Warszawa

Archistoria. Opowieść o architekturze
PATRONAT CzasDzieci.pl

Archistoria. Opowieść o architekturze

Wydawnictwo: Muchomor
od 6 do 12 lat
ISBN: 978-83-65650-21-1

Chcesz zobaczyć jak dawna elektrownia w Londynie została zmieniona w nowoczesną galerię? Potrafisz porównać kopuły  bazyliki św. Piotra i  Tadż Mahal? Chcesz wiedzieć, po co powstał łuk triumfalny w Paryżu, a czemu służy łuk w St. Louis? Czy wiesz co łączy operę w Sydney z Koloseum?  ARCHISTORIA to ARCYCIEKAWA  opowieść o architekturze. Jeśli chcesz wiedzieć więcej,  przeczytaj!

 

Jeśli chcą Państwo zobaczyć jak dawna elektrownia w Londynie zmieniła się w nowoczesną galerię, porównać kopułę Bazyliki św. Piotra w Rzymie z kopułą Tadż Mahal, czy dowiedzieć się, co łączy operę w Sydney z Koloseum, powinni Państwo koniecznie sięgnąć po Archistorię Muchomora. Autorka, Magda Jeleńska, przenosi nas w fascynujący świat budowli, odkrywa przed nami formy i materiały pokazując jak mogły być użyte przed tysiącem lat, a jak dzisiaj. Zestawia w zaskakujący sposób budynki z różnych stron świata i z różnych epok rezygnując z chronologicznego porządku. To jedyna taka książka na rynku, którą mogą czytać i oglądać zarówno dzieci jak ich rodzice i dziadkowie. A jest na co patrzeć, bo stroną graficzną zajęły się Agata Dudek i Małgosia Nowak czyli Acapulco Studio – mistrzynie nowoczesnej ilustracji. W Archistorii połączyły wyczucie realizmu i nowoczesność z poczuciem humoru. Proszę zerknąć choćby na Empire State Building czy Willę Tugendhatów!

Kup teraz

Recenzje książki (Archistoria. Opowieść o architekturze)

Recenzja rodzica
Opowieść o architekturze, która wciąga dzieci i rodziców

Śmiało można powiedzieć, że autorki „Archistorii (Magdalena Jeleńska - autorka tekstów, Agata Dudek i Małgorzata Nowak - ilustratorki tworzące pod szyldem Acapulco Studio) odkryły sposób na zaintrygowanie dzieci architekturą. Jak tego dokonały? Trzy Panie stworzyły coś w rodzaju albumu – encyklopedii, wielkoformatowej książki będącej, jak podtytuł wskazuje, opowieścią o architekturze. Autorki zrezygnowały z typowo chronologicznego układu; jest tu wprawdzie chronologia (i dobrze!), ale nie stanowi nadrzędnej zasady konstrukcyjnej całości. Stanowią ją natomiast działy: początkowo autorki dokonały podziału budowli ze względu na tworzywo (kamień, cegłę, beton, szkło), by potem przejść do  prezentacji obiektów budowlanych posegregowanych pod względem typów konstrukcji czy też ich form i funkcji.  W ramach każdego działu budowle zaprezentowane zostały chronologicznie – od najstarszych spośród wybranych do najmłodszych. Każda z demonstrowanych konstrukcji architektonicznych oprócz prezentacji tekstowej została przedstawiona graficznie. Nie jest to jednak rodzaj naturalistycznej ilustracji, ale nowoczesna grafika, która inspiruje, pobudza wyobraźnię i zachęca do odszukiwania zdjęć obiektów, porównywania, a nawet tworzenia…
Autorka tekstów oprócz typowo encyklopedycznej wiedzy (podanej w przystępnej formie) przytacza ciekawostki na temat przedstawianych konstrukcji. Czytelnik dowiaduje się na przykład, że w budowę buddyjskich stup w bardzo niekonwencjonalny sposób angażowane były słonie – poszczególne warstwy cegieł budowli były udeptywane przez te potężne zwierzęta, aby uczynić konstrukcję bardziej stabilną. Dowiadujemy się też, że do ustawienia pionowo 20-tonowego głazu w kręgu Stonehenge potrzeba było aż stu osiemdziesięciu osób.
Całość podsumowana została czymś w rodzaju słownika obrazkowego: za pomocą niewielkich graficznych ikon zaprezentowano konstrukcje, którym przyznano Nagrodę Pritzkera – odpowiednik Nagrody Nobla w dziedzinie architektury.
Opowieść o architekturze snuta na wielkich kartach ekologicznego papieru przez Magdalenę Jeleńską oraz Acapulco Studio zdecydowanie inspiruje do dalszych architektonicznych poszukiwań zarówno dzieci, jak i ich rodziców.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć