Warszawa

Wielcy odkrywcy
PATRONAT CzasDzieci.pl

Wielcy odkrywcy

Wyd.: Dwukropek
od 8 do 12 lat
ISBN: 978-83-7874-323-1

"Wielcy odkrywcy" to pierwszy tom niezwykłej kolekcji z serii „Wielcy Ludzie” wydawnictwa Dwukropek. Autorem książki jest nie byle kto, bo  Marcin Jamkowski – były redaktor naczelny „National Geographic Polska”. Świetne pióro pisarza w połączeniu z jego pasją do podróżowania to niewątpliwie mieszanka idealna.


Marcin Jamkowski w Wielkich Odkrywcach w lekki i zabawny sposób przedstawia sylwetki dwudziestu sześciu podróżników oraz historie ich największych odkryć geograficznych. Poznamy min. Krzysztofa Kolumba, Marco Polo, Vasco da Gamę, Benedykta Polaka, Jacquesa Cousteau, Thora Heyerdahla. Bohaterami książki są także Polacy, np. - Profesor Aleksander Wolszczan czy Piotr Chmieliński. Bez nich lista największych odkrywców nie byłaby kompletna.


Publikacja jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy o fakty i ciekawostki, których nie obejmuje program szkolny. Czy wiedzieliście, że młody Krzysztof Kolumb pracował w banku, a odkrywca drogi na Biegun Północny – Robert Edwin Peary miał po wyprawie tyle odmrożeń, że amputowano mu aż 8 palców? Właśnie dlatego droga przez tą książkę jest tak fascynująca. Przedstawione w książce sylwetki osób, inspirują dzieci do podróży i odkrywania tego, co nieznane. – Świat jest fascynujący i wciąż pozostawia tak wiele do odkrycia! Odwagi! – zachęca do lektury Martyna Wojciechowska.


"Wielcy odkrywcy" to nie tylko tekst, ale również ilustracje, które nie pozwolą Wam przejść obok tej książki obojętnie. Sylwetki bohaterów są interpretacją Karola Banacha wielokrotnie nagradzanego rysownika, ilustratora i grafficiarza.  W 2015 roku otrzymał on wyróżnienie honorowe Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2015 w kategorii „grafika i ilustracja”.

Kup teraz

Recenzje książki (Wielcy odkrywcy)

Recenzja rodzica
Batyskafem, okrętem, rowerem – ku przygodzie i odkryciom

   Bardziej lub mniej znani, odlegli (biorąc pod uwagę pochodzenie i trasy podróży), ale i swojscy (też Polacy!) - wszyscy oni musieli mieć żądną wyzwań, otwartą i odważną naturę, skoro teraz możemy o nich rzec z podziwem: Wielcy Odkrywcy! Ziemia, lód, woda i powietrze – zapraszały do wielkiej przygody i oni wyszli jej naprzeciw. Nie sposób wspomnieć o wszystkich (w książce znalazło swe miejsce  26 śmiałków, w tym jedna kobieta). Poczet odkrywców rozpoczyna postać polskiego mnicha - Benedykta Polaka, który to w XIII wieku „opisał stepy Azji i zwyczaje władców Mongolii”. Przez Marco Polo, oczywiście Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magellana, Davida Livingstone'a, Roalda Amundsena, Neila Armstronga i wielu innych dochodzimy do wieńczącego tę wspaniałą plejadę – znów Polaka – Aleksandra Wolszczana.
   Choć opowieści o Wielkich Odkrywcach nie są łatwe – nasycone szczegółami, geograficznymi nazwami, datami, powiązaniami historycznymi – jednak wciągają (sprawdzone na ośmiolatce). Obecne są w nich fragmenty dowcipne, nasycone ciekawostkami i to jest pewnie tajemnica sukcesu. Dwie strony (a duża to książka) spisane drobnym raczej drukiem nie przerażają – są zapowiedzią ciekawej czytelniczej uczty. I do tego jeszcze dwustronicowe ilustracje, po każdej opowieści. Rewelacyjne – współczesne, ze szczegółami, którym warto się przyjrzeć, nieoczywiste, niektóre również „z przymrużeniem oka”. Nie sposób tego oka od nich oderwać! Ogląda się je jak obrazy, delektując i smakując – z przyjemnością jak najdłużej. W stonowanej kolorystyce – jednak niebieskości, pomarańcze i brązy tworzą niezwykle sugestywny klimat. Piękne!
   Zdecydowanie zachęcam do udania się we wciągającą podróż po odległych lądach, wodach i powietrzu. Jedni odkrywcy wrócili żywi, o innych słuch zaginął. Niektórzy byli „urodzonymi odkrywcami”, inni zanim rozpoczęli podróżnicze życie, robili coś zupełnie innego. Okrętami, rowerami, piechotą, batyskafem, balonem, statkiem kosmicznym – byle ku odkryciom! Wrócicie razem z dziećmi z tej podróży nasyceni wiadomościami, ciekawostkami i marzeniami o własnych poszukiwaniach. Nigdy nie wiadomo kiedy pojawi się pęd do podróżowania, wyzwoli się ciekawość świata – może po przeczytaniu tej książki? Pięknie wydana, napisana przystępnie i ciekawie, zachwycająco zilustrowana – chyba już nie muszę dłużej przekonywać...


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć