Strefa rodzica » Artykuły » Artykuły » Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Przecinek i Kropka łamią stereotypypowiększ

Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Po pierwsze: Polacy czytają książki. Po drugie: kochają teatr. Po trzecie: mają mnóstwo pasji, wiedzy i zapału do jej poszerzania. Niektóre smutne stereotypy krążące o Polakach legły w gruzach podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, które odbyły się 6 i 7 kwietnia 2019 r. w Centrum Koneser na warszawskiej Pradze. Na spotkania z autorami, ilustratorami, książkami i spektaklami przybyło ponad 12 tysięcy czytelników reprezentujących co najmniej trzy pokolenia, a także 70 wydawców i kilkudziesięciu twórców oraz co najmniej 5 czworonogów.

 

Przecinek ożył i przekomarzał się z Pakosińską

 

Targi Przecinek i Kropka odbyły się już po raz trzeci, ale w Koneserze był to ich debiut, trzeba przyznać, bardzo szczęśliwy: na terenie targowym nie tylko zmieściły się bez problemu scena z widownią, duża kawiarnia ze stolikami, stoiska kilkudziesięciu wystawców, pięć stref warsztatowych, jedna dla gier planszowych oraz strefa dla malucha, ale było też dość miejsca, by swobodnie się przemieszczać i oddychać pełną piersią.

 

Zdobycie miejsca na widowni przed spotkaniami autorskimi nie było już takie proste, a dotarcie do sceny podczas warsztatów aktorskich prowadzonych przez Andrzeja Maleszkę czy spotkania z Adamem Wajrakiem – graniczyło z cudem. Wszystkie spektakle dla dzieci (było ich aż pięć podczas dwóch dni!) również cieszyły się ogromną popularnością, a aktorów niosła energia młodziutkiej widowni reagującej żywiołowo na to, co działo się na scenie.

 

Młodzi widzowie cieszyli się również spotkaniem z nową postacią animowaną – Przecinkiem z plakatu zaprojektowanego przez Emilię Dziubak. Znak interpunkcyjny śmigający narratolotem zyskał nie tylko rozbrajający uśmiech, ale także ręce, nóżki i osobowość, a nawet zdolność poruszania się i mówienia! Jednak nawet on nie potrafił przebić mocą swojego uśmiechu Katarzyny Pakosińskiej tryskającej radością i dowcipem. Popularna aktorka i satyryczka poprowadziła uroczystość wręczenia nagród w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2018 razem z Przecinkiem-animkiem i podbiła serca publiczności dziecięcej i dorosłej.

 

Kto nie zdążył na Targi wciąż może skorzystać z przygotowanych przez Empik promocji! Już od piątku 12 kwietnia przez cały weekend do 14 kwietnia kupując 3 tytuły dla najmłodszych, zapłaci się tylko za 2! Akcja 3 za 2 dotyczy wszystkich książek dziecięcych – szczególną uwagę warto zwrócić na te nagrodzone w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka.

 

SKORZYSTAJ Z PROMOCJI

 

 

 

Skarpetki wyszły, Widłak też, a magiczne drzewo zapuściło korzenie

 

Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Roku Przecinek i Kropka zostały przyznane nagrody w trzech kategoriach wiekowych. W grupie tytułów dla najmłodszych zwyciężyła książka Wojciecha Widłaka „Pan Kuleczka. Skarby”, w kategorii książek dla czytelników 6- 8 lat – „Zwierzokracja” Oli Woldańskiej-Płocińskiej, a w kategorii 9- 12 – powieść Marcina Szczygielskiego „Bez piątej klepki”. Podczas spotkania po gali laureaci opowiadali m.in. o portretowaniu w swoich książkach zwierzaków (zwierzęta były też ważnym tematem w czasie sobotniej rozmowy z Holly Webb), o szukaniu inspiracji i o pracy twórczej oraz o idealnym czytelniku, dla którego piszą swoje książki. Ola Woldańska-Płocińska i Marcin Szczygielski byli w tej ostatniej sprawie zgodni: oboje piszą książki dla siebie, tyle że autor cyklu o czarownicy Mai opowiada historie swojemu wewnętrznemu dziecku.

 

Skarpetki podczas targów wyruszyły w świat. Wszystkie. Co do jednej. Większość z osobistymi podpisami twórców trzytomowej już serii książek o ciekawych świata skarpetkach, które – korzystając z dziury w łazienkowej podłodze – porzucają połowę swojej pary i ruszają solo na podbój świata. Justyna Bednarek i Daniel de Latour cierpliwie podpisywali setki egzemplarzy książek na stoisku swojego wydawcy, później spotkali się z publicznością, a w międzyczasie ze stoiska wydawnictwa i Empiku zniknęły wszystkie egzemplarze skarpetkowych przygód!

Rekord czasu podpisywania pobił jednak Andrzej Maleszka, który zajął stolik w kawiarence na kilka godzin i zgodził się na sygnowanie książek i rozmowy z czytelnikami, dopóki ostatni młody czytelnik nie otrzyma w swojej książce autografu autora cyklu opowieści o „Magicznym drzewie”.

 

Wszystkie dzięcioły w małym palcu

 

Ile jest gatunków dzięciołów w Polsce? Dziesięć. A kto potrafi wszystkie wymienić? Dziesięcioletni chłopak zachęcony przez Adama Wajraka wskoczył na scenę i z marszu wyrecytował pięć. Widownia (średnia wieku 7 plus) błyskawicznie uzupełniła listę, a autor „Wielkiej księgi prawdziwych tropicieli” niemal nie musiał im podpowiadać.

 

Niesamowitą wiedzą wykazał się najmłodszy z autorów występujących na targach: Szymon Radzimierski, bloger, podróżnik i aktor, który ze swadą i ogromnym zaangażowaniem opowiadał rówieśnikom oraz młodszym koleżankom i kolegom o swoich wyprawach i przygodach. z kolei Cezary Harasimowicz podzielił się niesamowitą historią drzewka mirabelki z warszawskiego Muranowa, a jego opowieść ilustrowana była zdjęciami stolicy z różnych okresów oraz ilustracjami i szkicami Marty Kurczewskiej.

 

W pięciu strefach warsztatowych odbywały się przez cały weekend różnorodne warsztaty pozwalające młodym ludziom na rozwijanie lub odkrywanie pasji związanych z wieloma aktywnościami artystycznymi, naukowymi, a nawet kulinarnymi! Zaś na stoiskach wydawców  można było spotkać się oko w oko z ulubionymi twórcami, zadać im na ucho ważne pytania i poprosić o autograf lub ilustrację w egzemplarzu ulubionej książki.

 

W sumie w targach uczestniczyło ponad 12 tysięcy osób, w 60 warsztatach wzięło udział niemal 1000 dzieci, a w strefie gier planszowych obyło się mnóstwo rozgrywek! A na koniec można było poszaleć przy muzyce granej przez zespół Budyń Pana Tuwima. 

 

Weekend minął za szybko, ale na szczęście kolejne Targi Przecinek i Kropka już za rok :)

 

Magdalena Walusiak


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Badanie czystości pochwy - co wykrywa i jak... więcej » x
Zobacz » Artykuły » Artykuły
Badanie czystości pochwy - co wykrywa i jak się do niego przygotować?

Badanie czystości pochwy - co wykrywa i jak się do niego przygotować?

Zakażenia bakteryjne i grzybicze są niezwykle częstymi kobiecymi infekcjami. Jeżeli lekarz zaobserwuje stan zapalny lub też wywiad wskaże jego podejrzenie, zalecenie wykonania badania czystości pochwy jest jak najbardziej zasadne. Co dokładnie sprawdza owo badanie i jak się do niego przygotować? więcej »
Zabierz dziecko na wakacje do Legolandu i przeżyj przygodę na promie!

Zabierz dziecko na wakacje do Legolandu i przeżyj przygodę na promie!

Położony w Danii park rozrywki Legoland to wyjątkowe miejsce, w którym wszystko zbudowane jest z kultowych klocków Lego. Uwielbiają je nie tylko dzieci, ale także dorośli, dlatego wycieczka do tej krainy może być ciekawym przeżyciem zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. Jak ją zorganizować, by wszyscy świetnie się bawili? Najlepiej wybrać pełen atrakcji prom! więcej »
Wyprawka dla noworodka - lista rzeczy, które powinny się w niej znaleźć

Wyprawka dla noworodka - lista rzeczy, które powinny się w niej znaleźć

Narodziny dziecka to jedno z najwspanialszych i najbardziej wyjątkowych wydarzeń w życiu młodych rodziców. Aby w pełni cieszyć się cudem narodzin własnego maluszka, warto odpowiednio wcześnie przygotować sobie listę rzeczy, o które należy zadbać jeszcze zanim pojawi się na świecie więcej »
Dni wolne w roku szkolnym 2019/2020

Dni wolne w roku szkolnym 2019/2020

Ze względu na zbliżający się koniec wakacji sporządziliśmy dla Was zestawienie dni wolnych od zajęć w przyszłym roku szkolnym 2019/2020. więcej »
Powrót do Przyjaciół

Powrót do Przyjaciół

Dni stają się coraz krótsze, noce coraz chłodniejsze, a liście na drzewach zmieniają swój odcień z intensywnie zielonego na żółtawo-pomarańczowy - to znak, że nadciąga czas, który najchętniej odłożylibyśmy na nieco później... więcej »
Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

Nasz pierwszak jest jeszcze małym dzieckiem. Książki, zeszyty, piórnik, drugie śniadanie, ulubiony pluszak ? wszystko to sporo waży... więcej »
Zostań głosem Cartoon Network!

Zostań głosem Cartoon Network!

Cartoon Network ogłasza konkurs promujący nowe odcinki popularnych kreskówek "Atomówki" oraz "Między nami, Misiami!", skierowany do wszystkich dzieci, które mają ochotę spróbować swoich sił w dubbingu. więcej »
Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Wakacje powoli się kończą i pewnie coraz częściej myślisz o powrocie Twojego dziecka do szkoły. Jak przygotować siebie i dziecko oraz nie ulec wrześniowemu zamieszaniu? więcej »
Pierwszy raz w przedszkolu

Pierwszy raz w przedszkolu

Niebawem zacznie się nowy rok szkolny, także dla maluchów. W artykule piszemy o tych, które właśnie zaczynają swoją przygodę z przedszkolem. więcej »
Strach i lęk w życiu dziecka - pomagają czy przeszkadzają?

Strach i lęk w życiu dziecka - pomagają czy przeszkadzają?

Pojęcie emocji jest bardzo obszerne i zawiera wiele niejasności. Najczęstsze jest jednak rozróżnienie emocji podstawowych, do których zalicza się gniew, smutek, radość, strach, zdziwienie. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Szkoła na Czasie

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Wakacje powoli się kończą i pewnie coraz częściej myślisz o powrocie Twojego dziecka do szkoły. Jak przygotować siebie i dziecko oraz nie ulec wrześniowemu zamieszaniu?  
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.  

Weekend na Czasie

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

Koszyk, napoje, przysmaki, koc i w drogę! Piknik to jeden z milszych pomysłów na rodzinne spędzanie czasu latem.  

Temat na Czasie!

Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

W Empiku znajdziesz wszystko, co uczeń mieć powinien...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019