Strefa rodzica » Artykuły » 5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u niemowlaka

5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u niemowlakapowiększ

5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u niemowlaka

Gdy niemowlaka boli brzuszek, stres przeżywa cała rodzina. Co zrobić, gdy dziecko jest rozdrażnione, cierpi na biegunki lub zaparcia i nie daje się uspokoić? Sprawdź, jak pomóc swojemu maluszkowi.

 

Ból brzucha u niemowlaka – sygnał, którego nie wolno ignorować

Okres niemowlęcy trwa od urodzenia do końca pierwszego roku życia. To czas, gdy Twój maluszek uczy się świata, a jego organizm przystosowuje się do nowych warunków. Jest jednak jeszcze zbyt mały, żeby powiedzieć, co mu dolega. Zrozumienie jego potrzeb przychodzi z czasem. To zupełnie naturalne!

 

Zdiagnozowanie przyczyn bólu brzucha i niepokoju u niemowlaka bywa dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Obserwuj uważnie swojego maluszka, a gdy będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem pediatrą. Choć bóle brzucha (którym towarzyszą zaparcia, wzdęcia lub biegunki, a nawet gorączka) to jeden z najczęstszych problemów wieku niemowlęcego, nie wolno go ignorować.

 

Dlaczego niemowlaka boli brzuszek?

 

1. Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa może powodować nie tylko bóle brzucha, ale także uciążliwy świąd, wysypkę, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny. Dlatego w pierwszych dniach i miesiącach życia należy szczególnie uważnie obserwować zachowanie dziecka po posiłku.

 

Zauważyłaś na twarzy lub innych częściach ciała dziecka niepokojącą wysypkę? Twój maluszek zmaga się z uciążliwymi zaparciami lub wręcz przeciwnie – zbyt często musisz zmieniać mu pieluszkę? To sygnały, które mogą świadczyć o tym, że maluch nie toleruje pewnych pokarmów. W Twojej głowie powinno się zapalić pomarańczowe światło ostrzegawcze także wtedy, gdy maluch zbyt wolno przybiera na wadze.

 

Jeśli karmisz piersią – po konsultacji z lekarzem – spróbuj ustalić, które produkty mogą powodować uczulenie. Zazwyczaj problem ustaje, gdy świeżo upieczona mama wyeliminuje je ze swojej diety.

 

 

2. Zaparcia i wzdęcia

Jedną z częstszych przyczyn bólów brzucha u niemowlęcia są zaparcia. Dziecko oddaje wówczas mniej stolców, a wypróżnianiu często towarzyszy głośny płacz i ból. Wzdęcia u niemowlaka mogą wynikać m.in. z niewłaściwej diety mamy (jeżeli dziecko jest karmione piersią), nietolerancji laktozy lub innych produktów. Co zrobić, żeby pomóc dziecku zmagającemu się z zaparciami? Staraj się regularnie karmić maluszka, a jeżeli podajesz mu mleko modyfikowane, zawsze postępuj zgodnie z instrukcją. Możesz także spróbować wykonać mu delikatny masaż brzuszka, który pobudzi jelita do pracy. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem pediatrą.

 

3. Niestrawność

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dietę dziecka należy rozszerzać od 7 miesiąca życia. Pamiętaj, że organizm Twojego maluszka nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Musi minąć trochę czasu, aby przystosował się do nowego środowiska i nowego pokarmu. Zbyt wczesne wprowadzanie produktów może powodować niestrawność, której często towarzyszą nudności, wymioty i biegunki.

 

4. Kolka

To jeden z najczęstszych problemów, z którymi zmagają się świeżo upieczeni rodzice. Jak się zachowuje maluch, któremu dokuczają kolki? Dziecko jest rozdrażnione, w nocy budzi się częściej niż zazwyczaj. Jego płacz może trwać nawet kilka godzin – zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców to prawdziwe tortury.

Jak pomóc maluchowi? Kolka najczęściej przechodzi samoistnie. Oczywiście dla każdego rodzica trudne jest patrzenie na cierpienie dziecka. Możesz więc wykonywać maluchowi delikatny masaż brzuszka. Wielu dzieciom pomaga także noszenie na rękach i łagodne kołysanie. Jeżeli karmisz piersią i martwisz się, że kolki mogą być spowodowane Twoją dietą, skonsultuj się z lekarzem.

 

5. Stres

Czy wiesz, że bóle brzucha u nieco starszego malucha mogą być związane z nadmiernym stresem? Dzieje się tak, gdy mama musi wyjechać na kilka dni lub gdy dziecko ma kontakt z osobą, której nie zna np. nową opiekunką w żłobku. Maluch potrzebuje wówczas przede wszystkim dużo uwagi i czułości!

Przydatne porady dotyczące nieprawidłowego funkcjonowania jelit u niemowlaka znaleźć można również pod tym adresem.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak efektywnie mówić "Nie" do dziecka? więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak efektywnie mówić "Nie" do dziecka?

Jak efektywnie mówić "Nie" do dziecka?

Dzieci są uparte, każdy rodzic to dobrze wie. Maluchy doskonale wiedzą jak owinąć sobie rodzica wokół palca starając się przeforsować swoje racje. Mówienie "Nie" zatem nie zawsze skutkuje. Dlaczego tak się dzieje? więcej »
25 porad jak wychować mądre i kreatywne dziecko

25 porad jak wychować mądre i kreatywne dziecko

Często mówi się, że dzieci chłoną wiedzę niczym ?gąbka?. Okres ich dorastania więc jest szczególnie ważnych etapem dla ich rozwoju intelektualnego. To z jakim efektem to się wydarzy w dużej mierze zależy od rodziców. więcej »
Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

U dzieci najczęściej pojawiają się katar i kaszel, które choć nie zawsze zwiastują poważne choroby, potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Powody do niepokoju budzi jednak zwłaszcza kaszel, zarówno ten suchy jak i mokry. więcej »
13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

Wychowywanie silnych psychicznie dzieci, które są przygotowane do podejmowania wyzwań w realnym świecie, wymaga od rodziców unikania niektórych zachowań, podpowiada psychoterapeutka i autorka książek. więcej »
Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Dzieci do 5 lat
Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej we wszystkich czynnościach i zadaniach. więcej »
Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Już niewielka zmiana codziennych przyzwyczajeń może uchronić dziecko przed otyłością i chorobami cywilizacyjnymi. więcej »
Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przeczytajcie historie Oli, jej mama poprosiła o pomoc specjalistów. więcej »
"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" to wzruszająca opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze. Stworzyła ją Ursula Dubosarsky uznawana za jedną z czołowych australijskich autorek dla dzieci i młodzieży... więcej »
Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!
Patronat CzasDzieci.pl

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja "Książka na receptę. Recepta na sukces", to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. więcej »
Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak efektywnie mówić "Nie" do dziecka?

Jak efektywnie mówić "Nie" do dziecka?

Mówienie ?Nie? zatem zawsze skutkuje. Dlaczego tak się dzieje?  

Ferie na Czasie

Jeśli zarówno Wy, jak i dzieciaki macie ochotę na solidną dawkę śmiechu, a także wzruszające opowieści o przyjaźni, nie przegapcie nowych propozycji Multikina.  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019