Książki dla dzieci » Asy z naszej klasy

Asy z naszej klasy

Asy z naszej klasy

Wyd.: Wydawnictwo SMB Sp. z o.o.
Wiek dziecka: od 5 do 8 lat
Ocena: 4.4/5 od 8 os.
tagi: szkoła  przyjaźń 

Asy z naszej klasy to zbiór mądrych i wciągających przygód trójki przyjaciół Julka, Kuby i Maćka, którzy rozpoczynają naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Pomimo wielu obaw, jakie towarzyszą młodym pierwszoklasistom, szkoła okazuje się dla nich miejscem wspaniałych doświadczeń, wartościowych przeżyć i niezapomnianych wrażeń.


Julek, Kuba i Maciek poznali się jeszcze w zerówce. Wszystko zaczęło się od  przedszkolnej wycieczki do minizoo. Kuba wszedł do zagrody z kozami i nie umiał się z niej wydostać. Kozy na dodatek zaczęły go podskubywać. Na ratunek koledze przybyli Julek i Maciek. Od tego momentu stają się nierozłączni. Razem przechodzą przez stres związany z pierwszym dniem w szkole, wspólnie stawiają czoła groźnym chłopakom z wyższych klas, poznają pierwsze sympatie, jadą do planetarium czy na wycieczkę do Zakopanego.


Uwielbiają spędzać ze sobą czas zarówno w szkole, jak i poza jej murami. Nazywają się trzema muszkieterami, którzy w wymagających odwagi szkolnych potyczkach ze starszymi kolegami, wspólnymi siłami wykrzykują: "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".


Asy z naszej klasy to doskonała lektura zarówno dla przedszkolaków przygotowujących się do pójścia do szkoły, obecnych pierwszoklasistów, oraz starszych uczniów szkoły podstawowej. Świat widzimy oczami Julka, który w charakterystyczny dla siebie sposób opisuje rzeczywistość, jaka go otacza, a robi to w sposób nie pozbawiony humoru oraz uroczych spostrzeżeń.


Asy z naszej klasy mogą pomóc w oswojeniu się ze zmianami, jakie przynosi początek szkoły. Odczarowują pierwszy stres, lęk przed nieznanym oraz pokazują, jak trwałe mogą stać się przyjaźnie zawierane w tym ważnym okresie życia.


Książka dodatkowo zachwyca doskonałymi rysunkami, które przypominają komiksowe ilustracje idealnie oddające fascynującą treść.


"No i co z tą szkołą - bać się czy nie bać? Pewnie szkołę trzeba po prostu sprawdzić. Ale cieszyć się na zapas na pewno nie będę. Nie ma mowy!"

(fragment)

KUP TERAZ

Recenzje książki (Asy z naszej klasy)

Recenzja rodzica
Całość daje znakomity efekt

Książka przedstawia losy trzech przyjaciół - Julka, Maćka i Kuby. Cała trójka zawsze i wszędzie trzyma się razem. W życiu chłopców pojawia się kolejny etap, czyli pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Oczywiście każdy z nich ma inne wyobrażenie o szkole. Nadchodzi w końcu ten pierwszy dzień i tak jak zawsze idą wszyscy razem. Niestety w szkole okazuje się, że zostają rozłączeni. Julek i Maciek są zapisani do klasy pierwszej A, natomiast Kuby nie ma na liście. Dla chłopców jest to niemożliwe i niewyobrażalne, aby uczyli się w osobnych klasach. Natychmiast podejmują starania, aby mogli ponownie być wszyscy razem. Czy im się to uda? Rozwiązanie znajdziecie, czytając tę książkę. W dalszej części nie brakuje innych bardzo śmiesznych przygód chłopców. Książka jest tak napisana, że moja ośmioletnia córka nie mogła się od niej oderwać. Przez cały czas czytania towarzyszyła jej chęć poznania dalszych losów bohaterów książki. Czarno-białe ilustracje są bardzo dobrze wkomponowane w treść książki, przez co całość daje znakomity efekt. Książkę polecam dla dzieci w początkowych klasach szkolnych.

Recenzja rodzica
Okazuje się, że w szkole da się żyć!

Asy z naszej klasy Patrycji Zarawskiej to rodzaj pamiętnika pisanego przez chłopca, który rozpoczyna naukę w pierwszej klasie. Julek nasłuchał się różnych, mniej lub bardziej entuzjastycznych, opowieści o szkole i nadszedł wreszcie czas, kiedy należało je skonfrontować z rzeczywistością. "To, co nieubłagane, zawsze kiedyś nadejdzie" (mój ulubiony cytat z książki, w której zresztą takich ciekawych złotych myśli znajdziemy mnóstwo) - tak jak pierwszy dzień szkoły i okazuje się, że w szkole da się żyć! Julek i jego dwaj przyjaciele, Maciek i Kuba, obronną ręką wychodzą ze wszystkich szkolnych opresji, szczególnym talentem wykazując się w kontaktach z niezbyt rozgarniętymi starszymi kolegami.
Mój sześcioletni synek po kilka razy kazał sobie czytać fragmenty, w których "muszkieterowie" z zapałem powtarzają "francuskie zaklęcia" i nazwy zagranicznych sztuk walki, aby osłabić morale atakujących ich starszych uczniów. Sformułowania "Augard!", "Ęputu, tupuę!","Agoń" na stałe weszły do słownika mojego dziecka. Zabawnym opowieściom towarzyszą doskonale oddające klimat książki czarno-białe ilustracje Macieja Maćkowiaka. Polecam książkę zarówno tym, którzy dopiero będą wkraczać w szkolne mury (żeby się nie bali), jak i tym, którzy szkołę już opuścili (żeby z uśmiechem wspominali).

Recenzja młodego czytelnika

Ja też chodzę do pierwszej klasy i mam kolegów: Mikołaja, Mika i Kubę - mieszkamy w tym samym bloku i razem szalejemy na polu albo w szkole na przerwach. U nas też wszyscy się boją Pani woźnej. Nas chłopaki z szóstej klasy nie biją, bo jeden z nich jest bratem Szymka i dlatego chyba pozwalają nam grać razem w piłkę.
Julek, Maciek i Kuba najpierw chcieli zostać muszkieterami, potem żołnierzami gwardii, a na koniec samurajami. Julek dał sobie powciskać bzdury na temat tego, co jest w szkole i uwierzył we wszystko, co mu opowiedział starszy kuzyn. Na szczęście miał jednak starszego brata, który wyjaśnił mu, że kuzynowi może się coś w szkole nie udało.
Szkoda, że zrobili błąd w hodowli roślinek, bo wszystkim dzieciom było potem przykro. Dziwię się, że Julkowi nie podobały się Tatry i tak marudził, bo ja lubię chodzić po górach i nie mam lęku wysokości.

Recenzja rodzica
Perypetie pierwszaków

Książka wybitnie dla chłopców. Tych, którzy zamierzają iść do pierwszej klasy i tych, którzy pierwszą klasę już opuścili. Przedstawia perypetie pierwszaków: ich problemy i stereotypy, które przedstawiają im starsi jako codzienne życie w szkole. Książka prezentuje również pytania nurtujące najmłodszych. Do dzisiaj pamiętam, gdy 1 września ruszyliśmy z córką pierwszy raz do szkoły, a ona zaczęła płakać, bo nie pozwoliliśmy jej wziąć tornistra. Do samej szkoły nie mogła uwierzyć, że w pierwszy dzień idzie się bez książek i ukoiła się dopiero pod szkołą na widok reszty klasy bez teczek.
Książka porusza też tematy ważne: "chłopięcej przyjaźni", dżentelmeńskiej obrony dziewczyn, a nawet tego, jak radzić sobie ze strachem, obojętne czy jest to strach przed wodą, czy przed kozą.
Książka ma krótkie rozdziały i dzieci mogą ją czytać samodzielnie. Ale podczas wspólnej lektury, mamy okazję zadać niepostrzeżenie dziecku pytania: "A jak jest w twojej szkole? Czy starsi też dokuczają maluszkom? Czy ty masz takie przygody jak bohaterowie?". Pomimo wielu obrazków książka jest cieniutka i ma atrakcyjną cenę detaliczną. Idealnie nadaje się na wakacje, szczególnie gdy wybieramy się na drugi koniec Polski. Istnieje wówczas szansa, że przeczytacie ją przed dotarciem do celu.
Na koniec proponuję malutki quiz: niech każdy wymieni znane mu Asy, inne niż te z naszej klasy. Nam udało się znaleźć jeszcze dwa: "To As Ali" z elementarza i Asy z pierwszej klasy Wandy Chotomskiej.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Dziękuję wszystkim miłym Czytelnikom (dużym i małym), a szczególnie tym, którzy skrobnęli recenzje. Też jestem mamą, a wiele z opisanych przygód przydarzyło się naprawdę moim dzieciom i ich kolegom oraz koleżankom. Zachęcam do przeczytania kolejnych tomików: "Asy z naszej klasy. Nowe przygody" i "Asy z naszej klasy na zielonej szkole" (przygotowuje się do druku). Pozdrawiam! Heja-hoł! (To z ostatniego tomiku). ;)

dodany: 2013-05-28 13:29:51, przez: Patrycja, autorka


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Opowieści na kolorowe sny
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Opowieści na kolorowe sny

Książka: Basia. Bajki na dobranoc
Książka wciąga od pierwszych stron i nie sposób się od niej oderwać
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Książka wciąga od pierwszych stron i nie sposób się od niej oderwać

Książka: Strzał zielonego pioruna
Opowieść o niepełnosprawnym chłopcu i jego czworonożnym przyjacielu
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Opowieść o niepełnosprawnym chłopcu i jego czworonożnym przyjacielu

Książka: Chłopiec i pies
Urocza bohaterka, którą pokocha każdy przedszkolak
Recenzja rodzica (Wioleta Dyrcz)

Urocza bohaterka, którą pokocha każdy przedszkolak

Książka: Pola mówi: ble
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Książka: Gabi. Tego właśnie chcę!
więcej recenzji

Książki nagrodzone

16.10 do Bergamo

16.10 do Bergamo

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma

Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Jestem dzieckiem książek

Jestem dzieckiem książek

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Rok przyznania: 2017
Dom nie z tej ziemi

Dom nie z tej ziemi

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Ada Judytka i zaginiony tałes

Ada Judytka i zaginiony tałes

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)Czyli co warto czytać dla przyjemności.
 • Niedokończony eliksir nieśmiertelności
  1.
 • Willa Trzech Łotrów
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Elf i dom strachów
  4.
 • Duch z butelki
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019