Książki dla dzieci » Wszystkie moje mamy

Wszystkie moje mamy
PATRONAT CzasDzieci.pl

Wszystkie moje mamy

Wiek dziecka: od 7 do 14 lat
Ocena: 4.4/5 od 7 os.

Nagrody

Cała Polska czyta dzieciom - książki dla dzieci 8-10 lat
Cała Polska czyta dzieciom - książki dla dzieci 8-10 lat »

ISBN: 978-83-7672-256-6
tagi: wojna  dla dzieci 

Wszystkie moje mamy to książka wpisująca się w serię książek opowiadających dzieciom o wojnie. Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. Czy można piękniej przeciwstawić się złu? „Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy” – powiedziała Irena Sendlerowa. I takie jest przesłanie tej książki.

 

Od Elżbiety Ficowskiej (urodzona w 1942 roku w warszawskim getcie i z inicjatywy Ireny Sendlerowej, jako niemowlę przewieziona w drewnianej skrzyneczce na aryjską stronę. Absolwentka Wydziału Psychologii i Pedagogiki UW. Autorka literatury dziecięcej, opozycjonistka, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w latach 2002-2006):

"Wszystkie moje mamy" to opowieść żydowskiego chłopca o okrutnym, złym świecie, w którym przyszło mu żyć w czasie Holokaustu. Szymek spotkał też dobrych ludzi, ratowali go, próbowali ukoić jego strach, rozpacz i przerażenie. Dobrzy ludzie, to światło w czasach pogardy. Autorka nie zapomina o Irenie Sendlerowej, która kierowała akcją Żegoty ratowania żydowskich dzieci. Wrażliwość z jaką Renata Piątkowska pokazuje zło i dobro sprawia, że możemy bezpiecznie oddać tę książkę w ręce dzieci.

 

Oprawa: twarda

Ilość stron: 48

 

 

KUP TERAZ

Recenzje książki (Wszystkie moje mamy)

Recenzja bibliotekarza
Miałem kilka imion, miałem kilka mam…

Trochę obawiałam się tej książki… Obawiałam się, że mnie wzruszy i rzeczywiście wzruszyła… Stanowiłam chyba dość osobliwy obrazek – dorosła kobieta czytająca w autobusie książeczkę dla dzieci i wycierająca łzy chusteczką, ale musiałam zapłakać... 

 

Wszystkie moje mamy to książka przybliżająca dzieciom temat wojny i trudnej sytuacji ludności żydowskiej. Opowieść o tych czasach i jednocześnie swoją historię przedstawia nam Szymon Bauman, miły, starszy pan, którego możecie spotkać przechadzającego się w parku. Wraz z rozpoczęciem swojej opowieści znów staje się małym chłopcem, lubiącym bawić się ze swoim kolegą Dawidem w wojnę, pełen wiary w swojego tatę i to, że jest on wstanie przegonić Niemców. Rzeczywistość jednak okazuje się dużo okrutniejsza…

 

Szymon traci tatę i wraz z mamą oraz siostrą trafia do getta. Tam nie może się nadziwić temu, że jego mama nigdy nie jest głodna, choć widać jej już wszystkie kosteczki na ciele… Nie może na początku zrozumieć, dlaczego mama w pewnym momencie zaczyna go budzić w środku nocy i pyta o imię, a gdy on je podaje, złości się i powtarza, że już się tak nie nazywa… Szymon poznaje w getcie Irenę Sendlerową, która też staje się jego mamą, mamą, dzięki której Szymon opuszcza getto i udaje się do nowej mamy i do nowego rodzeństwa, z którym łączy go więcej niż początkowo przypuszczał… Jeśli chcecie wiedzieć, jak dalej potoczyły się losy Szymona, co się stało z jego pierwszą mamą i siostrzyczką, czy udało mu się jeszcze spotkać z kolegą Dawidem, sięgnijcie po książkę Renaty Piątkowskiej okraszoną pięknymi ilustracjami Macieja Szymanowicza.


Bardzo mądra książka o bardzo smutnych czasach… Ukazująca wojnę oczami dziecka, eksponująca jego emocje, obawy, naiwność. Wzrusza, uczy doceniać to w jakich czasach żyjemy, to kim jesteśmy. Warto, aby sięgnęli po nią wszyscy, bez względu na wiek czy płeć. Gorąco polecam!

Recenzja rodzica
Ile mam i imion może mieć dziecko?

Książeczka wydana w serii Wojny dorosłych - Historie dzieci poruszyła mnie już od pierwszych stron. Gdy pojawiła się w naszym domu mój sześcioletni synek zapytał, jaki ma tytuł? Nie mógł zrozumieć, dlaczego "wszystkie mamy", a nie tylko jedna. Jak to możliwe? Niestety, a raczej na szczęście, w czasie wojny tak właśnie musiało być, by ocalić dziecko. Nigdy nie poznalibyśmy tej i podobnych historii, gdyby nie jedna, niezwykła kobieta, ale o tym za chwilę...

 

Ta pięknie wydana, w twardej oprawie, opowieść o dziecku żydowskim, które urodziło się przed wybuchem II wojny światowej, bardzo zapadła mi w pamięć i wzruszyła mnie ogromnie. Cieszy mnie niesamowicie, że powstają tego typu książki, że młodszy czytelnik nie w sposób nudny i zbyt trudny, jak na jego wiek, nie na lekcjach historii, ale we własnym domu, z wielkim zainteresowaniem i zaciekawieniem może poznać losy rodzin żydowskich, zrozumieć emocje, jakie towarzyszyły dziecku w tamtym dramatycznym okresie. Na kartach podręczników szkolnych są tylko "suche" informacje, nie dowiemy się, że strach paraliżował, że w brzuszku burczało nieustannie, że nie było kolorowych zabawek, ba!, nie było w ogóle czym się bawić. Nigdy też nie było pewności, jak długo dziecko będzie jeszcze żyło, czy zobaczy swoich bliskich, a najgorszy koszmar to czarne buty niemieckich oficerów, nie smoki, czy wyimaginowane potwory czające się za ciepłym, bezpiecznym łóżkiem! Tu strach był wręcz namacalny, gęsty, czuło się go w powietrzu, a o bezpieczeństwie i beztrosce nie mogło być mowy.

 

Opowiada nam o sobie Szymon Bauman, starszy pan przechadzający się po parku każdego dnia. Ubrany jest w długi płaszcz i czarny kapelusz. Kiedyś był dzieckiem, małym, wesołym chłopcem, który uwielbiał bawić się z kolegą Dawidem. Był przekonany, że jak tylko zacznie się wojna, jego tata przegoni Niemców, którzy pojawią się w Warszawie. Niestety... rzeczywistość okazała się straszna, a Szymon musiał szybko dojrzeć i być dzielny.


Co stanie się z jego siostrą Chaną? Czy jego rodzinie uda się przeżyć ten okropny czas, czy tata i mama będą dalej go chronić? To pięknie, idealnie wręcz napisana, przeznaczona dla młodego czytelnika, historia. Nie znajdzie on tutaj trudnych, niezrozumiałych wyrazów, a za pomocą przystępnych słów i obrazów, świetnych ilustracji Macieja Szymanowicza, zrozumie, jak czuł się nasz bohater, co chce nam przekazać i że naprawdę warto zastanowić się nad tym wszystkim.

 

Szymon próbuje czarować, to jedyny znany mu sposób na to, by poradzić sobie z tym, co go spotyka. Jak szybko i nagle zmienia się cały jego świat, zburzony zostaje jego rodzinny dom, a on nawet nie zdążył zabrać ulubionych samochodzików z półki i brązowego misia. Ile mam będzie miał nasz bohater? Ile imion będzie musiał zapamiętać, zanim dane mu będzie powiedzieć, jak naprawdę się nazywa? Każdemu mądremu rodzicowi polecam ten tytuł, z całego serca, szczerze. Dziecko Wasze nauczy się wrażliwości, pokory, zrozumie, że jest ogromnym szczęściarzem, może na drugi raz nie rozpłacze się, gdy mu powiecie, że nie stać Was na drogą zabawkę, bo pomyśli, jak niewiele miały kiedyś dzieci i jak mimo tego cieszyły się i bawiły czymkolwiek.

 

Nie mogę nie wspomnieć w tej opinii o wspaniałej postaci, odważnej, mądrej kobiecie, która codziennie narażała swoje życie, ponieważ kochała dzieci. Tak po prostu! To ona ocaliła 2500 żydowskich dzieci od zagłady! Miała wiele pomysłów na to, jak wydostać malucha z getta, po czym załatwiała mu bezpieczny dom po aryjskiej stronie. "Na medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata wyryte jest: Kto ratuje jedno życie -ratuje cały świat. Irena Sendlerowa ocaliła od zagłady ponad 2500 światów. Do końca swoich dni bardzo skromna, patrząca z miłością na drugiego człowieka, zostawiła nam przesłanie: Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro."


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz Kuklewicz )

Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia

Książka: Na ringu
Rym i rytm w najlepszym wydaniu
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Rym i rytm w najlepszym wydaniu

Książka: Pan Soczewka w puszczy
Rycerze, księżniczki, zamczyska, przygody i wojna!
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Rycerze, księżniczki, zamczyska, przygody i wojna!

Książka: Zwiadowcy. Księga 4. Bitwa o Skandię
Nie taka łatwa sprawa to zasypianie
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Nie taka łatwa sprawa to zasypianie

Książka: Owco, śpij!
Przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie są pasjonatami historii
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie są pasjonatami historii

Książka: Krwawi władcy i wredne królowe. Strrraszna historia
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych

Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Dom nie z tej ziemi

Dom nie z tej ziemi

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Dziura w gazecie

Dziura w gazecie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Brzuchem do góry

Brzuchem do góry

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda graficzna za książę obrazkową
Rok przyznania: 2017
16.10 do Bergamo

16.10 do Bergamo

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)Czyli co warto czytać dla przyjemności.
 • Niedokończony eliksir nieśmiertelności
  1.
 • Willa Trzech Łotrów
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Elf i dom strachów
  4.
 • Duch z butelki
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019