadzam pojęcie czasu - konkurs dla nauczycieli przedszkolnych!  

Wydarzenie na Czasie

Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś Ty

Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś Ty

Już po raz dziewiąty zapraszamy rodziny z dziećmi na wakacyjną przygodę z międzymuzealną grą.  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019