Warszawa

Mnemoliterki

Mnemoliterki

ISBN: 978-83-7850-077-3

Opis książki

Ćwiczenia do wprowadzania i utrwalania liter podobnych pod względem kształtu a-o, m-n-u-w, l-ł, b-d-g-p

 

Mnemoliterki to ćwiczenia do wprowadzania i utrwalania liter podobnych pod względem kształtu – wykorzystujące mnemotechnikę w postaci zakładek obrazowych, ponieważ najbardziej naturalnym sposobem uczenia się dziecka jest uczenie wykorzystujące obraz, emocje oraz ruch, co z kolei "uruchomia" wyobraźnię, pozwalając na ukonkretnienie materiału abstrakcyjnego, jakim są litery.

 

Zakładki obrazowe [1] (alfabet skojarzeniowy) skonstruowano w taki sposób, aby wybrane litery (duże i małe o podobnym obrazie graficznym oraz litery podobne o odmiennym kierunku i położeniu) zostały skojarzone z przedmiotami przypominającymi dziecku o cechach charakterystycznych danej litery i jej odmienności od innych. Uzmysłowi to dziecku, że dana litera jest jedyna w swoim rodzaju.

 

W celu podniesienia efektywności i przyjemność zapamiętywania - "zakładki obrazowe" należy wesprzeć metodą "żywych" opowiadań uwzględniających te rzeczy, które są ważne i mają być zapamiętane. "Ożywienie" liter służy zapisaniu ich w umyśle. Im obraz jest bardziej surrealistyczny tym prawdopodobieństwo zapamiętania wzrasta. Tworzenie takich obrazów stwarza możliwość "ozdabiania" danej litery w taki sposób, aby jej kształt i cechy charakterystyczne zachowały się w pamięci dziecka ze względu na interesującą "prezentację". Przykładem może być wierszyk "ożywiający" literę a:

 

Wielkie A to drabina,

po której aligator Al się wspina.

W łapce mały talerzyk trzyma

i łyżeczką pyszne ciasteczko wcina.

Talerzyk z łyżeczką, małe a przypomina.

Gdyby nie ta łyżeczka,

to ciastko nie zjedzone,

na Ala byłoby obrażone.

 

Dziecko korzystając z ćwiczeń, może samo wizualizować litery i rysować ich "kształtopodobne" odpowiedniki na odwrocie kartki, a także bawić się wyobraźnią w wymyślanie zabawnych opowiadań lub wierszyków, których bohaterami będą literki oraz sam ich autor, czyli dziecko.

 

Ćwiczenia do wprowadzania i utrwalania liter podobnych z wykorzystaniem mnemotechnik przeznaczone są dla wszystkich dzieci rozpoczynających przygodę z czytaniem i pisaniem. W szczególności jednak mają pomóc zapamiętać kształty liter podobnych, dzieciom mającym trudności z nabywaniem umiejętności czytania i pisania, dzieciom z grupy ryzyka dysleksji, dzieciom z fragmentarycznymi deficytami rozwojowymi, w szczególności charakteryzującymi się zaburzeniami percepcji wzrokowej.

 

Mnemoliterki mogą być wykorzystane w czasie wspólnych zabaw w domu ("pod okiem" osoby dorosłej), w przedszkolu i na zajęciach lekcyjnych w szkole, w pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz na zajęciach wyrównawczych i rewalidacyjnych.

Kup teraz

Szukamy najtańszych księgarni internetowych...

Recenzje książki Mnemoliterki

Recenzje rodziców:

Nigdy za wiele dobrych ćwiczeń w pisaniu

Nadchodzi taki moment w życiu dziecka, w którym bardzo stara się wykonać powierzone przez dorosłego zadania, ale z przyczyn fizjologicznych mu to się nie udaje. Z perspektywy pedagoga i mamy... czytaj więcej »

By mieć odpowiedni start…

Trzydzieści lat temu moja fantastyczna Babcia, która nie była pedagogiem (choć niegdyś pracowała w żłobku i miała doskonałe predyspozycje, by kształcić młodych ludzi) bawiła się ze mną... czytaj więcej »

Rysunkowe uczenie się

Chociaż na wesoło to całkiem poważnie. Poważnie w znaczeniu – specjalistycznie. Przygotowana przez profesjonalistkę w dziedzinie pedagogiki i logopedii książka z ćwiczeniami ma służyć... czytaj więcej »

Warto zobaczyć