Warszawa

Central Park. Kraina Koe
PATRONAT CzasDzieci.pl

Central Park. Kraina Koe

od 6 do 12 lat
ISBN: 9788380620742

Książka Central Park. Kraina Koe to fascynująca opowieść o twórczej mocy wyobraźni, sile przyjaźni, odwadze i determinacji, która tkwi w każdym dziecku. Napisana barwnym językiem, pełna dramatycznych przygód, mrocznych tajemnic i wyrazistych postaci pochłonie bez reszty każdego młodego Czytelnika. Opowiada historię podróży Patryka i jego przyjaciół przez Krainę Koe. Baśniowe królestwo jest dokładnym odwzorowaniem Central Parku, z uwzględnieniem topografii terenu oraz szczegółów architektonicznych. Fabuła książki pozwala poznać ważne i popularne miejsca Central Parku, a jednocześnie przenosi nas w świat przygody, magii i walki dobra ze złem. Osią opowieści są przygody Patryka, który wyrusza na ratunek baśniowej Krainie Koe. Królestwo to ginie, a znakiem upadku są umierające drzewa. Według prastarej legendy tylko przybysz ze świata zewnętrznego może je uratować. Tym przybyszem jest właśnie Patryk. W podróży towarzyszy mu mały gnom imieniem Ogi i dzielna dziewczynka Algrid.
Co spotka dzieci na drodze do odkrycia prawdy? Kto okaże się zdrajcą a kto przyjacielem? Czy zdołają uratować swój świat?

 

Joe Windy (właściwie Olaf Jarzemski) - podróżnik, alpinista, szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci, Oli i Eryka. Nieustannie szuka inspiracji w otaczającym go świecie. Central Park - Kraina Koe, niezwykła opowieść dla młodszych czytelników, to jego debiut literacki. Autor na co dzień prowadzi firmę marketingową i podąża za marzeniami.

Kup teraz

Recenzje książki (Central Park. Kraina Koe)

Recenzja bibliotekarza
Znakomita!

Jeśli szukacie pasjonującej książki na długie, jesienne wieczory, to gorąco polecam znakomity debiut literacki - "Central Park. Kraina Koe" Joe Windy'ego. To pierwszy tom serii „Strażnicy Globusa”. Ta rewelacyjna powieść łączy fantastykę i przygodę w ten wspaniały i fascynujący sposób, który bez wątpienia przypadnie do gustu nie tylko młodym czytelnikom.
Głównym bohaterem książki jest Patryk - sympatyczny chłopiec chory na astmę. Mieszka wraz z mamą i wujkiem Giuseppe nieopodal nowojorskiego Central Parku, gdzie wujek pracuje jako ogrodnik. Giuseppe zauważa, że drzewa i krzewy w parku zapadły na jakąś tajemniczą chorobę i zaczynają gubić liście. Co to za choroba? Czy pomoże dendrolog, którego poproszono o pomoc? Tak rozpoczyna się ta pasjonująca opowieść...
Pewnego dnia, bawiący się w parku chłopiec dostrzega tajemniczą i dziwaczną postać. Owym indywiduum jest Ogi - sympatyczny gnom, który przybył z baśniowej, istniejącej równolegle Krainy Koe, aby prosić Patryka o pomoc w uratowaniu jego kraju. Wspólnie z dwójką bohaterów przeniesiemy się do niezwykłej, fantastycznej krainy, gdzie nie tylko przeżyjemy niezapomniane przygody, ale również przyjdzie nam zmierzyć się z potężnym Złym Panem. Czy Patryk, Ogi i towarzysząca im rezolutna dziewczynka Agrild uratują baśniową Krainę Koe? Czy uda im się pokonać zło? Odsyłam do lektury tej wyjątkowej powieści, od której nie sposób się oderwać.
Znakomicie skonstruowana fabuła, zaskakujące i błyskawiczne zwroty akcji, szybko następujące po sobie wydarzenia to bez wątpienia atuty tej rewelacyjnej powieści.
Zachwyca też niebanalna szata graficzna książki, a zwłaszcza oryginalne i urzekające kolorowe ilustracje Wiesława Skupniewicza, które doskonale dopełniają całości. Nowatorskie jest również połączenie tradycyjnej formy książki z najnowszymi technologiami. Otóż, czytelnicy mogą dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej zwiedzać Central Park i tajemniczą Krainę Koe!
Gorąco polecam i z niecierpliwością czekam na kolejne książki o baśniowej Krainie Koe!

 

Beata Dziąbek

Okiem córki i okiem mamy

Głównym bohaterem książki jest chłopiec Patryk, który ma niej więcej tyle lat co ja. Patryk mieszka w Nowym Jorku i jest chory. Bardzo dużo czasu spędza na zabawie w Central Parku, gdzie poznaje gnoma Ogryzalda zwanego Ogim. Ogi przeprowadza Patryka do innego świata, do Krainy Koe, którą Patryk ma uratować przed zniszczeniem.

 

Książka bardzo mi się podobała. Jest w niej wiele ciekawych i fantastycznych sytuacji, jak przejście przez portal do innego świata. Czytając książkę marzyłam o takich przygodach, bo w moim życiu nie dzieją się takie rzeczy. Ciekawe jest też to, że Patryk w innym świecie nie pamięta tego, co dzieje się w świecie, w którym żyje na co dzień. Chłopiec ma też wielu przyjaciół wokół siebie i Ogiego i koleżankę Algrid, którzy pomimo tego, że ciągle się sprzeczają między sobą są bardzo dobrymi przyjaciółmi Patryka.


Książka uczy bycia dobrym przyjacielem, tego aby nie poddawać się, gdy nam się wydaje, że walka nie ma sensu. Polecam moim rówieśnikom do przeczytania, chociaż nie jest lekturą szkolną i myślę, że na pewno Wam się spodoba. 

 

Wisia z piątej „b”.

 

 

Z ogromnym zaciekawieniem przeczytałam książkę przeznaczoną dla mojej córki. Dlaczego? Bo przypomniała mi moje dzieciństwo. Wychowywałam się jeszcze w innej epoce, kiedy nie było komputerów, telefonów komórkowych czy internetu. Wtedy dużo czasu spędzaliśmy bawiąc się wspólnie. Przy odrobinie wyobraźni potrafiliśmy wyczarować taki „inny” świat w osiedlowym parku. Nie mieliśmy może tak fantastycznych przygód jak główny bohater książki, Patryk i jego przyjaciele Ogryzald i Algrid.


Cieszę się, że moje dziecko przeczytało tę książkę, zaczęło marzyć o takim miejscu jak Kraina Koe i kto wie, może wiosną razem ze swoimi koleżankami i kolegami też znajdzie w naszym parku taką krainę.
Autor nie tylko działa na wyobraźnię dzieci, także w bardzo mądry sposób zwraca uwagę czytelnika na rzeczy może prozaiczne ale jakże ważne. Na to, że należy się szanować, tolerować, walczyć i nie poddawać się.
Brawa także dla wydawcy. Przyznam, że staranne wydanie książki, może „dopieścić” każdego czytelnika. Znakomity pomysł na prezent mikołajowy czy urodzinowy.

Mama Wisi z piątej klasy

Recenzja rodzica
Udany debiut

Kiedy zamykamy oczy, pod naszymi powiekami tworzą się baśnie i opowieści nie do ogarnięcia rozumem. Możemy również otworzyć książkę i dziać się będzie tak samo. Jest tylko jedno „ale”. To musi być TA książka.

 

Central Park to wcale nie taki zwyczajny park. A przynajmniej takim go widzi Joe Windy, autor książki „Central Park. Kraina Koe” wydanej przez Wydawnictwo Rebis. Jest to debiut literacki podróżnika i himalaisty i jak na moje oko, jest to bardzo udany debiut. Autor dostrzegł w nowojorskim Central Parku wiele magicznych miejsc. Wykazał się przy tym nieprzeciętną wrażliwością i opisał to, co podpowiadała mu wyobraźnia. A wyobraźnię ma ogromną.

 

Autor opisuje magiczną krainę w taki sposób, że czytelnikowi wydaje się, że w niej jest. Zawartość książki jest soczysta i sugestywna, przez co mocno pobudza wyobraźnię czytelnika. Zróżnicowane postacie o ciekawych osobowościach, wartka akcja, niebagatelne przygody głównych bohaterów, przeplatający się smutek i strach z radością i szczęściem sprawiają, że książkę czyta się doskonale. Lekki, ale nie infantylny język wciąga w opowieść, trzyma w napięciu i nie rozczarowuje.

Teoretycznie jest to książka dla dzieci, ale czytało mi się ją wyśmienicie i przeczytałam ją z wielką przyjemnością. Teraz będzie ją czytał syn. 

Warto dodać, że „Central Park. Kraina Koe” jest pierwszą z dwóch książek serii „Strażnicy Globusa" w ramach której będą ukazywać się historie o magicznych miejscach ukrytych na całym świecie. Drugi tom CPKK będzie wydany, jak informuje wydawnictwo, wiosną 2018 roku. Kolejne powieści będą poświęcone innym lokacjom.Ciekawą propozycją jest udostępnienie czytelnikowi mobilnej aplikacji, w której można zwiedzać Central Park i Krainę Koe.

 

Takie miejsca, jak Kraina Koe, możemy odnaleźć na całym świecie. Nawet w swoim najbliższym otoczeniu. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Zatem warto mieć otwarty umysł, bo magia jest tuż obok.


Marta Tymowska-Malec

mama 8-letniego chłopca

www.poligon-blog.blogspot.com

Recenzja rodzica
Dobrze widzi się tylko sercem, bo Kraina Koe jest niewidoczna dla oczu

Chory Patryk nie może być dla rówieśników atrakcyjnym kompanem, stale musi pilnować dawkowania lekarstw, nie wolno mu nawet biegać. Jednak okazuje się, że pomimo wszelkich ograniczeń, które pozornie wykluczają go społecznie, chłopiec ma ogromny potencjał. Podobnie jak upokarzany przez rówieśników Sebastian z „Niekończącej się opowieści” Patryk może być jedynym, który wspomoże ocalenie alternatywnego świata, Krainy Koe, przestrzeni ukrytej w Central Parku. O tym, że w Koe nastały złe czasy, informuje głównego bohatera tajemniczy gnom, który pewnej nocy zakradł się do jego pokoju z prośbą o ratunek umierających drzew. I tak zaczynają się przygoda, podróż, przyjaźń - wszystko, co ważne. Debiutancka powieść Joe Windy'ego, czyli „Central Park. Kraina Koe”, opowiada o zwykłym chłopcu, który potrafi być wiernym przyjecielem, wrażliwym na krzywdę i niesprawiedliwość małym dzielnym wojownikiem. Łatwo go polubić, równie łatwo jest się z nim utożsamić. Historia Patryka mimochodem, bez zbędnego belferskiego tonu, przemyca wiadomość dla wszystkich dzieci - stać cię na o wiele więcej, niż sam siebie podejrzewasz, warto być dobrym, pomagać innym, siła woli może się okazać najsilniejszą z broni.
Głównemu bohaterowi towarzyszą przyjaciele – dodający powieści wielu sytuacji humorystycznych gnom Ogryzald oraz charakterna Algrid, której uroda i buńczuczność nie pozostawiają obojętnym. Postaci są barwne i pełnowymiarowe. Za sprawą Ogiego odwiedzamy jego rodzinną wioskę pod Czerwonym Dębem, przypominającą nieco wygodny Hobbiton, by pogrążyć w niezwykle sensualnym opisie... jedzenia. Gnomy są mistrzami w kulinarnym fachu, za sprawą tej wizyty możemy się zanurzyć w jednym z najsmaczniejszych opisów potraw w literaturze dla dzieci. Przeciwwagą dla dobrych postaci są ich wrogowie w postaciach tajemniczego zbója Geodena i Złego Pana, odpowiedzialnego za powolne umieranie Krainy Koe. Ciekawie jest nakreślona postać pięknej i tajmnieczej królowej, która stała się zła po tragedii rodzinnej. Akcja zmierza do konfrontacji Patryka ze Złym Panem. Historia zostawia jednak otwarte zakończenie, być może zagadki rozwiążą się w następnym, zapowiedzianym już tomie cyklu. Zaplanowana jest druga części „Central Parku. Krainy Koe” w serii „Strażnicy Globusa”, do której ta powieść należy – wszystkie mają rozgrywać się w magicznych przestrzeniach istniejących w znanych miejscach na całym świecie. Wszak nie bez kozery Joe Windy puszcza na pierwszej stronie oko do czytelnika, mówiąc: „Nie szukaj magii na końcu świata. Jest bliżej, niż myślisz, w sercu Twojego miasta”.

Joe Windy zdaje się być bardzo świadomym graczem w grze pod tytułem literatura. Mistrzowsko żongluje znanymi i lubianymi motywami, łącząc je w zupełnie nową jakość. Urzeka tu dbałość o szczegóły – jeżeli, jak u Hitchcocka, Windy wiesza gdzieś strzelbę, prędzej czy później wypali. Kraina Koe – jak to w literaturze fantasy często ma miejsce – jest zawieszona w czasie-bezczasie przypominającym średniowiecze, bohaterowie przywodzą skojarzenia z postaciami Tolkiena, Lewisa, Rowling. Samo miejsce jest wkomponowane w Central Park, z oddaniem jego dokładnej topografii; na końcu książki można obejrzeć zdjęcia miejsc, które stały się inspiracją dla autora. Główny bohater oczekuje powrotu ojca z frontu, dzieciństwo Patryka jest więc przeżywane ze słowem na w w tle – co powoduje u czytelnika otwarcie się na jeszcze jedną drogę interpretacyjną, czyli Krainę Koe jako ucieczkę od rzeczywistości gorszej niż koszmar; ten pomysł odczytania fabuły przywodzi skojarzenie z „Labiryntem fauna”.

Powieść można polecić wszystkim od lat 6 do 106. Wartka akcja, żywe postaci, ciekawe zwroty akcji, nieprzegadane dialogi i wyważone opisy, a do tego piękne wydanie – szyte strony, błyszczący elegancki papier, świetne ilustracje, na wklejce mapy Krainy Koe – sprawiają, że ma się ochotę wziąć najnowszą publikację wydawnictwa Rebis do ręki i spędzić z nią kilka przyjemnych godzin. A później, kto wie, przyjrzeć się dokładniej, co kryje moje miasto?...

Anna Barasińska, mama Nastki, Misi i Maksinka


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć