Kraków

Lista Skrarbów Muzeum Książki Dziecięcej

W maju 2008 roku Muzeum Książki Dziecięcej zorganizowało pierwszy Konkurs Literatury Dziecięcej. Jego patronką została Halina Skrobiszewska, wybitny krytyk literacki, zasłużona kierowniczka Muzeum w latach siedemdziesiątych XX wieku, autorka wielu prac badawczych z zakresu literatury dla młodego czytelnika. Patronat nad konkursem objął Rzecznik Praw Dziecka.


Konkurs odbywa się rokrocznie, na wiosnę. Jego jury składa się z pracowników Muzeum Książki Dziecięcej, z przewodniczącą Ewą Grudą. Jury ocenia przede wszystkim tekst literacki. Wyjątek stanowią książki autorskie, książki obrazkowe oraz książki, w których zdaniem jurorów nie da się oddzielić tekstu od ilustracji, bo stanowią spójną, nierozerwalną całość.Ilustracje muszą jednak reprezentować wysoki poziom artystyczny i podkreślać walory tekstu.


W konkursie oceniane są książki żyjących autorów polskich, wydane w Polsce w roku poprzedzającym kolejne edycje konkursu i przekazane do zbiorów MKD jako egzemplarz obowiązkowy lub dar. Jury ma możliwość przyznania nagrody specjalnej dla książki stanowiącej niewątpliwe wydarzenie artystyczne, a niespełniającej jednego z założeń regulaminowych.


Nagrodzone i wyróżnione książki trafiają na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

 

Nie ma Listy Skarbów za rok 2016, 2017, 2018, 2019. Muzeum Książki Dziecięcej ma nadzieję, że uda się im ją odtworzyć.

Nagrodzone książki

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)