Warszawa

Gry planszowe w Bibliotece Kraków

Gry planszowe cieszyły się dużą popularnością we wcześniejszych latach. Dziś, kiedy technika stała się cenniejsza niż klasyka często zapomina się o tradycyjnych formach spędzania wolnego czasu. Projekt Biblioteki Kraków pokazuje, że warto odnowić starszą postać rozrywki jaką są gry planszowe.


Należy pamiętać o tym, że to właśnie planszówki są świetną formą rozrywki a co więcej edukują i rozwijają wiele umiejętności i funkcji poznawczych szczególnie u dzieci. Gry planszowe są genialnym sposobem na spędzenie czasu wspólnie z rodziną. Różne dziedziny nauki, formy gier oraz poziomy sprawiają, że każdy z uczestników znajdzie coś dla siebie.

 

1/3
1/3

Biblioteka Krakowska zrealizowała projekt z budżetu obywatelskiego dotyczący doposażenia 6 filli biblioteki w gry planszowe.  Projekt miał na celu rozszerzenie asortymentu biblioteki oraz zachęcenie mieszkańców do korzystania z możliwości oraz nowości jakie zostały wprowadzone. Wypożyczenie gry odbywa się na tych  samych zasadach co wypożyczanie książki. Ponad to, zostały również zakupione tzw.koszulki aby zabezpieczyć gry. Projekt jest dostępny dla wszystkich mieszkańców, należy tylko zapisać się do biblioteki. Istotne było również to, że biblioteka została wyposażona w gry tzw."białe kruki", czyli takie gry,  które już za niedługi czas znikną z rynku sprzedaży. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem i daje możliwość organizacji spotkań miłośników gier planszowych, zawodów oraz innch wydarzeń związanych z grami planszowymi.


Warto zaznaczyć, że pomimo istniejących już komercyjnych miejsc, które oferują możliwość grania  w grę planszową, Biblioteka Kraków wyróżnia się tym, że można wpożyczyć taką grę i zagrać za darmo. Dużą zaletą wprowadzenia gier planszowych do Biblioteki Kraków są możliwości edukacyjne oraz naukowe. Gry mają na celu pogłębienie więzi rodzinnych, nauczenie zdrowej rywalizacji a także są świetną alternatywą na spędzanie czasu przed komputerem.

2/3
2/3

Biblioteka Kraków dostała możliwość doposażenia 6 filii :

Filia nr 16 - ul. Radzikowskiego 29
Filia nr 20 - ul. Opolska 37
Filia nr 45 - ul. Teligi 24
Filia nr 48 - os. Bohaterów Września 26
Filia nr 51 - os. Kalinowe 4
Filia nr 56 - os. Zgody 7

 

Koszt projektu to 50 000,00 PLN i obejmuje zakup 80 tytułów gier planszowych do każdej z filii. W tych tytułach zawarte zostały zarówno rodzninne jaki i edukacyjne, logiczne czy zaawansowane gry strategiczne. Projekt zawiera również koszty dotyczące z promocją( 2 000,00 PLN) oraz zakupem zabezpieczeń na karty (do gier karcianych-3 000,00 PLN). Lista gier została stworzona dzięki przeprowadzonym ankietom wsród społeczności osób grającyhc w gry planszowe, konsultacjom w filliach  oraz z przedstawicieleim Wojewódzkiej Biblioteki publicznej w Kielcach, która posiada już okazały zbiór gier planszowych, a także na podstawie rankingów i własnych doświadczeń.  Lista zawiera wiele tytułów przeznaczonych dla każdej kategorii wiekowej-dla dzieci (np. Pędzące Żółwie, Dobble, 5 sekund junior), dla rodzin( np. Dixit,Timeline,Carcassonne), oraz bardziej zaawansowane (np. 7 cudów świata, Kacper Ryx i Król Żebraków, Terra Mystica).

3/3
3/3

Projekt pokrywa się z zapotrzebowaniem mieszkańców na takie formy rozrywki. Stanowi świetną alternatywę dla dzieci i rodzin, które chcą razem spędzić czas wolny. Dodatkowo, każdy z mieszkańców znajdzie grę odpowiednią dla siebie. Popularnośc gier planszowych wzrasta, a dzięki takim projektom, każdy z mieszkańców ma szansę na prostą ale świetną rozrywkę.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć