Warszawa

O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych

O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych

od 8 do 12 lat
PATRONAT
ISBN: 978-83-7672-246-7

Nagrody

Opis książki

Piotrek dotąd był po prostu Bratkiem, młodszym bratem swojego brata. To Stefan, unieruchomiony w łóżku przez tajemniczą chorobę, nauczył go wszystkiego, odkrył przed nim świat. Ale teraz coś się zmienia. Bratek zaczyna mieć tajemnice, własne bójki w szkole i przyjaciół. Już nie jest Bratkiem – staje się Piotrkiem. Kimś ważnym, samodzielnie myślącym, niezależnym od mamy i brata. Zadziwiająca jest ta zmiana i… naprawdę wspaniała!

 

Tytuł może trochę przydługi, ale niektórzy nawet takie lubią. A zawartość - niezwykła. Niezwykła historia dwóch braci opowiedziana przez młodszego z nich. Jak każda dobra historia, nie kończy się ona razem z książką, pozostawia przestrzeń dla naszej ciekawości i wyobraźni. Chciałoby się krzyknąć: Autorko! dlaczego tak przerwałaś w pół słowa? Siadaj i pisz dalej! Ale nawet jeśli to uczynimy, nie wystarczy cierpliwości, żeby czekać na skutek. Sami zabieramy się za obmyślanie dalszych losów Piotra i Stefana...

Joanna Papuzińska

 

Mądra i wzruszająca opowieść o trudach dojrzewania, o samotności i obliczach więzi braterskiej. Wrażliwy młody chłopiec musi zmierzyć się z wyzwaniami codzienności, stawić czoła problemom, które go przerastają, odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania. Książka napisana z ogromnym wyczuciem psychologicznym, oryginalna i refleksyjna. Zapada głęboko w pamięć.

Grzegorz Leszczyński

 

Pierwsza nagroda w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY, przy finansowym wsparciu Fundacji PZU.

 

Jury Konkursu, nawiązując do najwyższych standardów literatury dla dzieci wyznaczonych przez jego Patronkę, wybrało spośród 413 nadesłanych prac i nagrodziło teksty o wysokim poziomie literackim i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży.

Kup teraz

Szukamy najtańszych księgarni internetowych...

Recenzje książki O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych

Recenzje rodziców:

Mądra, ważna powieść

Pochłonęła mnie ta książka, jak tytułowa Czarna Dziura. Na szczęście wróciłam do rzeczywistości i oznajmiam, że lektura O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i myszach podpodłogowych... czytaj więcej »

Książka przełamująca tabu

To książka, która przełamuje tabu i mówi o narastającym problemie jakim są dzieci pozostawione przez rodziców, którzy „muszą” pracować za granicą. Kolejnym: o niepełnosprawnych... czytaj więcej »
Recenzje dzieci:

Historia dwóch braci

Historia opowiedziana w tej książce to opowieść o 9-letnim Piotrku, który wraz ze swoim bratem Stefanem Jastrzębskim mieszka w Polsce. Stefan jest studentem, ale niepełnosprawnym – bo... czytaj więcej »

Komentarze

Warto zobaczyć