Strefa rodzica » Artykuły » Czy raz zasądzone alimenty można zmienić?

Czy raz zasądzone alimenty można zmienić?powiększ

Czy raz zasądzone alimenty można zmienić?

Wyrok ustalający alimenty nie tylko można, ale zazwyczaj trzeba zmienić. Renta alimentacyjna zasądzona na rzecz przedszkolaka w żaden sposób nie będzie odpowiadała kosztom utrzymania licealisty. Ustwodawca przewidział odpowiednią ścieżkę postępowania, która stosowana jest zarówno w przypadku zwiększenia, jak i zmniejszenia alimentów.

 

Alimenty należne dziecku zazwyczaj będą ulegały zwiększeniu


Alimenty ustala się w wyroku sądowym, choć rodzice dziecka mogą zadecydować o ich wysokości również zawierając stosowną ugodę sądową albo pozasądową. W wyroku orzekającym rozwód orzeczenie o alimentach pojawi się obligatoryjnie – w pozostałych przypadkach sądem właściwym do rozpoznania żądania dotyczącego alimentów będzie sąd rodzinny. Sąd rodzinny będzie zawsze właściwy w sprawach o zmianę wyroku alimentacyjnego, o czym poniżej.


Sąd zasądza alimenty biorąc pod uwagę stan faktyczny sprawy:

  • koszty utrzymania dziecka;
  • sytuację finansową, majątkową i zarobkową matki dziecka;
  • sytuację finansową, majątkową i zarobkową ojca dziecka.

 

Sąd nie zasądza alimentów „na przyszłość” - podstawą do orzeczenia renty alimentacyjnej jest zawsze aktualna sytuacja dziecka. Z tego też względu najczęściej – w miarę rozwoju dziecka – alimenty powinny ulegać zwiększeniu. Zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie poglądem, sam upływ czasu jest przesłanką wystarczającą do podwyższenia wysokości alimentów. Podstawowym argumentem w takiej sprawie będzie oczywiście zwiększenie potrzeb dziecka. Jak wskazano powyżej, potrzeby kilkulatka i potrzeby nastolatka będą w znacznym stopniu się różniły. Obowiązkiem rodziców jest ponoszenie kosztów utrzymania dziecka tak długo, jak długo dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie – biorąc oczywiście pod uwagę postawę dziecka, jego wyniki w nauce, pragnienie dalszej nauki, itd.


Sąd nie zwiększy alimentów z własnej inicjatywy, konieczne jest wystąpienie ze stosownym powództwem. Do ukończenia przez dziecko 18 roku życia małoletni syn czy córka jest reprezentowana przed sądem przez rodzica, następnie reprezentuje się samodzielnie.


Przykład:


Sąd zasądził alimenty na rzecz 5-letniej Kasi w wysokości 500,00 zł miesięcznie. Od wydania wyroku upłynęły trzy lata. Kasia jest uczennicą szkoły podstawowej, co wiąże się z większymi wydatkami na podręczniki i zajęcia pozalekcyjne. Sytuacja finansowa rodziców Kasi nie zmieniła się. W takim przypadku sąd najprawdopodobniej zwiększy alimenty, biorąc pod uwagę dokładne koszty utrzymania dziecka oraz możliwości finansowe i zarobkowe jej rodziców.

 

Obniżenie alimentów tylko w wyjątkowych sytuacjach


Obniżenie alimentów jest znacznie trudniejsze, aniżeli ich podwyższenie. Raz zasądzone alimenty trudno obniżyć z tego względu, iż alimenty zostały zasądzone w rezultacie dokonania przez sąd oceny sytuacji dziecka i zazwyczaj obniżenie wysokości renty alimentacyjnej wiązałoby się z uszczerbkiem dla małoletniego.


Nie oznacza to jednak, że obniżenie alimentów jest zupełnie niemożliwe. Zmiana orzeczenia alimentacyjnego wymaga zaistnienia przesłanki w postaci „zmiany stosunków”. Ustawodawca nie precyzuje, czym musi się ta zmiana charakteryzować, lecz w oczywisty sposób można przyjąć, że musi to być niezwykle istotna i jednoznaczna zmiana w sytuacji osoby uprawnionej do otrzymywania świadczenia albo osoby zobowiązanej do jego uiszczania.


Zadaniem powoda występującego o obniżenie alimentów będzie wykazanie, że zmiana stosunków nastąpiła i uiszczanie alimentów w dotychczasowo ustalonej wysokości nie jest dalej możliwe. Przyczyny zmiany powinny mieć raczej charakter zewnętrzny, niezależny od woli samego rodzica. Przykładem takiej zmiany, utrudniającej uiszczanie alimentów w dotychczas zasądzonej wysokości, może być na przykład ciężka choroba, realnie uniemożliwiająca wykonywanie pracy zarobkowej.


Zmiana pracy na mniej rentowną, zaciągnięcie kredytu hipotecznego, zakup nowego samochodu czy domu nie będą stanowiły powodów wystarczających – w ocenie sądu – do zmniejszenia alimentów. Co istotne, również założenie kolejnej rodziny i narodziny dzieci z nowego związku nie będą przesłanką przemawiającą za uwzględnieniem powództwa.


Zmniejszenie alimentów może być również podyktowane zmianą sytuacji dziecka – przykładowo, jeśli w chwili ustalania alimentów dziecko podlegało kosztownemu leczeniu ortodontycznemu, a obecnie leczenie jest zakończone, w zależności od innych okoliczności sprawy może być to przesłanka pozwalająca na obniżenie alimentów.


Przykład:


Paweł płaci alimenty na rzecz córki Anity w wysokości 1.000,00 zł. Pół roku temu Paweł poważnie zachorował, w związku z czym musiał przejść zabieg chirurgiczny i rehabilitację. Z powodu choroby musiał zmienić pracę i obecnie jest zatrudniony na pół etatu. Leczenie jeszcze się nie zakończyło.Sytuacja Anity jak na razie nie zmieniła się – dziewczynka uczęszcza do tej samej szkoły, nie choruje, nie wymaga dodatkowych wydatków. Sytuacja Pawła może być wystarczającą przesłanką do obniżenia wysokości alimentów.

 

Procedura dla obniżenia i podwyższenia alimentów jest taka sama


Zarówno w przypadku pozwu o podwyższenie alimentów, jak i w przypadku pozwu o obniżenie alimentów postępowanie będzie wyglądało tak samo.


Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd miejsca zamieszkania dziecka, przy czym jeśli z pozwem występuje dziecko, może ono złożyć pozew również w sądzie rodzinnym właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego rodzica.


Pozew o podwyższenie alimentów jest wolny od obowiązku uiszczenia opłaty sądowej, zaś pozew o obniżenie alimentów podlega opłacie w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Wartością przedmiotu sporu jest różnica pomiędzy obecnymi a pożądanymi alimentami w skali roku.


Przykład:


Obecne alimenty na rzecz Natalii wynoszą 1.000,00 zł. Powód Jarosław domaga się ich obniżenia do 600,00 zł. Wartością przedmiotu sporu w takim przypadku będzie (1.000,00 zł – 600,00 zł) x 12 = 4.800,00 zł. Opłata sądowa wyniesie 5% tej kwoty, a zatem 240,00 zł.

 

Zadaniem powoda w sprawie o zmianę wysokości alimentów będzie wykazanie, że wspomniana powyżej zmiana stosunków rzeczywiście zaistniała. Obie strony będą zobowiązane do przedstawienia swoich kosztów utrzymania oraz wskazanie okoliczności dotyczących sytuacji majątkowej, zarobkowej i finansowej (m. in. posiadanych oszczędności, osiąganego wynagrodzenia, posiadanego majątku, pomocy innych osób, uzyskiwanych świadczeń, itp.).


Po rozpoznaniu sprawy sąd wyda wyrok, który jest zaskarżalny za pomocą apelacji kierowanej do sądu okręgowego.

Marta Milan

Marta Milan

Adwokat
Z wykształcenia prawnik, absolwentka UAM w Poznaniu. Obecnie prowadzi portal www.legalhero.pl, w ramach którego zajmuje się udzielaniem porad prawnych i przygotowywaniem projektów dokumentów prawnych w przystępnych cenach.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Mały gest, wielka radość - spełniamy marzenia... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Mały gest, wielka radość - spełniamy marzenia dzieci z domów dziecka z całej Polski. Przyłącz się!

Mały gest, wielka radość - spełniamy marzenia dzieci z domów dziecka z całej Polski. Przyłącz się!

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinny czas w roku ? pełen bliskości i radosnych spotkań. Najbardziej czekają na nie najmłodsi, którzy z niecierpliwością wypatrują Świętego Mikołaja. Jednak, są wśród nas też dzieci, które, mimo że także mają marzenia, nie zawsze spodziewają się prezentów pod choinką. więcej »
Wspaniały Świat Disney on Ice

Wspaniały Świat Disney on Ice

W tym widowisku zobaczycie bohaterów ze znanych Wam bajek: "Król lew", "Kraina lodu", "Zaplątani", "Gdzie jest Dory?", "Mała syrenka", "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", "Aladyn" i "Toy Story". Czeka na Was zachwycająca jazda na lodzie, imponująca scenografia oraz wiele niezapomnianych emocji! więcej »
Czy snowboard jest odpowiedni dla dzieci?

Czy snowboard jest odpowiedni dla dzieci?

W jakim wieku dziecko może zacząć naukę jazdy na snowboardzie? Są dwie szkoły - jedna głosi, że już malutkie a druga szkoła głosi, że dla maluchów bardziej odpowiednie są narty. więcej »
Biesiadowo i rekordy świata, czyli historia na kawałku pizzy

Biesiadowo i rekordy świata, czyli historia na kawałku pizzy

Oryginalna włoska pizza serwowana jest w rozmiarze dwudziestu kilku centymetrów i stanowi posiłek tylko dla jednej osoby. więcej »
Pettson i Findus - Najlepsza Gwiazdka
Patronat CzasDzieci.pl

Pettson i Findus - Najlepsza Gwiazdka

Świąteczna opowieść o przyjaźni człowieka z kotem w kinach od 23 listopada...

więcej »
Fantastyczna encyklopedia małych stworów

Fantastyczna encyklopedia małych stworów

Wszystkie magiczne stworzonka zostały przyłapane, narysowane i dokładnie opisane przez Alicię Casanovę i Fernanda Falcone w ?Fantastycznej encyklopedii małych stworów?. Zobaczcie sami! więcej »
Jak ustanowić opiekę naprzemienną nad dzieckiem?

Jak ustanowić opiekę naprzemienną nad dzieckiem?

Opieka naprzemienna jest systemem wykonywania władzy rodzicielskiej, w której rodzice dzielą się czasem spędzanym z dzieckiem i związanymi z nim obowiązkami po połowie. W Polsce, w przeciwieństwie do krajów skandynawskich i Stanów Zjednoczonych, system opieki naprzemiennej nie jest rozwiązaniem stosowanym standardowo. więcej »
Gry dla małych bystrzaków

Gry dla małych bystrzaków

Przygoda! To coś, co maluchy lubią najbardziej. Morskie bitwy, piraci, rycerze i dzikie zwierzęta - dla dzieci zabawa na całego, a dla rodzica niezłe wyzwanie. Bo jak przenieść świat dziecięcych marzeń do małego pokoiku? więcej »
Ubrania dla dzieci - jak nie przepłacać?

Ubrania dla dzieci - jak nie przepłacać?

Każdy sezon oznacza zakup nowej odzieży dla najmłodszych. W związku z tym, że dzieci rosną w mgnieniu oka, modele z poprzedniego roku z pewnością okażą się za małe. Uzupełnienie garderoby może wiązać się ze sporym kosztem. Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ubraniach dla dzieci! więcej »
Tadek - niejadek

Tadek - niejadek

Trudno nadążyć za preferencjami smakowymi maluchów, a jak wiadomo, dziecko powinno jeść, by rozwijało się prawidłowo. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Książka na Czasie

Skoczkowie. Tajemnice mistrzów

To książka, która zachwyci wszystkich pasjonatów sportu, a w szczególności fanów skoków narciarskich. To wciągająca opowieść, pełna zdjęć, ilustracji i zabawnych rysunków. Zobaczcie sami!  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018