Warszawa

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Chcesz zachęcić dziecko do częstszego sięgania po książki, ale nie wiesz jak to zrobić?

 

Jak sprawić, by czas spędzony na czytaniu był przyjemnością? 

W artykule znajdziesz wskazówki, a także podpowiedzi, gdzie wyszukać pozycje dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka. 

 

 

 

Kamila Niedzielska

1/8
1/8

Dom rodzinny, żłobek czy przedszkole to miejsca pierwszego spotkania dziecka z czytaniem. Poprzez edukację stawia pierwsze kroki w świecie książek. Ważne, by dziecko nie tylko nauczyło się czytać, ale także by sprawiało mu to przyjemność. Wobec tego, jak sprawić, by czytanie książek było równie przyjemne, co zabawa klockami?

 

2/8
2/8

Dobrym początkiem będzie szukanie słów, rozpoczynających się na tą samą literę co imię dziecka. By zwrócić jego uwagę na to jak brzmią końcówki wyrazów, pomocne będą rymowanki, wierszyki oraz krótkie czytanki.

3/8
3/8

Jeśli dziecko nie rozumie tego, co czyta, będzie postrzegało czytanie jako obowiązek. Sięgajcie wspólnie po bajki, by angażować się w opowiadanie oraz by śledzić wątek i rozumieć przesłanie książki. Pozwól dziecku dokładnie oglądać obrazki i zadawaj mu wiele pytań dotyczących książki. Na podstawie obrazków, wspólnie zastanawiajcie się, co może się wydarzyć za moment. Pozwoli to dziecku w pełni zaangażować się w opowiadanie. Wybierz książki, których tematyka zaciekawi twoje dziecko, np. książki o dinozaurach czy motoryzacji.

4/8
4/8

By dziecko potrafiło czytać ze zrozumieniem, kluczowym jest rozwijanie słownictwa. Wybierz bajki o rozmaitej tematyce, a gdy natkniesz się na trudniejsze słowo, nie przerywaj opowiadania. Wróć do wyjaśnienia wyrazu po skończeniu czytania.

5/8
5/8

Kolejnym ze sposobów, pozwalających na wzbogacanie słownictwa jest czytanie przy dziecku książek nieco bardziej dla niego skomplikowanych, zawierające trudniejsze słowa.

6/8
6/8

By twoje dziecko czerpało przyjemność z czytania, musi stać się to dla niego naturalne. Umiejętność czytania zarówno na głos jak i po cichu kształtuje płynność czytania, natomiast płynność czytania szlifuje się poprzez kilkakrotne czytanie znanych już tekstów, dlatego nie obawiaj się, jeśli twoje dziecko sięga znów po tą samą książkę. Dobrym pomysłem są także audiobooki, które pomogą w nauce płynnego czytania. 

7/8
7/8

Po kilku miesiącach regularnego słuchania audiobooków, z pewnością zauważysz ogromny postęp u twojego dziecka. Jeśli czytanie książek nie będzie sprawiało mu żadnych trudności, z pewnością przyniesie ogromną radość. Pamiętaj jednak, by pozwolić mu wybrać takie książki, które go interesują!

 

 

8/8
8/8

Wybierz książki dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka korzystając z naszej wyszukiwarki:

 

https://czasdzieci.pl/ksiazki/

Komentarze

Więcej

Warto zobaczyć