W maju 2008 roku Muzeum Książki Dziecięcej zorganizowało pierwszy Konkurs Literatury Dziecięcej. Jego patronką została Halina Skrobiszewska, wybitny krytyk literacki, zasłużona kierowniczka Muzeum w latach siedemdziesiątych XX wieku, autorka wielu prac badawczych z zakresu literatury dla młodego czytelnika. Patronat nad konkursem objął Rzecznik Praw Dziecka.
Konkurs odbywa się rokrocznie, na wiosnę. Jego jury składa się z pracowników Muzeum Książki Dziecięcej, z przewodniczącą Ewą Grudą. Jury ocenia przede wszystkim tekst literacki. Wyjątek stanowią książki autorskie, książki obrazkowe oraz książki, w których zdaniem jurorów nie da się oddzielić tekstu od ilustracji, bo stanowią spójną, nierozerwalną całość.Ilustracje muszą jednak reprezentować wysoki poziom artystyczny i podkreślać walory tekstu.
W konkursie oceniane są książki żyjących autorów polskich, wydane w Polsce w roku poprzedzającym kolejne edycje konkursu i przekazane do zbiorów MKD jako egzemplarz obowiązkowy lub dar. Jury ma możliwość przyznania nagrody specjalnej dla książki stanowiącej niewątpliwe wydarzenie artystyczne, a niespełniającej jednego z założeń regulaminowych.
Nagrodzone i wyróżnione książki trafiają na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Nie ma Listy Skarbów za rok 2016, 2017, 2018, 2019. Muzeum Książki Dziecięcej ma nadzieję, że uda się im ją odtworzyć.