Warszawa

Recenzja książki:

Radiowa zagadka. Biuro śledcze cz. 3 - Tomuś Orkiszek

Radiowa zagadka. Biuro śledcze cz. 3 - Tomuś Orkiszek

Agnieszka Stelmaszyk
Anna Oparkowska (Ilustr.)
od 7 do 9 lat
PATRONAT

Pomysłowe śledztwo

Książka Agnieszki Stelmaszyk opowiada o małym detektywie, który próbuje rozwikłać tajemniczą zagadkę skradzionych mikrofonów. Z radia zginęły już trzy razy mikrofony, przez co dziennikarze radiowi nie mogą prowadzić audycji dla dzieci. Nasz dzielny detektyw próbuje znaleźć sprawcę całego zamieszania, a w dochodzeniu pomagają mu jego najlepsi przyjaciele: rybka Klotylda, kotka Kicia i chomik Euzebiusz.

 

Na początku podejrzewany jest m.in. wokalista zespołu Torpeda oraz dwaj robotnicy, którzy przeprowadzają akurat remont w radiu: Ambroży Pigmencik i Emilian Kielnia. Ale kto jest prawdziwym złodziejem mikrofonów? Tej informacji nie mogę i nie chcę zdradzić. 

 

Książka ma wiele plusów, ponieważ m.in. zachęca do pomagania innym osobom, przecież Tomuś Orkiszek pomógł pani Anusi Malinowskiej w rozwiązaniu jej problemu znikającego sprzętu. Opowiadanie to pokazuje również, że naszymi najlepszymi przyjaciółmi wcale nie muszą być ludzie, lecz mogą być nimi zwierzęta, które przecież nieraz są bardzo bliskie naszemu sercu. Książka pokazuje, że każdy z nas może mieć inne zainteresowania, a o tym, czy dana osoba jest po prostu dobrym i uczciwym człowiekiem, nie świadczy rodzaj ulubionej muzyki czy styl ubioru.

 

Bardzo spodobał mi się pomysł przedstawienia wszystkich postaci na początku książki, nie tylko z imienia i nazwiska, ale z naszkicowanego wyglądu danego bohatera, oraz napisanie kilku słów o nim.     

 

Książka jest przeznaczona dla dzieci potrafiących płynnie czytać. Wiek głównego bohatera jest zbliżony do wieku potencjalnych czytelników tej książki. Występowanie elementów fantastycznych w tym opowiadaniu na pewno  spowoduje większe zainteresowanie treścią opowieści.

 

Na pochwałę zasługuje format i oprawa książki, a także ilustracje wykonane przez Annę Oparkowską. Mam nadzieję, że zechcecie poznać przygody  najlepszego pod słońcem detektywa i jego nieziemskich przyjaciół, ponieważ naprawdę warto.

 

A na koniec postawię jeszcze dwa tajemnicze pytania, którymi ostatecznie zachęcę do przeczytania tej książki: Czy wiecie, co powinien mieć każdy szanujący się detektyw? Czy domyślacie się, co jest dobre na myślenie? Odpowiedzi znajdziecie wyłącznie w tej wspaniałej książce.

 

Angelika Herkowiak

 

Komentarze

Polecamy

Warto zobaczyć