Książki dla dzieci » Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy

Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy
PATRONAT CzasDzieci.pl

Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy

Wiek dziecka: od 9 do 14 lat
Ocena: 5.0/5 od 1 os.
ISBN: 978-83-62478-32-3
tagi: poradnik 

Jeżeli należycie do tych młodych osób, która uwielbiają pisać lub jesteście rodzicami szukającymi książki, która wzmocniłaby w waszym dziecku zamiłowanie do pisania
– ta książka jest dla Was. Dwie znakomite autorki tej wyjątkowej książki rozbudzą zapał do pisania nawet w tych, którzy na co dzień, a zwłaszcza w szkole, nie przepadają za pisaniem. Mniej pewnych swoich twórczych możliwości przekonają, że potrafią pisać. A co najlepsze, zdradzą sensacyjne informacje o tym, jak to naprawdę jest być pisarzem. Chcecie pochlapać atramentem razem z nimi? Pióra lub klawiatura – w dłoń!


Anne Mazer i Ellen Potter przez długie lata były zasypywane listami i e-mailami od młodych czytelników z całego świata. W większości z nich powtarzało się to samo pytanie: „Jak pisać?”. W końcu te dwie pracowite, dzielne i doświadczone autorki postanowiły wspólnie napisać energetyczną i optymistyczną książkę dla dzieci na temat pisania. Wystrzegając się sztywnych i nudnych reguł, opowiadają w niej o swoich sposobach m.in. na ciekawą fabułę, żywych bohaterów, genialną scenerię i treściwe dialogi. Pomagają młodym adeptom pisarstwa znaleźć własną drogę do twórczego i przynoszącego radość wyrażania siebie.

 

Oprawa: Broszurowa ze skrzydełkami
Format książki: 135 x 205 mm
Liczba stron: 288

KUP TERAZ

Recenzje książki (Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy)

Recenzja CzasDzieci.pl

Chlapanie atramentem to pozycja dla każdego, kto kiedykolwiek marzył o napisaniu książki. Autorki, Anne Mazer i Ellen Potter, przeprowadzają czytelnika od samego początku procesu twórczego, kiedy kartka jest jeszcze pusta, aż do samego końca, a nawet trochę dalej. Jak się bowiem okazuje, praca pisarza polega nie tylko na zapełnianiu literami kolejnych stron – to coś znacznie więcej!
Bezspornym walorem tego poradnika są rady, jakich udzielają autorki na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia pisarskiego. Niekiedy są to propozycje nieco zadziwiające i nieprzystające „prawdziwemu” pisarzowi, jednak Mazer i Potter niemal na każdej stronie swojej książki pragną pokazać, że ten „prawdziwy” pisarz to wcale nie poważny człowiek w okularach siedzący za biurkiem, a raczej nieco roztrzepany, ale uważny obserwator, który cieszy się jak dziecko ze skończonej książki, nawet jeśli to już jego dwudziesta siódma publikacja.
Autorki uświadamiają także, że pisanie to ciężka praca, ale przy tym niezwykle satysfakcjonująca. Dlatego mimo wielu niepowodzeń, które spotyka na swojej drodze młody pisarz, nie powinien się poddawać. Podkreślają również, iż nawet kiedy wydaje nam się, że nasza historia prowadzi donikąd, to może przyjść chwila, kiedy karta się odwróci, choć wcale się tego nie spodziewamy.
Chlapanie atramentem to poradnik i taką też formę zachowuje. Podzielony jest na krótkie rozdziały, które wprowadzają młodego czytelnika w kolejne etapy tworzenia. Na końcu każdego z nich umieszczona jest ramka z ćwiczeniem, które należy wykonać, aby przekonać się na przykład, jakim typem pisarza jesteś. Szkicowy charakter tej pozycji podkreśla skład w tzw. chorągiewkę. Warto zwrócić także uwagę na piękne ilustracje Matta Phelana.
Trzeba przyznać, że książka jest bardzo inspirująca. Czytając ją, ma się ochotę oderwać od niej na chwilę i napisać coś samemu – wykonać na przykład polecenie z ramki. A potem czytać znowu, aż autorki nie rzucą nam kolejnego wyzwania.
Pierwsza rada, jakiej udzielają pisarki brzmi – chwyć za pióro i napisz COKOLWIEK! Zatem do dzieła! Chlapnijcie atramentem!

Recenzja rodzica
Poradnik dla młodych pisarzy - śmiało dla wszystkich, od dziewięciolatków zaczynając

Najpierw krótka historia z dziejów mojej rodzinki. W naszym domu szybko nastał taki czas, w którym dzieci pod wpływem słuchania książek zabrały się same do „pisania”. Początkowo spinałam im kilka kartek, pisałam tytuł, który oczywiście dzieci nadawały same. Zapisywałam ich imię i nazwisko tam, gdzie zawsze na okładce widnieje nazwisko autora, i… rozkręcała się dziecięca twórczość - syn (4 latka) i córka (6 lat) rysowali sceny mniej lub bardziej ze sobą powiązane, potem przychodzili, by mnie lub mężowi o tym opowiedzieć, ja zapisywałam w jednym zdaniu to, co mówiły o każdej ilustracji i tak powstawały pierwsze książki - mamy ich w domu około siedemdziesięciu:). Po dwóch latach dzieciaki piszą dłuższe lub krótsze historie związane z ich przeżyciami, doświadczeniami i odczuciami.
Chlapanie atramentem to rewelacyjna pozycja dla rozwoju kreatywności pisarskiej dzieci. Zaczyna się tak: „weź pióro, zapisz kilka słów, cokolwiek, to, co przychodzi Ci w tej chwili do głowy, nie przerywaj i popatrz co się dzieje. Piszesz! – tylko niech Ci się od tego nie zakręci w głowie…"
Potem następuje szereg zasad i pomysłów na własne opowieści, np. przepis na kompost myślowy, konstruowanie łapki na pomysły, rola ilustracji w opowieści, etc. Ale to, co najbardziej mi się w tej książce podoba, to otwarcie czytelnika na kreatywność, wyrażoną w takich hasłach, jak: Idź za swoją pasją!, Bądź autorem swej opowieści!, Jak być odpornym na krytykę? Jakich uwag posłuchać, a o jakich zapomnieć? Nie bój się poprawek, etc.
Poradnik dla młodych pisarzy to dla mnie nie tylko zbiór wskazówek dotyczących pisania, ale patrząc szerzej – to genialna pozycja o podtrzymywaniu i obronie swej indywidualności przed spowszednieniem oraz książka o odkrywaniu talentów, które drzemią w każdym człowieku.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Powieść wciąga już od pierwszych stron i nie sposób się od niej oderwać!
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Powieść wciąga już od pierwszych stron i nie sposób się od niej oderwać!

Książka: Szkoła magicznych zwierząt
Opowieści na kolorowe sny
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Opowieści na kolorowe sny

Książka: Basia. Bajki na dobranoc
Polecam tę niezwykłą książkę nie tylko młodym czytelnikom
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Polecam tę niezwykłą książkę nie tylko młodym czytelnikom

Książka: Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci
Niezwykłość logiki dziecięcego umysłu
Recenzja rodzica (Dominika Kuś)

Niezwykłość logiki dziecięcego umysłu

Książka: Kto odgadnie, co jest na dnie
Kolorowe przyspieszenie
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Kolorowe przyspieszenie

Książka: DISNEY UCZY. SAMOCHODY. KSIĄŻKA ODKRYWCY
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Ala Baba i dwóch rozbójników

Ala Baba i dwóch rozbójników

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Szatan i spółka. Dalsze przygody szatana z siódmej klasy

Szatan i spółka. Dalsze przygody szatana z siódmej klasy

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Książka do zrobienia

Książka do zrobienia

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Wyróżnienie Bologna Ragazzi Award for Art Books
Rok przyznania: 2017
Jestem dzieckiem książek

Jestem dzieckiem książek

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019