Warszawa

Recenzja książki:

Wielcy odkrywcy

Wielcy odkrywcy

Marcin Jamkowski
od 8 do 12 lat
PATRONAT

Nauka - największa z przygód

„Dla mnie naukowcy to ludzie, którzy odważyli się wyruszyć na wielką wyprawę – wyprawę w nieznane” - pisze Marcin Jamkowski w słowie wstępnym do swojej najnowszej propozycji wydawniczej dla dzieci. Opublikowani przez Wydawnictwo Juka – Dwukropek „Wielcy naukowcy” to zbiór historii postaci niezwykłych, idących – nierzadko wbrew wszystkiemu i wszystkim – pod prąd, zgodnie z własną intuicją i potrzebą wyjaśnienia, dopowiedzenia, zaspokojenia ciekawości i wiedzy.

 

Były redaktor naczelny „National Geographic” przedstawia swoich bohaterów z zacięciem dziennikarza i pasją podróżnika, widząc w poszukiwaczach wiedzy pokrewną duszę; czytając historię sławnych i zasłużonych da się wyraźnie wyczuć sympatię, jaką darzy ich autor, pozwalając nam poznać ludzi z krwi i kości.

 

Fascynacja opisywanymi postaciami wyraża się nie tylko w zachwycie nad ich największymi dokonaniami, ale również w zauważalnym zrozumieniu wszystkich trudów procesu, który do tego doprowadził. „Wielcy naukowcy” to zdecydowanie nie encyklopedia czy leksykon, ale wartko i emocjonująco napisany zbiór historii ludzi, którzy zmienili świat. Obok powszechnie znanych faktów pojawia się ogromna ilość ciekawostek, Jamkowski dba, byśmy poznali bohaterów wraz z ich epokami i tłem historycznym wydarzeń, których stali się współautorami. Czytelnikom łatwo daje się udzielić pasja i zaangażowanie autora, który z niemal dziecięcym radosnym zachwytem potrafi zadziwić się nad ludzkim geniuszem i cudem ciągłego poszukiwania.


Na 130 stronach pięknie wydanego albumu znajdują się opowieści posegregowane w cztery działy: Człowiek, Przyroda, Materia i Historia. W każdej z części możemy spotkać postaci, które przyczyniły się do rozwoju danej dziedziny. Co szczególnie wartościowe – obok bardzo znanych postaci, jak Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik czy Leonardo da Vinci znajdą się również te, które nie są powszechnie kojarzone: np. Paul Sereno czy Christiaan Baarnard, co w sposób oczywisty ogromnie poszerza horyzonty czytelnika.

 

Każdej opisywanej postaci towarzyszy niezwykle bogata warstwa ilustracyjna. Autor ilustracji, Maciej Szymanowicz („Asiunia”, „Rok w Krainie Czarów”, plakaty dla Teatru Groteska w Krakowie) tworzy małe dzieła sztuki, pozostające w ścisłej korespondencji z tekstami Jamkowskiego, stanowiące jednak samodzielną całość, którą można odczytywać bez wcześniejszego zapoznania się z tekstem. To niezwykła uczta dla oka, a zarazem przyczynek do ciekawej dyskusji rodzinnej nad wymową symboli i graficznym rozwiązaniem interpretacji tekstu. „Wielcy naukowcy” pokazują wszak, że poszukiwania nigdy się nie kończą – mogą się zacząć od fascynacji ilustracją, a skończyć?... Każdy ma swoją odpowiedź.

 

Anna Barasińska

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć