Książki dla dzieci » To ja ci mamo poczytam - seria

To ja ci mamo poczytam - seria
PATRONAT CzasDzieci.pl

To ja ci mamo poczytam - seria

Wyd.: Wydawnictwo Pentliczek
Wiek dziecka: od 1 do 3 lat
Ocena: 5.0/5 od 15 os.
tagi: czytanki  obrazkowa 

Program do nauki czytania małych dzieci

Poziom "0" - dla dzieci w wieku 1-3 lata

Seria książeczek To ja ci mamo poczytam powstała w oparciu o doświadczenia międzynarodowej firmy wydawniczej Scholastic działającej w 16 krajach na różnych kontynentach. Formuła książeczek, opracowana przez wybitnych psychologów i pedagogów, została zmodyfikowana i dostosowana do specyfiki języka polskiego.

Seria ma za zadanie zachęcić dziecko do podejmowania prób samodzielnego czytania i sprawić, by proces ów dostarczał maluchowi wiele radości i satysfakcji.

Krótkie, proste teksty, częste powtórzenia, mała objętość, stosowanie absurdów przyciągających uwagę dziecka, pełne dynamiki ilustracje, bazowanie na lubianych przez dzieci wyrażeniach onomatopeicznych oraz możliwość zaakcentowania (na tylnej okładce), że dziecko dotarło do końca książeczki – to czynniki motywujące do samodzielnego czytania.

Książeczki inspirowane są metodą Glenna i Janet Domanów (metodą czytania globalnego), polegającą na zapamiętywaniu obrazów graficznych słów. Pozwala to adresować tę serię również do dzieci z różnymi dysfunkcjami.

 

Poziom "0" ( 8 książek) to pierwsza część serii To ja ci mamo poczytam.

Seria składa się z 43 pozycji.

Poziom "0" obejmuje wyrażenia onomatopeiczne.

Kolejne części wkrótce w sprzedaży.
 

KUP TERAZ

Recenzje książki (To ja ci mamo poczytam - seria)

Recenzja rodzica
Hop! Hop! Do głowy!

Pamiętam, że kiedy byli młodsi, moi mali panowie wprost uwielbiali serię książeczek Aksjomatu przeznaczoną dla maluchów - „Poznaję i słyszę zwierzątka”. Kwakałam, miauczałam i szczekałam, więc dla nich o każdej porze dnia. Może to zabrzmieć dziwnie, ale sama też to nawet polubiłam:) Właśnie dlatego tak chętnie sięgnęłam po serię „To ja Ci mamo poczytam”, która – na pierwszy rzut oka – jest do tamtej bardzo podobna. Obydwie skupiają się na wyrazach dźwiękonaśladowczych, choć każda z nich ma zupełnie inny cel. Wykonane ze sztywnego kartonu książeczki Aksjomatu zapoznają najmłodsze dzieci ze zwierzętami i wydawanymi przez nie dźwiękami. W naszym przypadku był to świetny początek na drodze do mówienia. Skoro się raz sprawdził, czemu więc nie podejść w podobny sposób do nauki czytania?

„To ja Ci mamo poczytam” to seria 8 malutkich książeczek dla nieco starszych już dzieci. Skupiają się one głównie na prostych wyrazach dźwiękonaśladowczych, które są często powtarzane, dzięki czemu dziecko je łatwo zapamiętuje – ich brzmienie, ale także ich obraz graficzny. Tekstom towarzyszom proste, zabawne ilustracje, które ułatwiają rozumienie tekstu. Dzięki temu z czasem dziecko może sobie czytać samo, a gdy zapomni co jest w danym miejscu napisane – wystarczy, że spojrzy na obrazek.

Książeczki podzielone są na części, gdy przerobimy jedną – możemy przejść na kolejny stopień trudności. Wyrazy stają się coraz dłuższe, coraz bardziej skomplikowane. Po 8 tomiku dziecko posiada już szeroką bazę sylab, z których później łatwo będzie budować kolejne wyrazy, a dalsza nauka czytania stanie się łatwa i przyjemna. Hop! Hop! Wprost do głowy!:)

Recenzja rodzica
Małe książeczki dla maluszków

W ośmiu małych, kolorowych książeczkach zebrano kilkadziesiąt dźwięków, którymi maleńkie dziecko się otacza za sprawą otoczenia w którym przebywa albo dzięki innym ludziom - rodzicom, rodzeństwu, które te dźwięki wydają. Książeczki z serii To ja Ci Mamo poczytam pokazałam mojej półtorarocznej córeczce - najbardziej spodobały się jej ilustracje przedstawiające zwierzęta - czego zresztą można się było spodziewać. W drugiej kolejności mała Aga zwróciła uwagę na emocje - gdy na ilustracji ktoś się śmiał, one też się śmiała, gdy na obrazku dziecko spadło z krzesła – córka mówiła bam i au oraz płakała po swojemu.

Następnie do książeczek dobrali się starszacy- rodzeństwo w wieku wczesnoszkolnym. Zobaczyli, że książeczka wyposażona jest w kolorowe, czytelne i jednoznaczne ilustracje, oraz że pod każdą z nich znajduje się podpis, który nie jest opisem tego co na obrazku, ale dźwiękiem, który może wydawać dany przedmiot, człowiek czy zwierzę.

I tu nie do końca rozumiem intencje wydawców, którzy w oparciu o doświadczenia międzynarodowej firmy Scholastic, przy pomocy wybitnych psychologów i pedagogów zachęcają małe dzieci do samodzielnego czytania, zgodnie z metodą Domanów (metoda czytania globalnego). Metoda polega na zapamiętywaniu obrazów graficznych słów, więc dlaczego pod piękną ilustracją kota znajduje się wyrażenie onomatopeiczne Miauuuu, a nie „kot”? Zapis dźwięków pozostawiłabym w książeczkach, ale dodała nazwy rzeczowników, bądź czasowników i wtedy rozumiem sens metody całościowego rozpoznawania wyrazów. Czasami też w naszej rodzinie używa się innych dźwięków na określenie płaczu czy lokomotywy. Ale może tak jest tylko w naszej rodzinie… Na pewno książeczki przyciągają uwagę dziecka i można je wszechstronnie wykorzystywać - my będziemy ich używać wszechstronnie, choć nie do nauki czytania:)


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Niedawno do naszej dziecięcej literatury dołączyłam serię "To ja Ci mamo poczytam" pani Marii Trojanowicz-Kasprzak - poziom 0 i poziom 1. Muszę przyznać, że córce bardzo się książeczki podobają, podobnie zresztą, jak jej koleżankom z podwórka, które zachęciłyśmy do czytania globalnego. Córka cieszy się na odgłosy kotka: "miauuu" w książeczce z poziomu 0, troszkę się chowa przy syczącym wężu i pokazuje na wąs w książeczce o wąsach:-) Teraz planujemy zakup poziomu "2", bo serie 0 i 1 pochłania w całości przy każdym czytaniu!

dodany: 2014-05-11 22:28:07, przez: Marta

Witam. Jestem autorką serii "To ja ci mamo poczytam". Pragnę podziękować mamie MałGosi za to, iż potwierdziła to, na czym ogromnie nam zależało - że książeczki potrafią zainteresować półtoraroczne maluszki, ale i dzieci w wieku przedszkolnym. Z pewnością służą temu kolorowe, dynamiczne ilustracje. Śpieszę jednocześnie z wyjaśnieniem czemu pod obrazkiem, na którym widnieje kot jest napis "miau" a nie właśnie "kot". Osiem pierwszych książeczek poświęconych jest wyłącznie wyrażeniom dźwiękonaśladowczym. Rzeczowniki, czasowniki i inne części mowy (zgodnie z zasadą stopniowania trudności) wystąpią w dalszych częściach serii - obiecuję to ja - autorka - i moje wydawnictwo :-) Co zaś do tego, iż dźwięki występujące w książeczkach można byłoby zastąpić innymi - zgoda. Chodziło jednak o to, by tam gdzie się tylko da występowały powtórzenia, tak by dziecko możliwie

dodany: 2011-11-09 21:17:16, przez: Maria


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Opowieść o niepełnosprawnym chłopcu i jego czworonożnym przyjacielu
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Opowieść o niepełnosprawnym chłopcu i jego czworonożnym przyjacielu

Książka: Chłopiec i pies
Opowieść o architekturze, która wciąga dzieci i rodziców
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Opowieść o architekturze, która wciąga dzieci i rodziców

Książka: Archistoria. Opowieść o architekturze
Szlakiem polskich księżniczek!
Recenzja bibliotekarza (Aleksandra Barczyk)

Szlakiem polskich księżniczek!

Książka: Polskie księżniczki
Przezabawna historia dla całej rodziny
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Przezabawna historia dla całej rodziny

Książka: Pompon w rodzinie Fisiów
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Naleśniki ze wszystkich stron świata!

Książka:
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Dziura w gazecie

Dziura w gazecie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Wiersze dla dzieci

Wiersze dla dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Łopianowe pole

Łopianowe pole

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Ada Judytka i zaginiony tałes

Ada Judytka i zaginiony tałes

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Książka do zrobienia

Książka do zrobienia

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Wyróżnienie Bologna Ragazzi Award for Art Books
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019