Warszawa

O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych
PATRONAT CzasDzieci.pl

O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych

od 8 do 12 lat

Nagrody

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Laureat
Rok przyznania: 2014
Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży
Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży »
I miejsce w kategorii 6-10 lat
Rok przyznania: 2013
Cała Polska czyta dzieciom - książki dla dzieci 10-12 lat
Cała Polska czyta dzieciom - książki dla dzieci 10-12 lat »
ISBN: 978-83-7672-246-7

Piotrek dotąd był po prostu Bratkiem, młodszym bratem swojego brata. To Stefan, unieruchomiony w łóżku przez tajemniczą chorobę, nauczył go wszystkiego, odkrył przed nim świat. Ale teraz coś się zmienia. Bratek zaczyna mieć tajemnice, własne bójki w szkole i przyjaciół. Już nie jest Bratkiem – staje się Piotrkiem. Kimś ważnym, samodzielnie myślącym, niezależnym od mamy i brata. Zadziwiająca jest ta zmiana i… naprawdę wspaniała!

 

Tytuł może trochę przydługi, ale niektórzy nawet takie lubią. A zawartość - niezwykła. Niezwykła historia dwóch braci opowiedziana przez młodszego z nich. Jak każda dobra historia, nie kończy się ona razem z książką, pozostawia przestrzeń dla naszej ciekawości i wyobraźni. Chciałoby się krzyknąć: Autorko! dlaczego tak przerwałaś w pół słowa? Siadaj i pisz dalej! Ale nawet jeśli to uczynimy, nie wystarczy cierpliwości, żeby czekać na skutek. Sami zabieramy się za obmyślanie dalszych losów Piotra i Stefana...

Joanna Papuzińska

 

Mądra i wzruszająca opowieść o trudach dojrzewania, o samotności i obliczach więzi braterskiej. Wrażliwy młody chłopiec musi zmierzyć się z wyzwaniami codzienności, stawić czoła problemom, które go przerastają, odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania. Książka napisana z ogromnym wyczuciem psychologicznym, oryginalna i refleksyjna. Zapada głęboko w pamięć.

Grzegorz Leszczyński

 

Pierwsza nagroda w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY, przy finansowym wsparciu Fundacji PZU.

 

Jury Konkursu, nawiązując do najwyższych standardów literatury dla dzieci wyznaczonych przez jego Patronkę, wybrało spośród 413 nadesłanych prac i nagrodziło teksty o wysokim poziomie literackim i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży.

Kup teraz

Recenzje książki (O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych)

Recenzja rodzica
Mądra, ważna powieść

Pochłonęła mnie ta książka, jak tytułowa Czarna Dziura. Na szczęście wróciłam do rzeczywistości i oznajmiam, że lektura O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i myszach podpodłogowych jest prawdziwą przyjemnością! Chociaż wcale nie jest o astronomii, czy fizyce, tylko o… życiu. A dokładniej o tym, jak główny bohater, dziewięcioletni Piotrek zaczyna dostrzegać prawdziwe życie.

 

Dla młodego czytelnika to trudna książka. Porusza ważne współczesne problemy: niepełnosprawność brata, śmierć ojca (nawet samobójstwo), rozstanie rodziców, samotność dzieci wychowywanych przez dziadków (i zagranicznej pracy rodziców), bezdomność, inność. Katarzyna Ryrych pisze o tym wszystkim lekko, bezpośrednio, bez lęku, niejako przypadkiem. Niepełnosprawność brata, zapatrzony w niego Piotrek zauważy dopiero w połowie książki. O rozstaniu rodziców opowie tuż pod koniec. A przecież i jedno, i drugie zdeterminowały całe jego dzieciństwo. Jedno i drugie ukształtowały jego charakter i wiedzę, której zakres nijak się ma do obcowania z rówieśnikami. Ryrych pięknie i delikatnie opowiada o tym, jak dojrzewa on do zamiany tego „obcowania” na „współistnienie”, a nawet „współdziałanie”. Piotrek coraz szerzej otwiera oczy, coraz więcej widzi. I dopiero, gdy dostrzega realne niebezpieczeństwa, przestaje się bać wyimaginowanych.


Wydawca sugeruje wiek czytelnika powyżej siedmiu lat. Ja uważam, że po książkę powinien sięgnąć co najmniej rówieśnik głównego bohatera. Dobrze, żeby czytał ją razem z rodzicem, który wyjaśni zawiłości świata.

 

Mądra, ważna powieść. Bez obrazków, bez słodzenia. Trudna, ale taktownie napisana. Gorąco polecam!

Recenzja rodzica
Książka przełamująca tabu

To książka, która przełamuje tabu i mówi o narastającym problemie jakim są dzieci pozostawione przez rodziców, którzy „muszą” pracować za granicą. Kolejnym: o niepełnosprawnych żyjących pośród nas i o zaniedbanych wychowawczo. To na co lekarstwa szukają współcześni pozytywiści.

 

Pomimo tych smutnych spraw książka ma wymiar optymistyczny: przywraca wiarę w drugiego człowieka, w serce, bezinteresowność i w to, że życie można oswoić. Katarzyna Ryrych została uhonorowana w III konkursie Literackim i sądzę, że najważniejszym elementem, który miał na to wpływ był sposób przedstawienia wartości etycznych.

 

Książkę czyta się jednym tchem i końcowa radość, którą czujemy jest związana z dużą dozą nadziei i optymizmu, który nas ogarnia w trakcie lektury. Znalazłam tu również przesłanie dla dzieci, że wiedzę warto gromadzić, nawet tę dziwną: z fizyki (czarna dziura) i biologii (myszy podpodłogowe), gdyż nie wiadomo kiedy staniemy oko w oko z problemem. Gorąco polecam!

Recenzja młodego czytelnika
Historia dwóch braci

Historia opowiedziana w tej książce to opowieść o 9-letnim Piotrku, który wraz ze swoim bratem Stefanem Jastrzębskim mieszka w Polsce. Stefan jest studentem, ale niepełnosprawnym – bo ma taką chorobę kręgosłupa, nie rusza się ze swojego łóżka nazywanego „centrum dowodzenia”. Jest jednak bardzo mądry i umie odpowiedzieć na wszystkie pytania swojego młodszego brata – nawet najtrudniejsze. A jeszcze dodatkowo uczy go myśleć logicznie i traktuje jak kogoś ważnego. Piotrek przez kolegów uważany jest za mądralę z głową w chmurach, ale gdy zrozumiał, co jest naprawdę ważne, to postawił się Klimurowi, co skończyło się dla niego szpitalem i poznaniem problemów innych dzieci.

 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć