Warszawa

Recenzja książki:

Archistoria. Opowieść o architekturze

Archistoria. Opowieść o architekturze

Magdalena Jeleńska
od 6 do 12 lat
PATRONAT

Opowieść o architekturze, która wciąga dzieci i rodziców

Śmiało można powiedzieć, że autorki „Archistorii (Magdalena Jeleńska - autorka tekstów, Agata Dudek i Małgorzata Nowak - ilustratorki tworzące pod szyldem Acapulco Studio) odkryły sposób na zaintrygowanie dzieci architekturą. Jak tego dokonały? Trzy Panie stworzyły coś w rodzaju albumu – encyklopedii, wielkoformatowej książki będącej, jak podtytuł wskazuje, opowieścią o architekturze. Autorki zrezygnowały z typowo chronologicznego układu; jest tu wprawdzie chronologia (i dobrze!), ale nie stanowi nadrzędnej zasady konstrukcyjnej całości.

 

Stanowią ją natomiast działy: początkowo autorki dokonały podziału budowli ze względu na tworzywo (kamień, cegłę, beton, szkło), by potem przejść do  prezentacji obiektów budowlanych posegregowanych pod względem typów konstrukcji czy też ich form i funkcji.  W ramach każdego działu budowle zaprezentowane zostały chronologicznie – od najstarszych spośród wybranych do najmłodszych. Każda z demonstrowanych konstrukcji architektonicznych oprócz prezentacji tekstowej została przedstawiona graficznie. Nie jest to jednak rodzaj naturalistycznej ilustracji, ale nowoczesna grafika, która inspiruje, pobudza wyobraźnię i zachęca do odszukiwania zdjęć obiektów, porównywania, a nawet tworzenia…


Autorka tekstów oprócz typowo encyklopedycznej wiedzy (podanej w przystępnej formie) przytacza ciekawostki na temat przedstawianych konstrukcji. Czytelnik dowiaduje się na przykład, że w budowę buddyjskich stup w bardzo niekonwencjonalny sposób angażowane były słonie – poszczególne warstwy cegieł budowli były udeptywane przez te potężne zwierzęta, aby uczynić konstrukcję bardziej stabilną. Dowiadujemy się też, że do ustawienia pionowo 20-tonowego głazu w kręgu Stonehenge potrzeba było aż stu osiemdziesięciu osób.


Całość podsumowana została czymś w rodzaju słownika obrazkowego: za pomocą niewielkich graficznych ikon zaprezentowano konstrukcje, którym przyznano Nagrodę Pritzkera – odpowiednik Nagrody Nobla w dziedzinie architektury.


Opowieść o architekturze snuta na wielkich kartach ekologicznego papieru przez Magdalenę Jeleńską oraz Acapulco Studio zdecydowanie inspiruje do dalszych architektonicznych poszukiwań zarówno dzieci, jak i ich rodziców.

 

Aleksandra Struska-Musiał

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć