Strefa rodzica » Artykuły » Czy raz zasądzone alimenty można zmienić?

Czy raz zasądzone alimenty można zmienić?powiększ

Czy raz zasądzone alimenty można zmienić?

Wyrok ustalający alimenty nie tylko można, ale zazwyczaj trzeba zmienić. Renta alimentacyjna zasądzona na rzecz przedszkolaka w żaden sposób nie będzie odpowiadała kosztom utrzymania licealisty. Ustwodawca przewidział odpowiednią ścieżkę postępowania, która stosowana jest zarówno w przypadku zwiększenia, jak i zmniejszenia alimentów.

 

Alimenty należne dziecku zazwyczaj będą ulegały zwiększeniu


Alimenty ustala się w wyroku sądowym, choć rodzice dziecka mogą zadecydować o ich wysokości również zawierając stosowną ugodę sądową albo pozasądową. W wyroku orzekającym rozwód orzeczenie o alimentach pojawi się obligatoryjnie – w pozostałych przypadkach sądem właściwym do rozpoznania żądania dotyczącego alimentów będzie sąd rodzinny. Sąd rodzinny będzie zawsze właściwy w sprawach o zmianę wyroku alimentacyjnego, o czym poniżej.


Sąd zasądza alimenty biorąc pod uwagę stan faktyczny sprawy:

  • koszty utrzymania dziecka;
  • sytuację finansową, majątkową i zarobkową matki dziecka;
  • sytuację finansową, majątkową i zarobkową ojca dziecka.

 

Sąd nie zasądza alimentów „na przyszłość” - podstawą do orzeczenia renty alimentacyjnej jest zawsze aktualna sytuacja dziecka. Z tego też względu najczęściej – w miarę rozwoju dziecka – alimenty powinny ulegać zwiększeniu. Zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie poglądem, sam upływ czasu jest przesłanką wystarczającą do podwyższenia wysokości alimentów. Podstawowym argumentem w takiej sprawie będzie oczywiście zwiększenie potrzeb dziecka. Jak wskazano powyżej, potrzeby kilkulatka i potrzeby nastolatka będą w znacznym stopniu się różniły. Obowiązkiem rodziców jest ponoszenie kosztów utrzymania dziecka tak długo, jak długo dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie – biorąc oczywiście pod uwagę postawę dziecka, jego wyniki w nauce, pragnienie dalszej nauki, itd.


Sąd nie zwiększy alimentów z własnej inicjatywy, konieczne jest wystąpienie ze stosownym powództwem. Do ukończenia przez dziecko 18 roku życia małoletni syn czy córka jest reprezentowana przed sądem przez rodzica, następnie reprezentuje się samodzielnie.


Przykład:


Sąd zasądził alimenty na rzecz 5-letniej Kasi w wysokości 500,00 zł miesięcznie. Od wydania wyroku upłynęły trzy lata. Kasia jest uczennicą szkoły podstawowej, co wiąże się z większymi wydatkami na podręczniki i zajęcia pozalekcyjne. Sytuacja finansowa rodziców Kasi nie zmieniła się. W takim przypadku sąd najprawdopodobniej zwiększy alimenty, biorąc pod uwagę dokładne koszty utrzymania dziecka oraz możliwości finansowe i zarobkowe jej rodziców.

 

Obniżenie alimentów tylko w wyjątkowych sytuacjach


Obniżenie alimentów jest znacznie trudniejsze, aniżeli ich podwyższenie. Raz zasądzone alimenty trudno obniżyć z tego względu, iż alimenty zostały zasądzone w rezultacie dokonania przez sąd oceny sytuacji dziecka i zazwyczaj obniżenie wysokości renty alimentacyjnej wiązałoby się z uszczerbkiem dla małoletniego.


Nie oznacza to jednak, że obniżenie alimentów jest zupełnie niemożliwe. Zmiana orzeczenia alimentacyjnego wymaga zaistnienia przesłanki w postaci „zmiany stosunków”. Ustawodawca nie precyzuje, czym musi się ta zmiana charakteryzować, lecz w oczywisty sposób można przyjąć, że musi to być niezwykle istotna i jednoznaczna zmiana w sytuacji osoby uprawnionej do otrzymywania świadczenia albo osoby zobowiązanej do jego uiszczania.


Zadaniem powoda występującego o obniżenie alimentów będzie wykazanie, że zmiana stosunków nastąpiła i uiszczanie alimentów w dotychczasowo ustalonej wysokości nie jest dalej możliwe. Przyczyny zmiany powinny mieć raczej charakter zewnętrzny, niezależny od woli samego rodzica. Przykładem takiej zmiany, utrudniającej uiszczanie alimentów w dotychczas zasądzonej wysokości, może być na przykład ciężka choroba, realnie uniemożliwiająca wykonywanie pracy zarobkowej.


Zmiana pracy na mniej rentowną, zaciągnięcie kredytu hipotecznego, zakup nowego samochodu czy domu nie będą stanowiły powodów wystarczających – w ocenie sądu – do zmniejszenia alimentów. Co istotne, również założenie kolejnej rodziny i narodziny dzieci z nowego związku nie będą przesłanką przemawiającą za uwzględnieniem powództwa.


Zmniejszenie alimentów może być również podyktowane zmianą sytuacji dziecka – przykładowo, jeśli w chwili ustalania alimentów dziecko podlegało kosztownemu leczeniu ortodontycznemu, a obecnie leczenie jest zakończone, w zależności od innych okoliczności sprawy może być to przesłanka pozwalająca na obniżenie alimentów.


Przykład:


Paweł płaci alimenty na rzecz córki Anity w wysokości 1.000,00 zł. Pół roku temu Paweł poważnie zachorował, w związku z czym musiał przejść zabieg chirurgiczny i rehabilitację. Z powodu choroby musiał zmienić pracę i obecnie jest zatrudniony na pół etatu. Leczenie jeszcze się nie zakończyło.Sytuacja Anity jak na razie nie zmieniła się – dziewczynka uczęszcza do tej samej szkoły, nie choruje, nie wymaga dodatkowych wydatków. Sytuacja Pawła może być wystarczającą przesłanką do obniżenia wysokości alimentów.

 

Procedura dla obniżenia i podwyższenia alimentów jest taka sama


Zarówno w przypadku pozwu o podwyższenie alimentów, jak i w przypadku pozwu o obniżenie alimentów postępowanie będzie wyglądało tak samo.


Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd miejsca zamieszkania dziecka, przy czym jeśli z pozwem występuje dziecko, może ono złożyć pozew również w sądzie rodzinnym właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego rodzica.


Pozew o podwyższenie alimentów jest wolny od obowiązku uiszczenia opłaty sądowej, zaś pozew o obniżenie alimentów podlega opłacie w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Wartością przedmiotu sporu jest różnica pomiędzy obecnymi a pożądanymi alimentami w skali roku.


Przykład:


Obecne alimenty na rzecz Natalii wynoszą 1.000,00 zł. Powód Jarosław domaga się ich obniżenia do 600,00 zł. Wartością przedmiotu sporu w takim przypadku będzie (1.000,00 zł – 600,00 zł) x 12 = 4.800,00 zł. Opłata sądowa wyniesie 5% tej kwoty, a zatem 240,00 zł.

 

Zadaniem powoda w sprawie o zmianę wysokości alimentów będzie wykazanie, że wspomniana powyżej zmiana stosunków rzeczywiście zaistniała. Obie strony będą zobowiązane do przedstawienia swoich kosztów utrzymania oraz wskazanie okoliczności dotyczących sytuacji majątkowej, zarobkowej i finansowej (m. in. posiadanych oszczędności, osiąganego wynagrodzenia, posiadanego majątku, pomocy innych osób, uzyskiwanych świadczeń, itp.).


Po rozpoznaniu sprawy sąd wyda wyrok, który jest zaskarżalny za pomocą apelacji kierowanej do sądu okręgowego.

Marta Milan

Marta Milan

Adwokat
Z wykształcenia prawnik, absolwentka UAM w Poznaniu. Obecnie prowadzi portal www.legalhero.pl, w ramach którego zajmuje się udzielaniem porad prawnych i przygotowywaniem projektów dokumentów prawnych w przystępnych cenach.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka" więcej » x
Zobacz » Artykuły
Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka"

Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka"

Rozmawiamy z R.J. Palacio o książce "Cudowny chłopak", jej ekranizacji, kampanii oraz Nowym Jorku. I przekonujemy się, że nie tylko pisze o byciu życzliwym. Sama jest chodzącym przykładem życzliwości. więcej »
Mamo, znajdź czas dla siebie!

Mamo, znajdź czas dla siebie!

Bycie mamą to trudne i odpowiedzialne zadanie, ale prawda jest taka, że żadna z kobiet nie zamieniłaby tego za nic na świecie. Musisz jednak pamiętać, że chociaż chcesz poświęcać każdą wolną chwilę swojemu dziecku, to nie możesz zapominać o tym, aby wygospodarować również odrobinę czasu dla siebie. więcej »
Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"
Patronat CzasDzieci.pl

Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"

Wielki Finał "Zbieraj z klasą" odbył się w środę, 15 maja 2019 r. w Hulakula Rozrywkowe Centrum Miasta w Warszawie... więcej »
Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Kochając dziecko, dbasz o jego potrzeby. Jedną z nich jest zabawa. Dzięki tej formie aktywności Twoja pociecha rozwija się prawidłowo, zwłaszcza że na każdym etapie życia towarzyszą jej zabawki. Są one konieczne do zdobywania wiedzy i umiejętności, a przy okazji stanowią źródło radości dla obdarowywanego szkraba. Mając to na uwadze, rozglądasz się za kolejnym prezentem? Oto kilka podpowiedzi. więcej »
Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych
Patronat CzasDzieci.pl

Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych

W dniach 30 maja - 2 czerwca 2019 kina niezależne zapraszają najmłodszych widzów oraz ich bliskich na wspólną wyprawę do Krainy Baśni. W programie historie pełne marzeń, śmiechu, przygód i przyjaźni zaskakujące jakością obrazu i dźwięku. więcej »
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane. więcej »
Wspólny posiłek - wspólny czas!

Wspólny posiłek - wspólny czas!

W dzisiejszych czasach, pełnych obowiązków i ciągłego pośpiechu, wspólny posiłek to moment, w którym cała rodzina spotyka się w jednym miejscu i poświęca sobie nawzajem kilkanaście cennych minut. Przedstawiamy zasady dobrej atmosfery podczas wspólnych posiłków... więcej »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga się w nieskończoność, a jedynym sposobem na jego zjedzenie jest włączenie bajki. Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! więcej »
Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Niechęć dziecka do jedzenia produktów mlecznych spędza sen z powiek wielu rodzicom. Maluch intensywnie się rozwija, dlatego chcemy dostarczyć jego ciału i umysłowi niezbędnych składników odżywczych. Jednak co zrobić (i czego nie robić), gdy nasza pociecha nie akceptuje mleka? Przede wszystkim: zachować spokój. I przeczytać ten artykuł! więcej »
Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak spędzić wolny czas. Popularnością cieszą się, między innymi, koncerty. Różnorodne wydarzenia muzyczne mogą być naprawdę świetnym rozwiązaniem w wielu przypadkach i z rozmaitych powodów. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC to ogólnopolska kampania informacyjno -edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego.  
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane.  

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

W kolejnej odsłonie ?polecanek? dla młodzieży chciałabym zwrócić uwagę na konkretny rodzaj książek. Mianowicie ? Antyutopie. Wiele tytułów z tego gatunku jest powszechnie znanych i doczekało...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019