Książki dla dzieci » Opowiem ci, mamo, co robią mrówki

Opowiem ci, mamo, co robią mrówki
PATRONAT CzasDzieci.pl

Opowiem ci, mamo, co robią mrówki

Wiek dziecka: od 2 do 6 lat
Ocena: 4.5/5 od 4 os.
ISBN: 978-83-10-12538-5

Znakomity prezent dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Sztywne kartki (dzięki którym książka przetrwa wielokrotne zetknięcie ze zręcznymi rączkami małego czytelnika), poręczny format, a przede wszystkim przepiękne ilustracje Katarzyny Bajerowicz, którym towarzyszą rymowane zagadki Marcina Brykczyńskiego, tworzą prawdziwe dzieło sztuki!

 

Twoje dziecko z przyjemnością zagłębi się w fascynujący świat mrówek, z wypiekami na twarzy będzie oglądać ilustracje pełne licznych detali, a na deser rozwiąże ciekawe zagadki. To książka nie tylko do czytania, ale głównie do oglądania, zgadywania i opowiadania. Ćwiczy spostrzegawczość dziecka, umiejętność opowiadania, ale przede wszystkim jest fantastyczną zabawą oraz sposobem na miłe i twórcze spędzenie czasu.

 

Pozycja obowiązkowa w biblioteczce malucha!

 

liczba stron: 28
oprawa: twarda
format: 200x280 mm


 

Marcin Brykczyński (ur. 1946) – ekonomista z wykształcenia, poeta z powołania. Laureat licznych nagród, w tym Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Polskiej Sekcji IBBY oraz Fundacji Świat Dziecka. Znakiem rozpoznawczym jego twórczości dla najmłodszych są błyskotliwe zabawy słowne, oryginalne poczucie humoru i optymistyczne spojrzenie na świat. W "Naszej Księgarni" poeta wydał m.in. Białego niedźwiedzia, czarną krowę ( z ilustracjami Grażki Lange), pozycję umieszczoną na Liście Honorowej IBBY, oraz Skąd się biorą dzieci.

 

Katarzyna Bajerowicz (ur. 1969) – poznanianka, prywatnie mama trzech córek, właścicielka trzech psów i kota, malarka, fotografka, autorka bloga mama3swinek.blogspot.com, majsterklepka, niezła kucharka i rekordowa bałaganiara. Przez kilkanaście lat pracowała jako grafik, a od jakiegoś czasu zajmuje się ilustracją. Najbardziej lubi akwarele, makaron z sosem pomidorowym i kapelusze. Od dzieciństwa czuje pociąg do rozmaitych robali. Zaczęło się od spacerów z tatą po lesie – do wielkiego mrowiska w buczynie. Później hodowała pająki, żuki, patyczaki, karaluchy z Madagaskaru i olbrzymie ślimaki. I tak jej zostało, choć nie trzyma już owadów w terrarium – teraz podgląda ja we własnym ogrodzie. I robi to codziennie, bo to najlepsza i najbardziej niezwykła opowieść, jaką zna.

KUP TERAZ

Recenzje książki (Opowiem ci, mamo, co robią mrówki)

Recenzja rodzica
Odkrywać świat małych stworzeń

Będąc, dorosłym, będąc rodzicem zapomniałam jak interesujące mogą być rzeczy, które dzieją się na ziemi, tuż pod stopami. Jako dziecko nieraz obserwowałam zapracowane mrówki znoszące różne skarby do mrowiska. Nawet miałam serię książeczek o Ant mrówce. Jako dziecko, bo dziecko patrzy z innej perspektywy, z innej wysokości -  życie, które toczy się tuż u stóp nie jest tak odległe, tak mało widoczne.

 

Nagle oglądając z dzieckiem książkę Opowiem Ci, mamo, co robią mrówki uświadomiłam sobie, że po tylu latach edukacji nic nie wiem o mrówkach! Razem z dzieckiem, strona po stronie, zaczęłam odkrywać świat tych małych stworzeń na nowo, ciągle ucząc się czegoś nowego.

 

Nie ukrywam, że skorzystałam ze strony www.mrowisko.nk.com.pl, dzięki której poznałam nazwy przedstawionych na ilustracjach owadów, a także dowiedziałam się, że niektóre owadami nie są. Mądrze zaplanowane i stworzone z poczuciem humoru ilustracje budzą zachwyt i dostarczają nie lada zabawy. Opowiem ci, mamo, co robią mrówki jest to jedna z tych pozycji, które nigdy nie pokryją się kurzem.

Recenzja rodzica
Życie pod ziemią

Moją uwagę przykuło nazwisko Marcina Brykczyńskiego. Bardzo lubimy teksty pisane przez tego autora. Spodziewałam się więcej tekstu, "brykczyńskich" wierszy. A tu zaskoczenie! Coś innego. Dzięki ilustratorce Katarzynie Bajerowicz wydanie stało się jeszcze wspanialsze.


Mam w domu 4-letniego synka, który dzięki temu wydaniu zaczął interesować się życiem pod ziemią. Zaciekawiła go mnogość korytarzy, zachowania tych małych żyjątek. Ilustracje wykonane są niezwykle ciekawie, zawierają mnóstwo szczegółów, dzięki czemu dorośli również się przy nich dobrze bawią. Rysunki sprawiają, że książka ta służy przede wszystkim do opowiadania. Dzieci tak to lubią, bo mają możliwość ciągłego zadawania pytań, mogą same coś dodać od siebie, opowiadać, rozwijają język i spostrzegawczość.

 

Strzałem w dziesiątkę okazały się również zamieszczone w książce zadania dla dzieci. Plusem jest także twarda oprawa, dzięki której mimo ciągłego przeglądania książka się nie niszczy. Przez cały miesiąc (każdego dnia!) podczas czytania na dobranoc oglądaliśmy życie mrówek, a mojemu synowi jeszcze się to nie znudziło. Dlatego jest to niekwestionowany zwycięzca naszego domowego rankingu na książkę dla dzieci 2013 roku. 

Recenzja rodzica
Owady jak ludzie

To była pewnie mrówcza praca - przygotowanie tej uroczej książki. Szczególnie zilustrowanie świata owadów, nie tylko mrówek - właściwie szerzej pojętego świata przyrody. Tu wystawia głowę z kopca kret, tam rosną na krzaku czerwone poziomki, to znów wiatr wprawia liście w jesienny taniec... Wszystko, jakby podglądane przez lupę, zdradza szczegóły, ba, nawet wyraz twarzy niektórych stworzonek... Świat natury narysowany z dużym zaangazowaniem, dbałością i przymrużeniem oka. Bo kto widział mrówkę grającą na gitarze albo podlewająca konewką grzyby? Mrówki w książce nawet robią pranie, rzucają w siebie śnieżkami i... siedzą w toalecie. Zupełnie jak ludzie. Czasem się kłócą, patrzą „złym okiem”, ale najczęściej przecież współpracują. Praca wre! Podziemne korytarze skrywają niejedną tajemnicę i niespodziankę.

  

Myślę, że nie chodziło pewnie autorom o to, by dostarczyć wiedzy o mrówkach na serio. Bo takiej jest niewiele. To przede wszystkim ilustracje, na których dzieje się tyle, że można wielokrotnie (za każdym razem odkrywając inny szczegół) do nich wracać, zachwycając się na nowo. Dopełniają je krótkie dwuwersy (po jednym na każdej stronie, tworzące całość) autorstwa Marcina Brykczyńskiego – dowcipne, przyjazne dla ucha, proste, z polotem, niektóre zakończone zagadkami – do samodzielnego rozwiązania. Jest też labirynt, obrazki różniące się szczegółami, porównywanie powiększonych fragmentów z obrazkiem.

  

Pomyślałam, że nie bez powodu tytuł brzmi Opowiem ci, mamo, co robią mrówki, a nie „Co robią mrówki” - w przypadku tego drugiego można by było się spodziewać sporej dawki informacji „całkiem poważnych” o życiu mrówek, a tak... to dziecko może opowiedzieć o tym, jak widzi owadzi świat, sięgając i do rysunków, i do własnej wyobraźni. Ta książka daje mnóstwo możliwości – nie tylko do rozmów o świecie przyrody, ale i o świecie emocji, rozwiązywania życiowych spraw, zachodzących zjawisk. Można wreszcie nastawić się na ćwiczenie funkcji poznawczych – spostrzegawczości, kojarzenia, opisywania. Poziom graficzny na wysokim poziomie, również bardzo porządne wydanie – twarde kartki odporne na zniszczenie, przyjemna kolorystyka. Myślę, że chętnie zaangażują się w życie owadów zwłaszcza młodsze przedszkolaki. Pomimo tekstu warto spojrzeć na książkę jako na propozycję nastawioną na bogate, dowcipne, zawierające szczegóły ilustracje, wpisującą się w nurt coraz częściej pojawiających się na rynku książek obrazkowych. Zachwycająca!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Niezwykle smakowita podróż
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Niezwykle smakowita podróż

Książka: Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku
Przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie są pasjonatami historii
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie są pasjonatami historii

Książka: Krwawi władcy i wredne królowe. Strrraszna historia
Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód

Książka: Klub łowców przygód. Tarantula, Klops i Herkules
Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz Kuklewicz )

Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia

Książka: Na ringu
Wygodnie i niewygodnie dla nastolatków
Recenzja bibliotekarza (Joanna Węgrzyn)

Wygodnie i niewygodnie dla nastolatków

Książka: Weronika i zombie
więcej recenzji

Książki nagrodzone

A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Dom nie z tej ziemi

Dom nie z tej ziemi

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Ada Judytka i zaginiony tałes

Ada Judytka i zaginiony tałes

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Tytuł ?Książka Roku 2018? w kategorii literackiej za książkę dla dzieci
Rok przyznania: 2018
Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma

Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
więcej nagrodzonych książek
Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)Czyli co warto czytać dla przyjemności.
 • Niedokończony eliksir nieśmiertelności
  1.
 • Willa Trzech Łotrów
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Elf i dom strachów
  4.
 • Duch z butelki
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019