Warszawa

Czapka nie Witka, czyli odlotowe zabawy ze słowem
PATRONAT CzasDzieci.pl

Czapka nie Witka, czyli odlotowe zabawy ze słowem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dreams
od 6 do 12 lat
ISBN: 978-83-933831-1-5

Wiosna, czy też środek lata,
homonimy w rymy wplatam.
Kiedy jesień, mroźna zima,
w rymy homonimy wpinam.


- Homonimy w rymy wpięte?
- Drapiesz w głowę się i w piętę,
patrzysz z lewa, potem z prawa.
Podejrzana jakaś sprawa...


Czym właściwie jest homonim?
Jedno warto wiedzieć o nim,
więc się temu przyjrzyj bacznie:
On wyraża się dwuznacznie...

 

 

 

Kup teraz

Recenzje książki (Czapka nie Witka, czyli odlotowe zabawy ze słowem)

Recenzja bibliotekarza
Gimnastyka buzi i języka z Czapką nie Witka

Ze względu na intrygujący tytuł z dużym zaciekawieniem sięgnęłam po książkę pani Urszuli Kozłowskiej Czapka nie Witka, czyli odlotowe zabawy słowem. Książeczka nie jest gruba, więc rozpoczęłam od jej swobodnego przekartkowania. Zabawne ilustracje przykuwające wzrok od razu wywołały na mojej twarzy uśmiech, a gdy przyszło do zapoznania się z treścią było jeszcze lepiej!
Czapka nie Witka
"Ta czapeczka cała w łatki,
nie jest Władka ani Władki.
Nie jest Wici i.. nie Witka,
bo ta czapka to NIEWIDKA!"

W książeczce znajdziemy około 30 dłuższych i krótszych rymowanych wierszyków, które w zabawny sposób pozwalają wytłumaczyć dziecku, czym są homonimy, czy też ćwiczyć język. Przyznam się bez bicia, że przy pierwszym czytaniu na niektórych wierszykach mało nie połamałam sobie języka.
Autorka bez wątpienia posiada bogatą wyobraźnię w dobieraniu skojarzeń do słówek, o czym może świadczyć chociażby tytułowa czapka, która nie jest czapką niewidką tylko czapką nie Witka. Polecam wszystkim lekturę tej książeczki, także nauczycielom, którzy mogą z powodzeniem wykorzystywać jej potencjał do zabaw językowych z dziećmi na lekcjach np. poprzez zabawę w tworzenie samodzielnych wierszyków z homonimami w tle.
 

Recenzja rodzica
Tymianek, cela i dynie w płynie

Co ma wspólnego tymianek z tym Jankiem? Albo Cela z więzieniem? Czy fakt, że Jan je dynie w płynie na jego zdrowie wpłynie? Dlaczego Jarek odpowiedzialny jest za dojarkę? Czy aby zjeść potrawę, należy zaraz gnać po trawę? Czy warto przemyśleć Przemyśl? Czy można Marzenie zdradzić swe marzenie? Jeśli chcecie znać odpowiedzi na te i inne pytania, włóżcie czapkę nie Witka i… odlećcie z książką w dłoniach. Odlotowe zabawy słowem przeniosą Was w świat giętkiego języka, a warto tam zajrzeć.
Książka ta to gwarancja przedniej zabawy słowem - dla całej rodziny! Inteligentna, dowcipna, pomysłowa, zaskakująca skojarzeniami i nieograniczonymi możliwościami naszego języka. Aż mnie korciło, by przywoływać kolejne homonimy, by tworzyć, bawić się, rymować... Można spróbować razem z dzieckiem. Na pewno lepiej z tym trochę starszym przedszkolakiem lub uczniem, z bogatszym już zasobem słownictwa i możliwościami rozumienia językowych zależności. A młodszej części społeczeństwa można czytać tak po prostu jak napisane z werwą i humorem wierszyki, homonimowe wtajemniczenia pozostawiając na późniejsze lata. I też będzie przyjemnie. Zwłaszcza że tak jak rymowanki ucho, tak rysunki cieszą oko – sympatyczne, dowcipne, doskonale ilustrujące treść. Porządne wydanie z grubą kolorową okładką i sztywne kartki to kolejny atut. Całość – godna polecenia!


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Niesamowita zabawa słowem, pełna językowych wygibasów. Ta książka pobudza wyobraźnie dziecka, które musi zrozumieć zagadnienia o których czytamy, bo jak czapka niewidka wcale nie jest Witka? Przy tych wierszykach dziecko zdecydowanie wytężyć musi umysł, a rodzic musi mu wytłumaczyć dlaczego wyrazy opisujące inne rzeczy nazywa lub wymawia się tak samo. Duże litery oraz krótkie rymowanki idealnie nadają się dla dzieci zaczynających przygodę z czytaniem. Humorystyczne i bardzo kolorowe ilustracje, świetnie obrazują nam to o czym czytamy. Są rewelacyjne :) Cała książeczka ogromnie nam się podoba. Mój synek mimo, że nie zrozumiał sensu niektórych wierszyków, przy ich czytaniu ubaw ma po pachy :) Buzia śmieje nam się za każdym razem kiedy zaglądamy do środka... Ogromnie polecam :)

dodany: 2012-03-28 01:47:19, przez: Marta mama Nikusia

Warto zobaczyć