Strefa rodzica » Artykuły » Od roku bezskutecznie starasz się o ciążę? Co dalej?

Od roku bezskutecznie starasz się o ciążę? Co dalej?powiększ

Od roku bezskutecznie starasz się o ciążę? Co dalej?

Po raz kolejny spoglądacie z partnerem na test ciążowy i znowu wynik jest negatywny? Spokojnie! Nie ma co tracić nadziei i najlepiej w takiej sytuacji, jak najszybciej zgłosić się do specjalisty! Przeprowadzone badania pozwolą poznać przyczynę niepłodności i podjąć skuteczne leczenie!

 

Niepłodność dotyka obecnie coraz więcej par!

Już od wielu lat obserwuje się znaczny wzrost ilości par, które mają problem z niepłodnością. Szacuje się, że dotyka ona, aż 15-20 procent nich. Ze względu na coraz szybciej rosnącą skalę tego zjawiska WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała niepłodność za chorobę społeczną.


Tutaj warto od razu rozgraniczyć dwa pojęcia, które często stosowane są zamiennie, a to wprowadza wiele osób w błąd. Mianowicie niepłodność i bezpłodność. Niepłodność jest zaburzeniem, które można wyleczyć podejmując odpowiednie działania. Natomiast bezpłodność jest stanem trwałym i nieodwracalnym, uniemożliwiającym posiadanie biologicznego potomka.


Problem niepłodności niejednokrotnie prowadzi do rozpadu związków. Po wielu nieudanych próbach, partnerzy są sfrustrowani i nie wiedzą jak sami mogą poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Często problemem tym obarczona zostaje sama partnerka, chociaż przyczyna niepłodności leży w takim samym stopniu, zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny (po 45 proc.). Na szczęście, dzięki ciągłym postępom w medycynie, można z nią skutecznie walczyć, należy jedynie poznać jej przyczyny.


Bezskutecznie starasz się o ciążę? Co dalej?
Coraz większy nacisk kładzie się na diagnostykę i leczenie niepłodności. Jej przyczyn może być naprawdę wiele. W przypadku kobiet, jedną z nich jest zaburzenie jajeczkowania, które najczęściej spowodowane jest zespołem policystycznych jajników (PCOS), zaburzeniami hormonalnymi, niewydolnością układu podwzgórzowo-przysadkowego. Również niepłodność może wynikać z nieprawidłowości anatomicznych, zrostów pooperacyjnych lub endometriozy. Jednak największy wpływ na płodność kobiety ma jej wiek. Im jest ona starsza, tym niestety jej szansę na zostanie mamą maleją, szczególnie drastyczny spadek widoczny jest po ukończeniu przez nią 35. roku życia. 


W przypadku mężczyzn natomiast, istotną rolę odgrywa, coraz słabszej jakości nasienie. Przyczyną tego może być zanieczyszczenie środowiska, korzystanie z używek, nieodpowiednia dieta lub też choroby (schorzenia tarczycy, cukrzyca, anemia). Coraz częściej wpływ na to ma szybkie tempo życia i stres z tym związany, co może powodować zaburzenia ejakulacji i erekcji.


Jaka diagnostyka kobiet?
Diagnostyka rozpoczyna się od zlecenia pacjentce obserwacji swojego cyklu miesiączkowego, dzięki czemu możliwe będzie określenie momentu owulacji. Polega ona na codziennym pomiarze temperatury w pochwie lub pod językiem i zapisywaniu danych na wykresie. Skok temperatury o 0,3–0,5°C, w drugiej części cyklu miesiączkowego i utrzymywanie się jej przez następne 12 dni potwierdza występowanie jajeczkowania. Jeśli natomiast lekarz podejrzewa, że przyczyną niepłodności jest zaburzona równowaga hormonalna to zleca badania laboratoryjne.


Przykładowo Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA proponuje panel obejmujący 12 następujących badań laboratoryjnych: Anty-Muellerian Hormon (AMH) i Inhibina B, a także białek wiążących hormony płciowe (SHBG), hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH), estradiolu (E2), przeciwciał przeciw peroksydazie tarczycowej (anty-TPO), siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA-SO4), testosteronu (TST), hormonu tyreotropowego (TSH) i testu z metoclopramidem x2 (MTCx2). Niesamowicie ważnym elementem diagnostyki jest również ocena rezerwy jajnikowej, co pozwoli ustalić dalsze postępowanie kliniczne.


Jaka diagnostyka mężczyzn?
Kłopoty z niepłodnością to sprawa obojga partnerów, w związku z tym, również mężczyzna powinien być skierowany na ogólne badanie nasienia. Pomoże ono określić liczbę i budowę plemników, a także ich ruchliwość (najczęściej jest wykonywane dwukrotnie). W Klinice Leczenia Niepłodności INVICTA przeprowadza się również dodatkowo badanie stresu oksydacyjnego, będącego jedną z głównych przyczyn męskiej niepłodności.


Jeśli już od roku, bezskutecznie starasz się o dziecko, to nie warto zwlekać dłużej i należy jak najszybciej skorzystać z fachowej pomocy. Diagnostyka niepłodności pozwala szybko ustalić jej przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Dzięki czemu w końcu doczekasz się upragnionego dziecka.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka" więcej » x
Zobacz » Artykuły
Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka"

Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka"

Rozmawiamy z R.J. Palacio o książce "Cudowny chłopak", jej ekranizacji, kampanii oraz Nowym Jorku. I przekonujemy się, że nie tylko pisze o byciu życzliwym. Sama jest chodzącym przykładem życzliwości. więcej »
Mamo, znajdź czas dla siebie!

Mamo, znajdź czas dla siebie!

Bycie mamą to trudne i odpowiedzialne zadanie, ale prawda jest taka, że żadna z kobiet nie zamieniłaby tego za nic na świecie. Musisz jednak pamiętać, że chociaż chcesz poświęcać każdą wolną chwilę swojemu dziecku, to nie możesz zapominać o tym, aby wygospodarować również odrobinę czasu dla siebie. więcej »
Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"
Patronat CzasDzieci.pl

Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"

Wielki Finał "Zbieraj z klasą" odbył się w środę, 15 maja 2019 r. w Hulakula Rozrywkowe Centrum Miasta w Warszawie... więcej »
Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Kochając dziecko, dbasz o jego potrzeby. Jedną z nich jest zabawa. Dzięki tej formie aktywności Twoja pociecha rozwija się prawidłowo, zwłaszcza że na każdym etapie życia towarzyszą jej zabawki. Są one konieczne do zdobywania wiedzy i umiejętności, a przy okazji stanowią źródło radości dla obdarowywanego szkraba. Mając to na uwadze, rozglądasz się za kolejnym prezentem? Oto kilka podpowiedzi. więcej »
Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych
Patronat CzasDzieci.pl

Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych

W dniach 30 maja - 2 czerwca 2019 kina niezależne zapraszają najmłodszych widzów oraz ich bliskich na wspólną wyprawę do Krainy Baśni. W programie historie pełne marzeń, śmiechu, przygód i przyjaźni zaskakujące jakością obrazu i dźwięku. więcej »
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane. więcej »
Wspólny posiłek - wspólny czas!

Wspólny posiłek - wspólny czas!

W dzisiejszych czasach, pełnych obowiązków i ciągłego pośpiechu, wspólny posiłek to moment, w którym cała rodzina spotyka się w jednym miejscu i poświęca sobie nawzajem kilkanaście cennych minut. Przedstawiamy zasady dobrej atmosfery podczas wspólnych posiłków... więcej »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga się w nieskończoność, a jedynym sposobem na jego zjedzenie jest włączenie bajki. Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! więcej »
Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Niechęć dziecka do jedzenia produktów mlecznych spędza sen z powiek wielu rodzicom. Maluch intensywnie się rozwija, dlatego chcemy dostarczyć jego ciału i umysłowi niezbędnych składników odżywczych. Jednak co zrobić (i czego nie robić), gdy nasza pociecha nie akceptuje mleka? Przede wszystkim: zachować spokój. I przeczytać ten artykuł! więcej »
Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak spędzić wolny czas. Popularnością cieszą się, między innymi, koncerty. Różnorodne wydarzenia muzyczne mogą być naprawdę świetnym rozwiązaniem w wielu przypadkach i z rozmaitych powodów. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC to ogólnopolska kampania informacyjno -edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego.  
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane.  

Konkurs na Czasie!

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Wspaniałem nagrody! Weź udział...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019