Warszawa

Oczy
PATRONAT CzasDzieci.pl

Oczy

od 4 lat

Nagrody

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Główna nagroda w kategorii Fiction
Rok przyznania: 2013
ISBN: 978-83-64841-28-6

Iwona Chmielewska to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych autorek książek obrazowych. Jej publikacje, w których istotną rolę odgrywa kunsztownie skonstruowana narracja wizualna, zostały nagrodzone wieloma prestiżowymi wyróżnieniami. Książka Oczy, która ukazuje się nakładem wydawnictwa Warstwy, w ubiegłym roku otrzymała nagrodę Bologna Ragazzi Award, nazywaną „ilustratorskim Oscarem”. Oczy to nie tylko opowieść o darze widzenia w świecie poznawanym i oswajanym za pomocą zmysłów, ale także o jego braku, ułomności spojrzenia i jego niewystarczalności.

 


Iwona Chmielewska urodziła się w 1960 roku. W 1984 ukończyła grafikę warsztatową na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Mieszka i pracuje w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu Książka autorska na Wydziale Sztuk Pięknych. Tworzy głównie autorskie książki picturebooks, z których większość wydawana jest w Korei Południowej. Prawa do nich sprzedały się do krajów hiszpańskojęzycznych, a także do Chin, na Taiwan, do Japonii i Portugalii. Iwona Chmielewska jest laureatką wielu nagród. Najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie i ilustratorski Oskar, Bologna Ragazzi Award 2011 w kategorii non fiction za ilustracje do koreańskiej książki A house of the mind: maum oraz Bologna Ragazzi Award 2013 w kategorii fiction dla książki Eyes. Jest też autorką wielokrotnie nagradzanego Pamiętnika Blumki (Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Książka Obrazkowa). W latach 2007 i 2010 prowadziła warsztaty dla studentów ilustracji w University of Seoul. Indywidualne wystawy prac Chmielewskiej odbywały się w Seulu, Daegu i Nami (Korea). Brała udział w wystawach zbiorowych sztuki książki w Seulu, Bolonii, Rzymie, Bratysławie, Tokio, Kopenhadze, Frankfurcie, Lublanie, Warszawie i innych miastach świata. Książką Oczy autorka rozpoczęła współpracę z Wydawnictwem Warstwy.

 

 

Kup teraz

Recenzje książki (Oczy)

Recenzja rodzica
Cenny skarb w prezencie

Już kiedy bierze się Oczy do ręki, sama okładka zapowiada, że będzie to coś szczególnego. Tytuł – jak wygrawerowany – można wyczuć pod palcami, niekoniecznie trzeba widzieć (jest w kolorze okładki, jakby bezbarwny). Porządne wykonanie, grube sztywne okładki i delikatne pastelowe barwy, które zresztą zagoszczą i w dalszych częściach książki. Książki, która jest po prostu pięknie wykonanym dziełem.

 

Pozornie minimalistyczna (niewiele tekstu, ilustracje niby konkretne, ale jednocześnie wieloznaczne) – zachwyca głębokością przekazu. I olbrzymimi, całostronicowymi przestrzeniami, z których spoglądają... tylko oczy. A tak naprawdę dziurki, poprzez które widać fragmenty kolejnych kart: tego, co nastąpi... Oczy są różne, wyrażają emocje, wiążą się z przeżyciami – niczym małe szklane kulki wpatrują się w czytelnika, chcąc mu coś przekazać. Myślę, że każdemu coś innego.

 

Taka jest natura książki Chmielewskiej – pełnej symboli, znaczeń, nasiąkniętej czymś, co chwyta za serce i gardło. To właściwie oczy stawiają pytania. Stawiają je czytelnikowi, który w ten sposób jest zachęcany, by widzieć więcej. W końcu „oczy są zwierciadłem duszy”...

 

Autorka wprowadza nas w świat, nad którym mimo tego, że jest naszą codziennością – często się nie zastanawiamy, przechodzimy dalej. „Ten, kto widzi, nie wie nawet, jak cenny skarb dostaje w prezencie”. Co to znaczy, że widzimy? A może pomimo, że widzimy, to czegoś właśnie nie widzimy? A ci, którzy nie widzą oczami, może właśnie widzą więcej? Na pewno „ten, kto nie widzi, dostaje inny skarb w prezencie”. I chyba wszystko zależy od tego, kto i w jaki sposób ten swój skarb wykorzysta... Na pewno wszyscy zasługują na szczęście, miłość, pracę, uczenie się, poznawanie – niezależnie od tego czy widzą, czy nie.

 

Książka przemawia do dorosłych, ale też do dzieci, które pewnie odczytują ją po swojemu. Gdy mojemu 5-letniemu synowi podoba się jakaś książka, zawsze upewnia się, czy jest ona naszą własnością, czy wypożyczyliśmy ją z biblioteki. Skakał do góry z radości, gdy dowiedział się, że ta jest nasza i wielokrotnie będzie mógł patrzeć w książkowe oczy...

 

Piękna, poruszająca wrażliwość książka, stawiająca pytania, nieobojętna. Wykonana z należytą troską, przemyślana i namalowana tak, by zachwycać. 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć