Warszawa

Pan Jaromir na tropie klejnotów
PATRONAT CzasDzieci.pl

Pan Jaromir na tropie klejnotów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bona
od 7 do 11 lat
ISBN: 978-83-62836-50-5

Smakowite danie dla najmłodszych fanów kryminału, obficie podlane sosem powściągliwego angielskiego humoru.

 

Lord Huber, emerytowany detektyw, poszukuje towarzysza do pomocy w rozwiązywaniu najtrudniejszych i najciekawszych zagadek. Zostaje nim Pan Jaromir - bystry i rozmiłowany w angielskiej prasie... jamnik. Pierwszym testem jest zagadka zrabowanych z hotelu duńskich klejnotów. Czy bohaterom uda się wyjaśnić sprawę, która nawet oficerom Scotland Yardu spędza sen z powiek?

 

Pierwsza z serii detektywistycznych książek ilustrowanych dla najmłodszych.

 

przekład: Joanna Borycka-Zakrzewska

 

format: 25x205 mm
oprawa: twarda
stron: 96

Kup teraz

Recenzje książki (Pan Jaromir na tropie klejnotów)

Recenzja rodzica
Dzieci lubią dedukować

Pan Jaromir na tropie klejnotów to ze swadą napisana powieść detektywistyczna dla czytelników, którzy zgłębili już tajniki nauki czytania – czyli dla dzieci z początkowych klas szkoły podstawowej, ale i dla tych, którzy uwielbiają słuchać czytanych przez rodziców książek. Tytułowy bohater, Pan Jaromir jest… psem. Poznajemy go podczas rozmowy kwalifikacyjnej na pomocnika detektywistycznego niejakiego Lorda Huberta - "starszego detektywa w stanie spoczynku, który szuka wiernego towarzysza".

 

Oprócz walorów literackich, bawienia się słowami i rozczytania w dobrze napisanej historii dostrzegam tu wiele wartości wychowawczych. Po pierwsze, przyjaźń psa i starszego człowieka uwidacznia młodemu czytelnikowi, że każdy jest komuś potrzebny, czasami naszym przyjacielem jest kolega z klasy, czasem zwierzę, a czasem nawet, albo aż - dziadek! Po drugie, rola osoby dojrzałej, "w stanie spoczynku" ukazana jest jako pozytywna, pełna zaangażowania w życie i aktywność. Po trzecie, zmusza młodego czytelnika do samodzielnych poszukiwań nie tylko rozwiązania zagadki kryminalnej – kto ukradł klejnoty?, ale i poszerza horyzonty myślowe. Klejnoty są głównym wątkiem książki w sensie dosłownym i przenośnym, bo czyż przyjaźń psa i lorda nie jest "klejnotem"?. Po czwarte, szczerze polecam.

Recenzja rodzica
Kryminał w brytyjskim stylu

Drodzy Rodzice, drogie Dzieci, dziś słów kilka o pewnym kryminale. Tak, tak, dobrze widzicie, nie pomyliłam działu – jest to bowiem powieść kryminalna dla dzieci. Powieść do cna brytyjska (lordowie, słynny Scotland Yard, brytyjskie realia, ba – nawet brytyjskie specyficzne poczucie humoru), choć napisana przez Austriaka (nie byle jakiego – Heinz Janisch jest autorem wielokrotnie nagradzanym, w tym prestiżową Bologna Ragazzi Award). Na kolejnych stronach poznajemy początki współpracy, ale także przyjaźni emerytowanego – choć stale prowadzącego śledztwa na własną rękę – detektywa i jego pomocnika – pana Jaromira, który wcale nie jest człowiekiem, lecz psem. Jamnik to niezwykły – potrafi mówić po angielsku, ba, on nawet czyta brytyjską prasę. Nie dziwcie się więc, że Lord Huber spośród wielu kandydatów wybrał właśnie jego.
W tomie zatytułowanym Pan Jaromir na tropie klejnotów ten niezwykły duet staje przed nie lada wyzwaniem. Trzeba odnaleźć skradzione w hotelu cenne klejnoty. Sprawa nie jest łatwa, podejrzanych wielu – każdemu trzeba się uważnie przyjrzeć. Drogą obserwacji i dedukcji, przy pomocy nowoczesnych sprzętów (taaak, laska Lorda Hubera potrafi zaskakiwać niczym Q w kolejnych odcinkach Bonda) sprawę udaje się rozwikłać. Koniec śledztwa nie oznacza jednak końca przygód tej – jak się okazuje – zgranej, sympatycznej pary. Autor na kolejnych stronach już zapowiada następną historię. Mam nadzieję, że Wydawnictwo Bona nie każe nam na nią długo czekać.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć