Warszawa

Wielcy odkrywcy
PATRONAT CzasDzieci.pl

Wielcy odkrywcy

Wyd.: Dwukropek
od 8 do 12 lat
ISBN: 978-83-7874-323-1

"Wielcy odkrywcy" to pierwszy tom niezwykłej kolekcji z serii „Wielcy Ludzie” wydawnictwa Dwukropek. Autorem książki jest nie byle kto, bo  Marcin Jamkowski – były redaktor naczelny „National Geographic Polska”. Świetne pióro pisarza w połączeniu z jego pasją do podróżowania to niewątpliwie mieszanka idealna.


Marcin Jamkowski w Wielkich Odkrywcach w lekki i zabawny sposób przedstawia sylwetki dwudziestu sześciu podróżników oraz historie ich największych odkryć geograficznych. Poznamy min. Krzysztofa Kolumba, Marco Polo, Vasco da Gamę, Benedykta Polaka, Jacquesa Cousteau, Thora Heyerdahla. Bohaterami książki są także Polacy, np. - Profesor Aleksander Wolszczan czy Piotr Chmieliński. Bez nich lista największych odkrywców nie byłaby kompletna.


Publikacja jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy o fakty i ciekawostki, których nie obejmuje program szkolny. Czy wiedzieliście, że młody Krzysztof Kolumb pracował w banku, a odkrywca drogi na Biegun Północny – Robert Edwin Peary miał po wyprawie tyle odmrożeń, że amputowano mu aż 8 palców? Właśnie dlatego droga przez tą książkę jest tak fascynująca. Przedstawione w książce sylwetki osób, inspirują dzieci do podróży i odkrywania tego, co nieznane. – Świat jest fascynujący i wciąż pozostawia tak wiele do odkrycia! Odwagi! – zachęca do lektury Martyna Wojciechowska.


"Wielcy odkrywcy" to nie tylko tekst, ale również ilustracje, które nie pozwolą Wam przejść obok tej książki obojętnie. Sylwetki bohaterów są interpretacją Karola Banacha wielokrotnie nagradzanego rysownika, ilustratora i grafficiarza.  W 2015 roku otrzymał on wyróżnienie honorowe Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2015 w kategorii „grafika i ilustracja”.

Kup teraz

Recenzje książki (Wielcy odkrywcy)

Recenzja rodzica
Nauka ? największa z przygód

„Dla mnie naukowcy to ludzie, którzy odważyli się wyruszyć na wielką wyprawę – wyprawę w nieznane” - pisze Marcin Jamkowski w słowie wstępnym do swojej najnowszej propozycji wydawniczej dla dzieci. Opublikowani przez Wydawnictwo Juka – Dwukropek „Wielcy naukowcy” to zbiór historii postaci niezwykłych, idących – nierzadko wbrew wszystkiemu i wszystkim – pod prąd, zgodnie z własną intuicją i potrzebą wyjaśnienia, dopowiedzenia, zaspokojenia ciekawości i wiedzy. Były redaktor naczelny „National Geographic” przedstawia swoich bohaterów z zacięciem dziennikarza i pasją podróżnika, widząc w poszukiwaczach wiedzy pokrewną duszę; czytając historię sławnych i zasłużonych da się wyraźnie wyczuć sympatię, jaką darzy ich autor, pozwalając nam poznać ludzi z krwi i kości. Fascynacja opisywanymi postaciami wyraża się nie tylko w zachwycie nad ich największymi dokonaniami, ale również w zauważalnym zrozumieniu wszystkich trudów procesu, który do tego doprowadził. „Wielcy naukowcy” to zdecydowanie nie encyklopedia czy leksykon, ale wartko i emocjonująco napisany zbiór historii ludzi, którzy zmienili świat. Obok powszechnie znanych faktów pojawia się ogromna ilość ciekawostek, Jamkowski dba, byśmy poznali bohaterów wraz z ich epokami i tłem historycznym wydarzeń, których stali się współautorami. Czytelnikom łatwo daje się udzielić pasja i zaangażowanie autora, który z niemal dziecięcym radosnym zachwytem potrafi zadziwić się nad ludzkim geniuszem i cudem ciągłego poszukiwania.
Na 130 stronach pięknie wydanego albumu znajdują się opowieści posegregowane w cztery działy: Człowiek, Przyroda, Materia i Historia. W każdej z części możemy spotkać postaci, które przyczyniły się do rozwoju danej dziedziny. Co szczególnie wartościowe – obok bardzo znanych postaci, jak Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik czy Leonardo da Vinci znajdą się również te, które nie są powszechnie kojarzone: np. Paul Sereno czy Christiaan Baarnard, co w sposób oczywisty ogromnie poszerza horyzonty czytelnika. Każdej opisywanej postaci towarzyszy niezwykle bogata warstwa ilustracyjna. Autor ilustracji, Maciej Szymanowicz („Asiunia”, „Rok w Krainie Czarów”, plakaty dla Teatru Groteska w Krakowie) tworzy małe dzieła sztuki, pozostające w ścisłej korespondencji z tekstami Jamkowskiego, stanowiące jednak samodzielną całość, którą można odczytywać bez wcześniejszego zapoznania się z tekstem. To niezwykła uczta dla oka, a zarazem przyczynek do ciekawej dyskusji rodzinnej nad wymową symboli i graficznym rozwiązaniem interpretacji tekstu. „Wielcy naukowcy” pokazują wszak, że poszukiwania nigdy się nie kończą – mogą się zacząć od fascynacji ilustracją, a skończyć?... Każdy ma swoją odpowiedź.

Recenzja rodzica
Batyskafem, okrętem, rowerem – ku przygodzie i odkryciom

   Bardziej lub mniej znani, odlegli (biorąc pod uwagę pochodzenie i trasy podróży), ale i swojscy (też Polacy!) - wszyscy oni musieli mieć żądną wyzwań, otwartą i odważną naturę, skoro teraz możemy o nich rzec z podziwem: Wielcy Odkrywcy! Ziemia, lód, woda i powietrze – zapraszały do wielkiej przygody i oni wyszli jej naprzeciw. Nie sposób wspomnieć o wszystkich (w książce znalazło swe miejsce  26 śmiałków, w tym jedna kobieta). Poczet odkrywców rozpoczyna postać polskiego mnicha - Benedykta Polaka, który to w XIII wieku „opisał stepy Azji i zwyczaje władców Mongolii”. Przez Marco Polo, oczywiście Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magellana, Davida Livingstone'a, Roalda Amundsena, Neila Armstronga i wielu innych dochodzimy do wieńczącego tę wspaniałą plejadę – znów Polaka – Aleksandra Wolszczana.
   Choć opowieści o Wielkich Odkrywcach nie są łatwe – nasycone szczegółami, geograficznymi nazwami, datami, powiązaniami historycznymi – jednak wciągają (sprawdzone na ośmiolatce). Obecne są w nich fragmenty dowcipne, nasycone ciekawostkami i to jest pewnie tajemnica sukcesu. Dwie strony (a duża to książka) spisane drobnym raczej drukiem nie przerażają – są zapowiedzią ciekawej czytelniczej uczty. I do tego jeszcze dwustronicowe ilustracje, po każdej opowieści. Rewelacyjne – współczesne, ze szczegółami, którym warto się przyjrzeć, nieoczywiste, niektóre również „z przymrużeniem oka”. Nie sposób tego oka od nich oderwać! Ogląda się je jak obrazy, delektując i smakując – z przyjemnością jak najdłużej. W stonowanej kolorystyce – jednak niebieskości, pomarańcze i brązy tworzą niezwykle sugestywny klimat. Piękne!
   Zdecydowanie zachęcam do udania się we wciągającą podróż po odległych lądach, wodach i powietrzu. Jedni odkrywcy wrócili żywi, o innych słuch zaginął. Niektórzy byli „urodzonymi odkrywcami”, inni zanim rozpoczęli podróżnicze życie, robili coś zupełnie innego. Okrętami, rowerami, piechotą, batyskafem, balonem, statkiem kosmicznym – byle ku odkryciom! Wrócicie razem z dziećmi z tej podróży nasyceni wiadomościami, ciekawostkami i marzeniami o własnych poszukiwaniach. Nigdy nie wiadomo kiedy pojawi się pęd do podróżowania, wyzwoli się ciekawość świata – może po przeczytaniu tej książki? Pięknie wydana, napisana przystępnie i ciekawie, zachwycająco zilustrowana – chyba już nie muszę dłużej przekonywać...


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć