Warszawa

5 ciekawych pomysłów na wakacje dla dzieci

5 ciekawych pomysłów na wakacje dla dzieci

Dzieci, które mają co roku dwa miesiące wakacji, mogą ten czas czynnie wykorzystać. Siedzenie przed telewizorem czy z komórką w ręku rozwojowe nie jest wcale, ale zabawy z rówieśnikami, podróżowanie po Polsce i za granicą, z rodzicami albo w ramach zorganizowanych kolonii i obozów sprzyja samodzielności, edukacji, rozwijaniu talentów i zainteresowań. Dlatego już teraz warto zaplanować wakacje dla swoich dzieci, by we wrześniu poszły do szkoły wypoczęte i pełne wspomnień.

 

 

Wakacje z rodzicami czy bez?
Rodzice zwykle mają do dyspozycji mniej, niż 2 miesiące letnich wakacji. Ten okres można więc podzielić - część wakacji spędzić ze swoimi pociechami, by zacieśniać więzi, mieć wspólne wspomnienia, by pokazać dzieciom swoją lepszą, wypoczętą i spragnioną przygód stronę.

Tak długie lato umożliwia zaplanowanie i urlopu rodzinnego i wysłanie maluchów na kolonie czy obóz. Nawet kilkuletnie dzieci mogą wiele wynieść z pobytu na kolonii, obozu czy kursu tematycznego. I warto z nich korzystać.

 

 

Polskie morze - gdzie warto pojechać z dziećmi?
Polskie morze jest jednym z najbardziej lubianych kierunków wakacyjnych. Bo chociaż Bałtyk nie należy do szczególnie ciepłych mórz, to jednak plaże są tutaj wyjątkowe - szerokie, białe, z delikatnym piaskiem, otoczone pięknymi lasami. Na 440 km polskiego wybrzeża znajdziemy popularne i tłoczne kurorty, jak i miłe, spokojne wioski, ekskluzywne hotele, pensjonaty, ale także tradycyjne, chociaż nieźle wyposażone kempingi, na których można rozstawić namiot lub przyczepę kempingową.

 

Co więcej, polscy przedsiębiorcy oferujący noclegi nad morzem, swoją ofertę coraz częściej kierują do rodzin z małymi dziećmi, przygotowując atrakcje w postaci animacji, placów zabaw oraz dostosowując pokoje do potrzeb rodzin z niemowlętami, przedszkolakami i uczniami. Można więc liczyć i na warsztaty plastyczne czy taneczne, ale też na wanienkę, nocnik czy bezpieczne urządzenia kuchenne.


Najczęściej wybierane przez turystów miejscowości to między innymi Świnoujście, Rowy, Kołobrzeg, Ustka, Dębki, Jastrzębia Góra, cały Półwysep Helski, Trójmiasto, Krynica Morska. Tam od wczesnej wiosny do jesieni, zwłaszcza w weekendy, w knajpkach, na deptakach i na plaży panuje tłok. Oczywiście nie każdemu to przeszkadza. To miejsca, które mają w sobie wiele uroku i oferują mnóstwo atrakcji.

 

Jednak osoby spragnione spokoju, wcale z urlopu nad polskim morzem nie muszą rezygnować. Polecamy takie miejscowości jak:

 

  • Piaski na Mierzei Wiślanej, które stanowią część Krynicy Morskiej. Na mapie szukajmy nazwy Nowa Karczma, bo Piaski to nazwa zwyczajowa. To sam kraniec naszego kraju, w którym panuje spokój i cisza.

 

  • Pustkowo w pobliżu Pobierowa. Szeroka i czysta plaża, klif oraz wydmy. Wszelkie pensjonaty są kameralne, więc nie panuje tutaj przepych i tłum.

 

  • Karwieńskie Błoto Pierwsze, Drugie i Ostrowo to trzy wioski, które sąsiadują z popularną i tłoczną Karwią. Stanowią dla Karwi świetną alternatywę, bo chociaż do plaży trzeba iść nawet kilka kilometrów, to spacer się zdecydowanie opłaca - plaże są tutaj chyba najpiękniejsze w kraju.

 

  • Poddąbie to miejscowość pomiędzy Ustką i Rowami. Jest świetnym miejscem dla rodzin z większymi dziećmi, które pokonają dłuższą drogę do plaży i zejdą po schodach z klifu.

 

  • Kopalino/Lubiatowo - komu przeszkadza tłok Białogóry, może wybrać się właśnie tutaj. Chociaż nie ma hoteli i do plaży trzeba dojść 2 km przez las, to małe domki i kwatery, spokój i cisza wystarczą, by dobrze wypocząć. Niedaleko jest też warta zobaczenia latarnia Stilo i wydmy.

 

  • Smołdziński Las leży pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko. 3 km, jakie trzeba pokonać, by dojść do plaży, odstraszają tłumy turystów, ale piechurzy będą zadowoleni, zwłaszcza z możliwości oglądania latarni morskiej Czołpino oraz Czołpińskiej Wydmy.

 

  • Mechelinki nie są tak popularne jak pobliska Rewa, dlatego to tutaj warto wybrać się na wakacje z dziećmi. To miejscowość nad Zatoką Pucką, położona w pobliżu Trójmiasta. Na miejscu funkcjonuje hala rybna, w której można kupić rybę prosto z kutra. Na spacer warto wybrać się do rezerwatu Mechelińskie Łąki.

 

 

Obozy i półkolonie żeglarskie - postaw na coś nowego!
Kiedy przychodzi czas na wysłanie dzieci na kolonie lub półkolonie, możemy wybierać wśród ciekawej oferty obozów tematycznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się obozy żeglarskie oraz półkolonie, które skierowane są do dzieci w różnym wieku. Niektórzy uczestnicy dopiero zaczynają swoją przygodę z żeglowaniem i podczas zajęć na Mazurach czy nawet w Warszawie, stawiają pierwsze kroki na pokładzie małych jednostek pod okiem instruktorów.

Dzieci starsze i bardziej doświadczone mogą już starać się o żeglarskie patenty i kończyć wakacje i półkolonie egzaminem. Każdy z etapów żeglarskiej edukacji wiąże się z zajęciami teoretycznymi i praktycznymi prowadzonymi przez doświadczonych trenerów i żeglarzy. Żeglarstwo to sport niedrogi, bardzo dostępny, kształtujący charaktery i polecany zarówno dziewczętom, jak i chłopcom.

 

Letnie obozy żeglarskie dla dzieci i młodzieży oraz półkolonie są niezwykle rozwojowe, ciekawe i przyjemne, dlatego dzieci chętnie w nich uczestniczą bez towarzystwa rodziców.

 

 

 

Obozy wędrowne - wspaniała przygoda dla młodzieży
Chociaż obozy wędrowne nie wymagają od uczestników żadnej żeglarskiej wiedzy, ani posiadania patentów żeglarskich, to skierowane są do dzieci w wieku od 12 lat, czyli nastoletnich.

 

To świetna szkoła samodzielności, podczas której dorastająca młodzież poznaje tajniki żeglowania, bawi się w podchody i gry terenowe, jest pozbawiona zajęć związanych z siedzeniem przed komputerem i telefonem.

 

Pod okiem doświadczonych instruktorów młodzi ludzie uczą się samodyscypliny, odpowiedzialności za innych załogantów i muszą samodzielnie podejmować decyzje. To ważne umiejętności, które przydają się w życiu szkolnym, później studenckim i dorosłym. 7 dni na jachcie i przepłynięcie ponad 200 km gwarantuje niezapomniane wrażenia, a rodzice mogą być pewni, że dzieci są bezpieczne i świetnie się bawią.

 

Wakacje za granicą - przepiękna Chorwacja i słoneczna Grecja
“Podróże kształcą”. Jak wiele innych przysłów, tak i to jest niezwykle prawdziwe. Podróżowanie po świecie to lekcja geografii, biologii, przyrody, to poznawanie historii i innych kultur, otwieranie się na ludzi.

 

Chorwacja i Grecja to kierunki chętnie wybierane podczas wakacji przez polskie rodziny, ale to także kraje, do których bez obaw można wysłać na wakacje swoje pociechy - przepiękne, słoneczne, bezpieczne, słynące z pysznej kuchni i spokojnych, ciepłych wód morskich. Można się tutaj opalać, można podziwiać walory przyrody, żeglować i smacznie jeść.

 

Wysłanie dziecka na obóz w Grecji lub Chorwacji to świetne rozwiązanie, jeśli jest ono samodzielne, interesuje się żeglowaniem i ma już pewne doświadczenie w aktywnym wypoczywaniu pod żaglami różnych jednostek.

 

 

Wakacje w mieście nie muszą być nudne!
Wielu rodziców martwi się, jeśli nie może wysłać swoich pociech na obóz, a tymczasem do zagospodarowania są całe dwa miesiące. Jednak wakacje w mieście można zorganizować w różny sposób.

Warto poszukać atrakcyjnych półkolonii odbywających się w weekendy, kiedy można towarzyszyć swoim dzieciom. Warto też poznać nieco mapę okolicznych atrakcji. Centra kulturalne i naukowe, skanseny, nowoczesne muzea powstają w każdym zakątku naszego kraju, dlatego z rodziną można wybrać się na weekend.


Atrakcją rodzinną, gdzie na weekend można zabrać dzieci, może być:

 

  • Park rozrywki, miniatur czy tematyczny

Najlepszymi przykładami są Energylandia w Zatorze, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Makieta Borówiec o powierzchni 250 metrów kwadratowych z krajobrazami Europy, Świat Labiryntów w Blizinach, Magiczne Ogrody w Janowcu z postaciami z bajek i ogrodem sensorycznym, Farma Iluzji w Mościskach z placami zabaw, boiskami, ściankami wspinaczkowymi, plażą i oczywiście atrakcjami, które nawiązują do świata magii, Park Miniatur w Inwałdzie z obiektami z całego świata, Jura Park w Krasieniowe dla miłośników dinozaurów, Centrum sportowo-rekreacyjne Malta Ski w Poznaniu.

 

  • Ciekawe muzea

Se-ma-for - Muzeum Animacji  w Łodzi, które przenosi rodziców do świata bajek z ich dzieciństwa, a dzieciom przybliża animacje, które dzisiaj są kultowe. Planetarium w Toruniu oraz Żywe Muzeum Piernika. Tradycyjne poznańskie rogale można wypiekać w Rogalowym Muzeum Poznania.

 

  • Centra nauki i wiedzy

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to najlepszy przykład na to, że naukę można łączyć z zabawą. Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Centrum Hewelianum w Gdańsku są równie ciekawe. PGE Giganty Mocy w Bełchatowie to park, w którym można dowiedzieć się, jak powstaje prąd elektryczny.

 

 

Ważne, żeby było bezpiecznie

Rodzice mają olbrzymi wybór zajęć dla dzieci: od półkolonii po obozy za granicą. Każde rozwiązanie przyniesie dzieciom olbrzymią radość i wiele korzyści, najważniejsze jednak, żeby zawsze były one bezpieczne.

 

Zanim oddamy nasze pociechy w ręce opiekunów kolonijnych czy instruktorów możemy, a wręcz powinniśmy sprawdzić, czy mają oni odpowiednie kompetencje.  O tym świadczą opinie dotychczasowych uczestników kolonii i kursów, dyplomy i świadectwa ze szkół i kursów dla instruktorów oraz opiekunów, a także wieloletnie doświadczenie i status firmy, która zajęcia dla dzieci organizuje.

 

Warto też dobrać taki rodzaj wypoczynku, który będzie idealnie dopasowany do wieku i możliwości dziecka. Także podczas samodzielnych podróży z dziećmi warto zwrócić uwagę, czy są one na tyle duże i doświadczone, by wejść na szczyt góry, przepłynąć jezioro albo wędrować określoną liczbę kilometrów. Jeśli z uwagą dobierzemy swoim dzieciom zajęcia i atrakcje, będą one zadowolone z wakacji, wypoczęte, ale też pełne ciekawych doświadczeń i wiedzy.


Wakacje 2018 już tuż tuż, zaplanujcie je rozsądnie i wypełnijcie czas dzieci tylko pozytywnymi doświadczeniami.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć