Książki dla dzieci » Na wszystko jest sposób

Na wszystko jest sposób
PATRONAT CzasDzieci.pl

Na wszystko jest sposób

Wiek dziecka: od 5 do 8 lat
Ocena: 4.0/5 od 1 os.

Nagrody

Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży
Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży »
II miejsce w kategorii książek dla dzieci w wieku 0-6 lat
Rok przyznania: 2007

Cała Polska czyta dzieciom - książki dla dzieci 4-6 lat
Cała Polska czyta dzieciom - książki dla dzieci 4-6 lat »

ISBN: 978-83-7672-228-3

Na babcię, która poucza i poucza, na bałagan w pokoju, na zarazki na rękach i nawet na sąsiadkę, która chyba jest czarownicą – na wszystko jest sposób! Piotruś, choć mały, nieźle sobie radzi. Może dlatego, że nie boi się przygód? Że mama jest blisko? A może po prostu wie, że z każdym zmartwieniem można sobie jakoś poradzić!

 

Książka nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren organizowanym przez fundację Cała Polska czyta dzieciom. 

 

Oprawa: twarda

Ilość stron: 104

KUP TERAZ

Recenzje książki (Na wszystko jest sposób)

Recenzja rodzica
Dla bacznych obserwatorów

Kiedy czytam mojemu synowi, on bardzo często utożsamia się z postacią czytanej opowieści i w wyobraźni przenosi się w jej świat. Nic więc dziwnego, że bardzo szybko jego sympatię zyskał kilkuletni Piotruś, bohater książki Na wszystko jest sposób, wydanej przez Wydawnictwo Literatura. Dzieło pani Renaty Piątkowskiej zyskało również szersze uznanie i otrzymało nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci.

 

Pod zachęcającą okładką w twardej oprawie kryje się dziesięć historii, opowiedzianych z perspektywy małego przedszkolaka. Każda z nich jest mądrą i ciepłą opowieścią, w której czytelnicy znajdą coś dla siebie. Jest historia o sąsiadce, która na pierwszy rzut oka wygląda jak czarownica, są potwory w pokoju, z którymi trzeba się zmierzyć, czy zarazki, które trzeba wyprowadzić na spacer ;-) Na uwagę zasługuję opowieść o nowym chłopcu, który nie został od  razu zaakceptowany przez dzieci, a także lekcja dobrego traktowania zwierząt. To wszystko przekazane jest w przystępny i interesujący sposób, co jest ogromną wartością tej książki.

 

Na końcu każdego rozdziału zawsze przychodzi pora na najlepszą bajkę wymyśloną przez Piotrka, która dopełnia opisywaną wcześniej historię. Bajki są niezwykłe i również wnoszą coś bardzo cennego w świat dziecka. W całej książce nie brakuje też zabawnych dialogów i sytuacji, które wyjątkowo podobały się mojemu synowi. A ilustracje w niej zawarte są bardzo fajne.

 

Piotruś jest rezolutnym chłopcem, bacznym obserwatorem świata, który każdego dnia uczy się czegoś nowego. Interesuje go wiele rzeczy, zadaje mnóstwo pytań, doświadcza również wielu emocji. Jednak na wszystko znajduje sposób :-)
 

Mama Ania
nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Recenzja rodzica
Oczami przedszkolaka

Mam wrażenie, że książki Renaty Piątkowskiej można kupować i polecać „w ciemno”. Zbiór opowiadań Na wszystko jest sposób trafi najbardziej chyba do starszych przedszkolaków, pokazując im świat codzienny - bliski przeżyciom, dobrze znany, ale wcale nie monotonny i nudny. Ileż może dziać się w pozornie przewidywalnej rzeczywistości!

