Książki dla dzieci » Sprzedawca czasu

Sprzedawca czasu

Sprzedawca czasu

Wydawnictwo: Wydawnictwo WAM
Wiek dziecka: od 5 do 9 lat
Ocena: 5.0/5 od 2 os.
tagi: baśnie  tajemnica 

Baśń o dziecięcej mądrości, dobroci i przyjaźni.


Bieszczadzkie lasy kryją w sobie wiele tajemnic. Mieszka tam ponoć Człowiek Śniegu, Człowiek Niedźwiedź i Sprzedawca Czasu. Ten ostatni może uratować braciszka Kai. By jednak do niego dotrzeć, dziewczynka musi pokonać wiele przeszkód. Jej dobre serce pomaga przezwyciężyć wszystkie trudności.

KUP TERAZ

Recenzje książki (Sprzedawca czasu)

Recenzja rodzica
Uroczo, bajecznie ilustrowana

Kiedy okna przystrojone są witrażami Dziadka Mroza, a miasto otulone białą, puchową pierzyną, nachodzi nas ochota na herbatę z miodem i cytryną oraz… baśnie typu: Królowa Śniegu czy Dziewczynka z zapałkami. Tym razem trafiliśmy na pozycję znacznie bardziej osadzoną we współczesności, niźli rzeczone wyżej: Sprzedawcę Czasu Elżbiety Wojnarowskiej.
Książka uroczo, bajecznie ilustrowana – ilustracje te stanowić mogą bazę do wspaniałych opowiadań, które snuć można z dziatwą w długie, zimowe wieczory. Poruszają wyobraźnię, zaprawdę. Spore literki pozwolą młodszym dzieciom na samodzielne czytanie. Atutem jest też twarda okładka.
W baśń wpleciono motyw wędrówki; dziewczynka zmierzająca ku królestwu Sprzedawcy Czasu napotyka po drodze rozmaite postaci, nabiera mądrości i doświadczenia, ale i każdego obdarowuje skrawkiem własnej empatii, dobroci, wrażliwości. Życie nasze bowiem niczym innym jest, jak właśnie podróżą, podczas której rozsiewamy ziarna rozmaitych czynów i emocji – a co zasiejemy, to następnie zbieramy. Powracająca fala.
W Sprzedawcy Czasu poruszono nie tylko ważne kwestie etyczne i kanon żelaznych zasad moralnych, ale również bieżące problemy społeczne: bezrobocie, biedę, emigrację za chlebem, samotność, rozłąkę z najbliższymi, chorobę, śmierć. Myślę, że tematy te nie są obce wielu z nas. Dzięki lekturze oswajamy towarzyszące temu uczucia: niezrozumienie, zagubienie, złość, gniew, frustrację, poczucie zdrady i nieumiejętność poradzenia sobie z tym. Ale wokół nas sporo jest również osób i sytuacji, rozpalających płomień nadziei. Poświęcenie, wsparcie, umiejętność dzielenia się sobą i tym, co posiadamy, miłość, przyjaźń, chęć niesienia pomocy, niezgoda na czyjeś cierpienie, bohaterstwo, tolerancja, akceptacja czyjejś odmienności. Nie tylko ów Zaczarowany Las jest dziwny. Dziwny jest również nasz świat, lecz "mocno trzeba wierzyć w to, że ludzi dobrej woli jest więcej – i ten świat nie zginie nigdy dzięki nim!".
Piękna konkluzja baśni: kiedy oddajemy innym część siebie – nie wszystek umieramy. Razem można więcej. Trzeba tylko pokonać w sobie strach, egoizm, należy wierzyć, że przemiany są możliwe, a w ostatecznym rozrachunku dobro zawsze zwycięża. Wszystko można osiągnąć, jeśli wystarczająco mocno się tego pragnie i nie ustaje w dążeniach. Po nocy zawsze przychodzi dzień. I do tego: zahartowany wcześniejszymi trudnościami.
A Dom? "(…) to nie mieszkanie ani budynek, ani różne zgromadzone rzeczy. Dom jest tam, gdzie są ludzie, którzy są sobie oddani, którzy wspierają się nawzajem w każdych okolicznościach i nieważne jaka odległość ich dzieli. Dom ma się w sercu. On wszędzie jest z nami, gdziekolwiek jesteśmy (…)".
Zachęcam do lektury.

Recenzja rodzica
Bezinteresowne poświęcenie

Czytając Sprzedawcę czasu, cały czas przypominała mi się inna baśń z czasów mojego dzieciństwa, a mianowicie Królowa Śniegu Jana Christiana Andersena. Skojarzenia wywoływała zarówno śnieżna zawieja, w której toczy się akcja, jak i prześliczne obrazki nawiązujące do ilustracji Marcina Szancera.

Pomimo podtytułu mówiącego, że jest to baśń, zawartość książki nie jest całkowicie bajkowa. Porusza problemy znane z autopsji współczesnym dzieciom: biedę, bezrobocie czy rozstania związane z wyjazdami za pracą. Być może również to nawiązuje do Andersena, który nie unikał trudnych tematów.

Innym aspektem poruszanym przez autorkę jest zachowanie się w lesie i stosunek do zwierząt leśnych. Nie powinniśmy się ich bać, a możemy im pomagać. Jednak najważniejszym motywem poruszanym w tej książce jest bezinteresowne poświęcenie. To właśnie między innymi ta cecha różni nas od zwierząt, gdyż my możemy wybrać cel swego życia, wybrać przyjaciół i zrobić dla nich coś bezinteresownie.

Recenzja nauczyciela
Polska wersja "Królowej Śniegu"

Baśń Elżbiety Wojnarowskiej pt. Sprzedawca Czasu już swoją przepiękną oprawą zachęca do przeczytania książki. Najczęściej mówi się o treści książki, jej walorach edukacyjnych, mnie natomiast w tej pozycji po pierwsze urzekły przepiękne ilustracje, których autorkami są Ewa i Jolanta Ludwikowskie. Przepiękne, barwne i duże ilustracje dodatkowo pobudzają wyobraźnię czytelnika. Jest to niewątpliwy atut tej książki, zwłaszcza że obecnie bardzo trudno przyciągnąć młodego czytelnika do czytania książek.
Po pierwszych rozdziałach książki Sprzedawca Czasu pozycja wydała mi się znajoma, jakbym gdzieś już o tym czytała. Dopiero później przypomniałam sobie baśń J. CH. Andersena Królowa Śniegu. Skąd takie skojarzenie? Już wyjaśniam. Akcja baśni rozpoczyna się we współczesnym polskim domu, gdzie Kaja i Krzyś – ośmioletnie rodzeństwo, bliźniacy, spędzają święta Bożego Narodzenia wraz ze swoim tatą. Mama niedawno umarła. Niedługo zaczynały się ferie i dzieci miały pojechać na obóz. Niestety okazało się, że tata stracił pracę i pojadą tylko do wujka, do leśniczówki w Bieszczadach. Rodzeństwo nie było z tego zadowolone, ale nie chciało robić tacie przykrości. Jakież było ich rozczarowanie, gdy na miejscu dowiedzieli się, że nie zostaną w leśniczówce dwa tygodnie, tylko pół roku, ponieważ tata znalazł pracę w Anglii, a dzieci przez ten czas mają pozostać u wujka.
Krzyś postanowił uciec i wrócić do domu w Warszawie, jednak w zaspach w lesie stracił siły. Rano wujek znalazł prawie nieżywego chłopca i zawiózł go do szpitala. Lekarze jednak nie dawali mu szans przeżycia.
Gdy Kaja czekała na powrót wuja ze szpitala, rozpoczęła się przepiękna podróż w świat baśni, którą zapoczątkowało przybycie do chaty Zielarki-Bajarki. To ona opowiedziała Kai o istnieniu Sprzedawcy Czasu, u którego można dokupić czas dla brata, który ma umrzeć. Dziewczynka, jako bardzo kochająca siostra, wyruszyła w podróż do głębokiego lasu, by prosić Sprzedawcę o życie.
Po drodze spotkała baśniowe postacie, którym darowała po kolei to, co miała najcenniejsze. Nie chciałabym zdradzać, czy udało jej się dotrzeć do Sprzedawcy Czasu i jak dalej potoczyły się losy dziewczynki.
Zachęcam do przeczytania tej książki zarówno dzieci 5-, 6-letnie, a dzieci, które potrafią same czytać, na pewno bez dodatkowych wyjaśnień zrozumieją treść tej baśni. Jest ona napisana językiem prostym i przejrzystym dla każdego.
Życzę przyjemnej lektury.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Sznowna Pani Kaschel, chciałabym zwrócić uwagę , że zamiast oczekiwanej recenzji znalazłam streszczenie zdradzające w szczegółach spory fragment pozycji. Jestem rozczarowana. Pozdrawiam.

dodany: 2013-01-11 00:57:58, przez: Mama dama


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

"Pola mówi: lubię kropki" zdobyła serce mojej córki
Recenzja rodzica (Wioleta Dyrcz)

"Pola mówi: lubię kropki" zdobyła serce mojej córki

Książka: Pola mówi: lubię kropki
Rym i rytm w najlepszym wydaniu
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Rym i rytm w najlepszym wydaniu

Książka: Pan Soczewka w puszczy
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Naleśniki ze wszystkich stron świata!

Książka:
Opowieść o architekturze, która wciąga dzieci i rodziców
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Opowieść o architekturze, która wciąga dzieci i rodziców

Książka: Archistoria. Opowieść o architekturze
Niespodziewany przyjaciel
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Niespodziewany przyjaciel

Książka: Kto zgubił kapelusz?
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Tata ma dziewczynę

Tata ma dziewczynę

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Tytuł ?Książka Roku 2018? w kategorii literackiej za książkę dla dzieci
Rok przyznania: 2018
Książka do zrobienia

Książka do zrobienia

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Wyróżnienie Bologna Ragazzi Award for Art Books
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019