Warszawa

Radiowa zagadka. Biuro śledcze cz. 3 - Tomuś Orkiszek
PATRONAT CzasDzieci.pl

Radiowa zagadka. Biuro śledcze cz. 3 - Tomuś Orkiszek

od 7 do 9 lat
tagi: zagadka  zwierzęta 

W trzecim tomie, Tomuś Orkiszek i jego partnerzy [kotka Kicia, rybka Klotylda oraz chomik Euzebiusz] mają do rozwikłania zagadkę w radio. Ktoś kradnie mikrofony ze studia, przez co nie można prowadzić radiowych audycji.

 

Format: 145x205
Oprawa: twarda
Liczba stron: 128

Kup teraz

Recenzje książki (Radiowa zagadka. Biuro śledcze cz. 3 - Tomuś Orkiszek)

Recenzja nauczyciela
Pomysłowe śledztwo

Książka Agnieszki Stelmaszyk opowiada o małym detektywie, który próbuje rozwikłać tajemniczą zagadkę skradzionych mikrofonów. Z radia zginęły już trzy razy mikrofony, przez co dziennikarze radiowi nie mogą prowadzić audycji dla dzieci. Nasz dzielny detektyw próbuje znaleźć sprawcę całego zamieszania, a w dochodzeniu pomagają mu jego najlepsi przyjaciele: rybka Klotylda, kotka Kicia i chomik Euzebiusz.

 

Na początku podejrzewany jest m.in. wokalista zespołu Torpeda oraz dwaj robotnicy, którzy przeprowadzają akurat remont w radiu: Ambroży Pigmencik i Emilian Kielnia. Ale kto jest prawdziwym złodziejem mikrofonów? Tej informacji nie mogę i nie chcę zdradzić. 

 

Książka ma wiele plusów, ponieważ m.in. zachęca do pomagania innym osobom, przecież Tomuś Orkiszek pomógł pani Anusi Malinowskiej w rozwiązaniu jej problemu znikającego sprzętu. Opowiadanie to pokazuje również, że naszymi najlepszymi przyjaciółmi wcale nie muszą być ludzie, lecz mogą być nimi zwierzęta, które przecież nieraz są bardzo bliskie naszemu sercu. Książka pokazuje, że każdy z nas może mieć inne zainteresowania, a o tym, czy dana osoba jest po prostu dobrym i uczciwym człowiekiem, nie świadczy rodzaj ulubionej muzyki czy styl ubioru.

 

Bardzo spodobał mi się pomysł przedstawienia wszystkich postaci na początku książki, nie tylko z imienia i nazwiska, ale z naszkicowanego wyglądu danego bohatera, oraz napisanie kilku słów o nim.     

 

Książka jest przeznaczona dla dzieci potrafiących płynnie czytać. Wiek głównego bohatera jest zbliżony do wieku potencjalnych czytelników tej książki. Występowanie elementów fantastycznych w tym opowiadaniu na pewno  spowoduje większe zainteresowanie treścią opowieści.

 

Na pochwałę zasługuje format i oprawa książki, a także ilustracje wykonane przez Annę Oparkowską. Mam nadzieję, że zechcecie poznać przygody  najlepszego pod słońcem detektywa i jego nieziemskich przyjaciół, ponieważ naprawdę warto.

 

A na koniec postawię jeszcze dwa tajemnicze pytania, którymi ostatecznie zachęcę do przeczytania tej książki: Czy wiecie, co powinien mieć każdy szanujący się detektyw? Czy domyślacie się, co jest dobre na myślenie? Odpowiedzi znajdziecie wyłącznie w tej wspaniałej książce.

Recenzja rodzica
Zagadkowy Tomek

Być dobrym śledczym – niełatwa sprawa,
lecz bywa, że to również ekscytująca zabawa.
W domku na drzewie detektywa biuro,
twardo stąpa po ziemi, a jednako głowę ma pod chmurą;
któż taki? Tomuś, Orkiszek Tomasz,
poczekaj, a zaraz detektywa poznasz.
Jego partnerzy – to niebywałe,
lecz uwierz, współpracują z nim na stałe -
rybka Klotylda, bystra i żwawa,
koteczka Kicia, mądra, elegancka, prawa,
Euzebiusz – chomik – spryciarz nad spryciarze,
niejeden talent nam tutaj okaże.

Tym razem na tapecie mamy mikrofony,
jeden, drugi, trzeci, wszystkie zaginione,
a bez mikrofonów audycja radiowa się nie odbędzie…
Dziennikarka Anusia Malinowska lamentuje: rety, co to będzie?!
Lecz Tomuś Orkiszek nie takie zagadki
rozsupływał, bez najmniejszej nawet wpadki.
I choć podejrzanych w sprawie jest bez liku,
Tomusia nie tak łatwo zbić jest z pantałyku.
Polecam tę książkę, polecam serię całą,
miłośnikom przygód i zagadek zawsze jest za mało…


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć