Warszawa

Mity greckie część 6 - Chimera
PATRONAT CzasDzieci.pl

Mity greckie część 6 - Chimera

od 5 do 10 lat
ISBN: 978-83-64690-01-3

Opowieści z zaczarowanego lasu

 

czyta: Krzysztof Tyniec
muzyka: Maciej Rychły (Kwartet Jorgi)
opracowanie graficzne: Grażka Lange
format: książka + CD
czas trwania: 71:05

 

Twór Nieba i twór Ziemi. Piękny, skrzydlaty koń i ohydny, ziejący ogniem potwór. Pegaz i Chimera. Dlaczego doszło do ich spotkania? Jaką rolę odegrał w nim młody i dzielny Bellerofont? Posłuchajcie opowieści o słynnej walce i uwolnieniu Licji od pustoszącego ją monstrum. Posłuchajcie opowieści o odwadze, która jest czasami pragnieniem chwały i o mądrości, która jest niekiedy czekaniem…

 

W serii ukazały się następujące mity:
1. Dziecięcy raj
2. Głowa Meduzy
3. Złotodajna moc
4. Trzy złote jabłka
5. Cudowny dzban
6. Chimera

Kup teraz

Recenzje książki (Mity greckie część 6 - Chimera)

Recenzja rodzica
Coś absolutnie wyjątkowego!

Wydawnictwo Buka radość słuchania daje nam absolutną gratkę – serię mitów greckich i przepięknie spełnia obietnicę marki – bo to faktycznie wielka radość słuchania i to z wielu względów. Moja córeczka i ja przeżyłyśmy niezapomniane chwile z Chimerą.

Przede wszystkim wspomnieć należy samego autora – Nathaniela Hawthorne’a – wspaniałego gawędziarza, który tworzy słowem przepiękne obrazy i podaje mitologię w przystępny, miły i ciepły sposób – tak jak opowiada się bajkę na dobranoc. Mamy tu też przepiękne tłumaczenie, które oddaje tę językową lekkość i wspaniałą interpretację tekstu Pana Krzysztofa Tyńca.

 

Do czarodziejskiego lasu, wykreowanego przez Hawthorne’a, trafiamy natychmiast po włączeniu płyty za sprawą przepięknego podkładu muzycznego. I oczywiście wspomnieć trzeba o niesamowitych ilustracjach książkowej wersji opowiadania, autorstwa Pana Józefa Wilkonia – każda z nich to małe dzieło sztuki. A wszystkie te elementy sprawiają, że nasza przygoda z mitologią jest absolutnie magiczna.

Myślę, że nie trzeba przekonywać do tego, że warto zapoznać dzieci z kulturą klasyczną i że każdy wykształcony człowiek powinien mitologię grecką znać – bo przecież te mity weszły do naszego języka np. w postaci licznych idiomów, których sens ciężko będzie dziecku zrozumieć bez ich znajomości. Cieszy bardzo, że pojawiła się pozycja, która pozwala zaczerpnąć z bogatego źródła tej wiedzy w sposób dostosowany do percepcji już najmłodszych dzieci (pozycja kierowana jest do dzieci w wieku już od 5 lat).

W kwestii formalnej - wydanie składa się z płyty CD z opowiadaniem (ok. 71 min.) oraz książeczki z pełnym tekstem mitu, co pozwala dzieciom starszym samodzielnie przeczytać to śliczne opowiadanie, a tym, które dopiero zaczynają przygodę z czytaniem (szczególnie tym, które jeszcze nie wiedzą, jakie to cudowne!), pozwala czytać, słuchając. A to nieoceniona pomoc w nauce i zachęceniu do czytania.

Koniecznie wybierzcie się Państwo ze swoimi dziećmi w magiczną podróż do zaczarowanego lasu!

Recenzja rodzica
Podróż do krainy mitów

Właściwie można było się spodziewać po sukcesie i przychylnym odbiorze części wcześniejszych, że kolejna, szósta już odsłona Opowieści z zaczarowanego lasu, również przypadnie do gustu słuchającym. Właściwie i słuchającym, i czytającym, bowiem do audiobooka dołączona jest opowieść z treścią mitu w wersji papierowej. Z ilustracjami samego mistrza Józefa Wilkonia.

 

Pegaz, Źródło Pireny, Bellerofont z małym chłopcem – ilustracje w brązach, czerwieni, zieleni i czerni budują nastrój tajemniczości i piękna, baśniowości i zmysłowości. Nastrój ten doskonale buduje też czytający opowieść Krzysztof Tyniec – w jego interpretacji, przy dźwiękach muzyki Macieja Rychłego (klimatycznej, pięknej, pasującej doskonale do tekstu) niełatwy przecież tekst mitu przenika do głębi.

 

Opowieść płynie, wciąga, zachwyca poetyckim klimatem. Tekst amerykańskiego pisarza Nathaniela Hawthorne'a ma już ponad 100 lat. Słucha się go z zadumą, przeżywając walkę nieustraszonego Pegaza z Chimerą, jakby działo się to naprawdę... Akcja, poetyckość przekazu, bezpośrednie odniesienia – opowiadanie jest tak skonstruowane, jakby napisane było specjalnie dla słuchacza (lub czytelnika).

 

Tę opowieść czytaną przez Krzysztofa Tyńca się po prostu smakuje. I choć nie trwa długo (można przesłuchać „za jednym zamachem”, skupiając się bez zakłóceń), to pozostaje w pamięci, w uczuciach i zachęca do skosztowania innych mitów.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć