Warszawa

Licho i inni
PATRONAT CzasDzieci.pl

Licho i inni

Wyd.: BOSZ
od 6 lat
ISBN: 978-83-7576-233-4
tagi: zabawa  humor  legendy  mity 

Książka Agnieszki Taborskiej Licho i inni nowocześnie, dowcipnie i poetycko podejmuje tematykę polskich legend. W zaskakujący sposób interpretuje motywy ludowe i elementy rodzimego folkloru. Licho i inni to przepisane na nowo polskie, i szerzej – słowiańskie, baśnie uwzględniające wrażliwość dzisiejszego czytelnika.

 

Ten niecodzienny zbiór tworzy piętnaście baśni, zilustrowanych pięknymi rysunkami, spiętych klamrą pierwszego i ostatniego opowiadania. Publikacja ‒ adresowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych ‒ łączy zabawę z edukacją, stanowiąc nie tylko atrakcyjną, ale bardzo oryginalną i nowoczesną propozycję opowiadania o folklorze i tradycji. Uwaga, jaką poświęca się w niej różnym regionom kraju, uwrażliwia odbiorców na różnorodność i specyfikę kulturową polskich ziem.

 

Tekst przygotowany został przez znaną pisarkę Agnieszkę Taborską, autorkę wielu publikacji dla dzieci, m.in. Szalonego zegara, Czarnej góry, Bluesa Nosorożca, Księżycowych duchów, i dla dorosłych, m.in. Sennego żywota Leonory de la Cruz, Abecadła Topora, Okruchów amerykańskich. Jej książki dla najmłodszych wydane były również za granicą ‒ w Niemczech, Japonii, Korei, gdzie zdobyły nagrody literackie. Na podstawie dwóch z nich powstały filmy animowane.

 

Publikację zilustrował profesor Lech Majewski, znana postać polskiej ilustracji, który jest także autorem projektu graficznego książki. Połączenie niezwykle oryginalnego, opartego na znanych baśniach tekstu z ilustracjami nawiązującymi do polskiej sztuki ludowej tworzy dzieło o wielkiej wartości.
 

Liczba stron: 52

Format: 205 x 275 mm

Oprawa: twarda

 

Kup teraz

Recenzje książki (Licho i inni)

Recenzja rodzica
Licho, Boginki, Utopce, kierpce, parzenice i inni

W czasie wspólnego czytania książki Licho i inni miałyśmy z 10-letnią córką nieco odmienne wrażenia. Obie wolimy lektury z akcją, której tu prawie nie ma, ale ku memu zdziwieniu wszystkich opowieści moje dziecko wysłuchało z wielką uwagą. Pierwsza połowa książki – bardziej niż zbiór baśni – przypomina leksykon postaci z polskich wierzeń ludowych i przedmiotów z polskiego folkloru. W drugiej części dzieje się nieco więcej.

 

Co jakiś czas pytałam córkę, co sądzi o książce. „Bomba” – wykrzykiwała. „Niesamowite” – dodawała.

 

Agnieszka Taborska umiejętnie operując słowem, poprzez rozbudowane zdania, powtórzenia i barwne opisy stworzyła bardzo tajemniczy nastrój, przywołała niesamowite postaci, wciągnęła nas w dawny czas. Poczułam się, jakbym w wiejskiej chacie usiadła na zydelku przy ciepłym piecu i słuchała starych legend, choć autorka operuje piękną współczesną polszczyzną. Opowiada o tytułowym Lichu, które „nadpsuwa” świat. O Niebożętach, Olbrzymie, Boginkach, Dziwożonach, Wiedźmie spod Dębu i Utopcach. A także o góralskich kierpcach i parzenicach, łowickim pasie, kurpiowskim czółku i wielu innych przedmiotach lub ornamentach z różnych regionów Polski.

 

Ilustracje Lecha Majewskiego poprzez formę i kolorystykę nawiązują do polskiej sztuki ludowej. Współgrają z treścią książki; potęgują tajemniczy lub mroczny nastrój, wabią lub wyjaśniają. Wycinanki, koronki, rzeźbienia, hafty, kapelusze, zapaski, czego tam nie ma… Sprawdźcie sami.
 

Recenzja CzasDzieci.pl
Słowiańskie krainy

Jak dobrze jest mieć się czemu dziwować! Czytanie książki Licho i inni Agnieszki Taborskiej należy do czynności wielce niebezpiecznych. Dziecku w każdym wieku (nawet moim) grozi bowiem wejście w osobliwy stan hipnotyczny. Proszę się jednak nie martwić – to proces przyjemny, pożyteczny i odwracalny.

 

I jak dobrze, że ta właśnie pozycja pojawiła się na rynku książki dla dzieci! Zbiór Licho i inni zawiera piętnaście magicznych baśni rodem z urokliwej polskiej wsi. Wszystkie pełne są zdumiewających wydarzeń oraz magnetycznych bohaterów. Boginki, Dziwożony i Utopce przypominają nam o legendach usłyszanych przed laty, głęboko zakorzenionych w polskiej tradycji, a jednocześnie tak nieszczęśliwie zapomnianych.

 

Agnieszka Taborska otworzyła ponownie drzwi do świata pełnego tajemnic. Świata, który nieśpiesznie toczy się dalej: zacinając się, skrzypiąc, rzężąc (co zawdzięczamy tytułowemu Lichu). Z kolei Lech Majewski zobrazował go, wdziewając na sztukę ludową współczesne i nad wyraz atrakcyjne szaty (graficzne, rzecz jasna).

 

Namawiam do zanurzenia się w folklorze słowiańskim i, co wcale nieoczywiste, poznawania własnej kultury. Szkoda, by cieszyli się nią wyłącznie slawiści.
 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Książka na pewno zainspiruje każde dziecko. Mój synek wygrał ja w konkursie. Napisana dość trudnym językiem starej polszczyzny i myślałam, że raczej nie dla niego.. jednak jakie bylo moje zdziwienie. Zadaje pytania co oznacza jeden wyraz, co oznacza kolejny, im więcej czytam tym bardziej jest zaciekawiony dziwnymi stworami. Polecam dla osób, które zamiast kolejnej historyjki szukają polskich korzeni, nauki dla dziecka nowych wyrazów i pobudzenia jego wyobraźni do maksimum. Mój 7 latek zachwycony.

dodany: 2014-12-09 15:57:50, przez: Iwona

Warto zobaczyć