Strefa rodzica » Artykuły » 5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u niemowlaka

5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u niemowlakapowiększ

5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u niemowlaka

Gdy niemowlaka boli brzuszek, stres przeżywa cała rodzina. Co zrobić, gdy dziecko jest rozdrażnione, cierpi na biegunki lub zaparcia i nie daje się uspokoić? Sprawdź, jak pomóc swojemu maluszkowi.

 

Ból brzucha u niemowlaka – sygnał, którego nie wolno ignorować

Okres niemowlęcy trwa od urodzenia do końca pierwszego roku życia. To czas, gdy Twój maluszek uczy się świata, a jego organizm przystosowuje się do nowych warunków. Jest jednak jeszcze zbyt mały, żeby powiedzieć, co mu dolega. Zrozumienie jego potrzeb przychodzi z czasem. To zupełnie naturalne!

 

Zdiagnozowanie przyczyn bólu brzucha i niepokoju u niemowlaka bywa dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Obserwuj uważnie swojego maluszka, a gdy będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem pediatrą. Choć bóle brzucha (którym towarzyszą zaparcia, wzdęcia lub biegunki, a nawet gorączka) to jeden z najczęstszych problemów wieku niemowlęcego, nie wolno go ignorować.

 

Dlaczego niemowlaka boli brzuszek?

 

1. Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa może powodować nie tylko bóle brzucha, ale także uciążliwy świąd, wysypkę, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny. Dlatego w pierwszych dniach i miesiącach życia należy szczególnie uważnie obserwować zachowanie dziecka po posiłku.

 

Zauważyłaś na twarzy lub innych częściach ciała dziecka niepokojącą wysypkę? Twój maluszek zmaga się z uciążliwymi zaparciami lub wręcz przeciwnie – zbyt często musisz zmieniać mu pieluszkę? To sygnały, które mogą świadczyć o tym, że maluch nie toleruje pewnych pokarmów. W Twojej głowie powinno się zapalić pomarańczowe światło ostrzegawcze także wtedy, gdy maluch zbyt wolno przybiera na wadze.

 

Jeśli karmisz piersią – po konsultacji z lekarzem – spróbuj ustalić, które produkty mogą powodować uczulenie. Zazwyczaj problem ustaje, gdy świeżo upieczona mama wyeliminuje je ze swojej diety.

 

 

2. Zaparcia i wzdęcia

Jedną z częstszych przyczyn bólów brzucha u niemowlęcia są zaparcia. Dziecko oddaje wówczas mniej stolców, a wypróżnianiu często towarzyszy głośny płacz i ból. Wzdęcia u niemowlaka mogą wynikać m.in. z niewłaściwej diety mamy (jeżeli dziecko jest karmione piersią), nietolerancji laktozy lub innych produktów. Co zrobić, żeby pomóc dziecku zmagającemu się z zaparciami? Staraj się regularnie karmić maluszka, a jeżeli podajesz mu mleko modyfikowane, zawsze postępuj zgodnie z instrukcją. Możesz także spróbować wykonać mu delikatny masaż brzuszka, który pobudzi jelita do pracy. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem pediatrą.

 

3. Niestrawność

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dietę dziecka należy rozszerzać od 7 miesiąca życia. Pamiętaj, że organizm Twojego maluszka nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Musi minąć trochę czasu, aby przystosował się do nowego środowiska i nowego pokarmu. Zbyt wczesne wprowadzanie produktów może powodować niestrawność, której często towarzyszą nudności, wymioty i biegunki.

 

4. Kolka

To jeden z najczęstszych problemów, z którymi zmagają się świeżo upieczeni rodzice. Jak się zachowuje maluch, któremu dokuczają kolki? Dziecko jest rozdrażnione, w nocy budzi się częściej niż zazwyczaj. Jego płacz może trwać nawet kilka godzin – zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców to prawdziwe tortury.

Jak pomóc maluchowi? Kolka najczęściej przechodzi samoistnie. Oczywiście dla każdego rodzica trudne jest patrzenie na cierpienie dziecka. Możesz więc wykonywać maluchowi delikatny masaż brzuszka. Wielu dzieciom pomaga także noszenie na rękach i łagodne kołysanie. Jeżeli karmisz piersią i martwisz się, że kolki mogą być spowodowane Twoją dietą, skonsultuj się z lekarzem.

 

5. Stres

Czy wiesz, że bóle brzucha u nieco starszego malucha mogą być związane z nadmiernym stresem? Dzieje się tak, gdy mama musi wyjechać na kilka dni lub gdy dziecko ma kontakt z osobą, której nie zna np. nową opiekunką w żłobku. Maluch potrzebuje wówczas przede wszystkim dużo uwagi i czułości!

Przydatne porady dotyczące nieprawidłowego funkcjonowania jelit u niemowlaka znaleźć można również pod tym adresem.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 10 największych lęków najmłodszych więcej » x
Zobacz » Artykuły
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych lęków. więcej »
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość? więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Europa w Polsce

Europa w Polsce

O Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni słyszeliśmy już niejednokrotnie - nie tylko ze względu na mnogość inicjatyw, jakie podejmują, ale także z racji tego, że są nasi - z Krakowa. więcej »
Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Rozwój dzieci przebiega w zawrotnym tempie! W związku z tym, potrzebne są im odpowiednie witaminy, które wesprą nie tylko codzienne funkcjonowanie, lecz także procesy zachodzące w dojrzewającym organizmie. Stąd też warto zaczerpnąć chociaż odrobinę wiedzy - które witaminy są szczególnie ważne i jakie znaczenie ma fakt, że niektóre z nich rozpuszczają się w wodzie, a inne w tłuszczach? więcej »
Obchody Światowego Dnia Mleka

Obchody Światowego Dnia Mleka

8 czerwca 2019 r. odbyły się obchody Światowego Dnia Mleka, którego inicjatorami były Centrum Tradycji Mleczarstwa-Muzeum Mleka w Grajewie i Miasto Grajewo. więcej »
Moda xxl - przygotuj się na lato!

Moda xxl - przygotuj się na lato!

Lato zbliża się wielkimi krokami, dlatego to ostatni dzwonek, by uzupełnić letnią garderobę. Nawet sukienki, spódnice, szorty, topy i koszulki przydadzą się każdej kobiecie bez względu na wiek i tuszę. więcej »
Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność to trzecia książka z serii, której bohaterami są dwa sympatyczne zwierzątka - Historyjka i Historyjek, narysowane przez legendarnego Bohdana Butenkę. więcej »
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Ten kto ma brata lub siostrę dobrze wie, że posiadanie rodzeństwa jest niezwykle piękne i cenne. Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju. więcej »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci. Przytulanie ich, zabieranie ze sobą podczas podróżowania czy nawet rozmawianie z ulubioną maskotką ma spory wpływ na to jak będą się rozwijać. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Nowość na Czasie

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019