Warszawa

Recenzja książki:

Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy

Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy

Anne Mazer
Ellen Potter
od 9 do 14 lat
PATRONAT

Recenzja...

Chlapanie atramentem to pozycja dla każdego, kto kiedykolwiek marzył o napisaniu książki. Autorki, Anne Mazer i Ellen Potter, przeprowadzają czytelnika od samego początku procesu twórczego, kiedy kartka jest jeszcze pusta, aż do samego końca, a nawet trochę dalej. Jak się bowiem okazuje, praca pisarza polega nie tylko na zapełnianiu literami kolejnych stron – to coś znacznie więcej!


Bezspornym walorem tego poradnika są rady, jakich udzielają autorki na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia pisarskiego. Niekiedy są to propozycje nieco zadziwiające i nieprzystające „prawdziwemu” pisarzowi, jednak Mazer i Potter niemal na każdej stronie swojej książki pragną pokazać, że ten „prawdziwy” pisarz to wcale nie poważny człowiek w okularach siedzący za biurkiem, a raczej nieco roztrzepany, ale uważny obserwator, który cieszy się jak dziecko ze skończonej książki, nawet jeśli to już jego dwudziesta siódma publikacja.


Autorki uświadamiają także, że pisanie to ciężka praca, ale przy tym niezwykle satysfakcjonująca. Dlatego mimo wielu niepowodzeń, które spotyka na swojej drodze młody pisarz, nie powinien się poddawać. Podkreślają również, iż nawet kiedy wydaje nam się, że nasza historia prowadzi donikąd, to może przyjść chwila, kiedy karta się odwróci, choć wcale się tego nie spodziewamy.


Chlapanie atramentem to poradnik i taką też formę zachowuje. Podzielony jest na krótkie rozdziały, które wprowadzają młodego czytelnika w kolejne etapy tworzenia. Na końcu każdego z nich umieszczona jest ramka z ćwiczeniem, które należy wykonać, aby przekonać się na przykład, jakim typem pisarza jesteś. Szkicowy charakter tej pozycji podkreśla skład w tzw. chorągiewkę. Warto zwrócić także uwagę na piękne ilustracje Matta Phelana.


Trzeba przyznać, że książka jest bardzo inspirująca. Czytając ją, ma się ochotę oderwać od niej na chwilę i napisać coś samemu – wykonać na przykład polecenie z ramki. A potem czytać znowu, aż autorki nie rzucą nam kolejnego wyzwania.
Pierwsza rada, jakiej udzielają pisarki brzmi – chwyć za pióro i napisz COKOLWIEK! Zatem do dzieła! Chlapnijcie atramentem!

 

Marta Pustuła

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć