Warszawa

Recenzja książki:

Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy

Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy

Anne Mazer
Ellen Potter
od 9 do 14 lat
PATRONAT

Poradnik dla młodych pisarzy - śmiało dla wszystkich, od dziewięciolatków zaczynając

Najpierw krótka historia z dziejów mojej rodzinki. W naszym domu szybko nastał taki czas, w którym dzieci pod wpływem słuchania książek zabrały się same do „pisania”.

 

Początkowo spinałam im kilka kartek, pisałam tytuł, który oczywiście dzieci nadawały same. Zapisywałam ich imię i nazwisko tam, gdzie zawsze na okładce widnieje nazwisko autora, i… rozkręcała się dziecięca twórczość - syn (4 latka) i córka (6 lat) rysowali sceny mniej lub bardziej ze sobą powiązane, potem przychodzili, by mnie lub mężowi o tym opowiedzieć, ja zapisywałam w jednym zdaniu to, co mówiły o każdej ilustracji i tak powstawały pierwsze książki - mamy ich w domu około siedemdziesięciu:). Po dwóch latach dzieciaki piszą dłuższe lub krótsze historie związane z ich przeżyciami, doświadczeniami i odczuciami.


Chlapanie atramentem to rewelacyjna pozycja dla rozwoju kreatywności pisarskiej dzieci. Zaczyna się tak: „weź pióro, zapisz kilka słów, cokolwiek, to, co przychodzi Ci w tej chwili do głowy, nie przerywaj i popatrz co się dzieje. Piszesz! – tylko niech Ci się od tego nie zakręci w głowie…"


Potem następuje szereg zasad i pomysłów na własne opowieści, np. przepis na kompost myślowy, konstruowanie łapki na pomysły, rola ilustracji w opowieści, etc. Ale to, co najbardziej mi się w tej książce podoba, to otwarcie czytelnika na kreatywność, wyrażoną w takich hasłach, jak: Idź za swoją pasją!, Bądź autorem swej opowieści!, Jak być odpornym na krytykę? Jakich uwag posłuchać, a o jakich zapomnieć? Nie bój się poprawek, etc.


Poradnik dla młodych pisarzy to dla mnie nie tylko zbiór wskazówek dotyczących pisania, ale patrząc szerzej – to genialna pozycja o podtrzymywaniu i obronie swej indywidualności przed spowszednieniem oraz książka o odkrywaniu talentów, które drzemią w każdym człowieku.

 

mama MałGosia

 

Przeczytaj również

Polecamy

Inne recenzje

W labiryncie paragrafów Zieloboru  

Zielobór

Recenzje CzasDzieci.pl
W labiryncie paragrafów Zieloboru  
Pamiętam czasy swojej podstawówki, kiedy podczas przerwy międzylekcyjnej, razem z całą klasą szukaliśmy wspólnych zabaw by to 5 czy 10 minut odpoczynku od lekcji zostało jak najlepiej wykorzystane.... czytaj więcej »

Warto zobaczyć