  

Który przedszkolak nie marzy o własnym psie? Który nie stawia oporu, gdy trzeba wypić niesmaczne, ba, to mało powiedziane – wyjątkowo obrzydliwe lekarstwo? Który nie boi się potwora lub ducha w pokoju, znikającego, gdy tylko dorośli przychodzą (tym bardziej, że wcześniej zerkało się na ekran telewizora z filmem przeznaczonym wyłącznie dla dorosłych)? Który przedszkolak, dzięki bujnej wyobraźni nie wyobraża sobie, że sąsiadka – starsza pani posiadająca kota, nawet jeśli nie ma szklanej kuli, jest czarownicą?
  

Zresztą wyobraźnia ma tu zastosowanie całkiem pozytywne – Piotruś, bohater wszystkich opowieści, z perspektywy którego obserwowany i opisywany jest świat – używa jej, by tworzyć własne baśnie. Czasem przeradzają się one w sny... Może to sposób na rozwiązywanie dylematów z życia przedszkolaka? Na pewno mówią one o sprawach ważnych. Choć związane są z tym, o czym jest dane opowiadanie – można czytać je zupełnie niezależnie (wyróżnione są pochyłą czcionką).
  

Renata Piątkowska napisała swe opowiadania naprawdę wprawną ręką, pięknym językiem, z dużym wyczuciem, lekkością, dodała humor (w ilości – w sam raz), nikogo nie poucza. One, te opowiadania, same się czytają!
  

Podobnie jak tekst, tak i ilustracje trafią do małego odbiorcy – są sympatyczne, dziecięce, wesołe. Dotrze też przekonanie, że naprawdę na wszystko jest sposób!

Recenzja rodzica
Osobliwy świat dziecięcych przeżyć

Na wszystko jest sposób to wznowienie wydanej przed laty książki Renaty Piątkowskiej, której rodzicom przedszkolaków, jak i innym miłośnikom literatury dziecięcej zapewne przedstawiać nie trzeba. Ów zbiór dziesięciu opowiadań – zdobywca drugiego miejsca w kategorii książek dla dzieci do lat sześciu w prestiżowym I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren – ukazał się tym razem nakładem wydawnictwa Literatura. Także ilustracje zostały stworzone na nowo przez popularnego na rynku książek dla dzieci ilustratora, Artura Gulewicza.

Zarówno autorka, jak i twórca strony graficznej książki są dobrze znane moim pociechom i mnie, stąd bez wahania i z wielką przyjemnością sięgnęłam po Na wszystko jest sposób i… przeczytałam ją od deski do deski. Książkę czyta się bowiem (i ogląda) z wielką przyjemnością i lekkością, a gdy dochodzi się do ostatnich stron aż chce się wołać: - Jeszcze! Renata Piątkowska znów dała się bowiem poznać jako osoba, która doskonale potrafi wczuć się w osobliwy świat dziecięcych przeżyć.

 

Na blisko 105 stronach autorka, jak zawsze pięknym i zrozumiałym dla małych czytelników językiem, opowiada o przygodach kilkuletniego przedszkolaka, Piotrusia. Tym razem głównemu bohaterowi przychodzi zmagać się z różnorakimi problemami, takimi jak strach przed sąsiadką z czarnym kotem do złudzenia przypominającą Babę-Jagę, lęk przed zaśnięciem w ciemnym pokoju, niechęć do nowego kolegi w przedszkolu czy konieczność zażywania paskudnych leków. W każdym z dziesięciu opowiadań zawartych w książce Na wszystko jest sposób problem do rozwiązania jest inny, ale tym co łączy je wszystkie jest fakt, że wszystkie w końcu znajdują swój szczęśliwy finał, zaś lekiem na każde zło okazuje się być bajeczka autorstwa Piotrusia. I tak, każdy z rozdziałów kończy się właśnie taką opowiastką, świetnie oddającą znajomość świata przeżyć przedszkolaków, sprawiając, że mali czytelnicy bez trudu identyfikują się z Piotrusiem, a w oferowanych przez niego wyjściach z sytuacji pozornie bez wyjścia odnajdują klucz do własnych problemów.

 

Dzięki temu powstaje 10 bajek, które wspaniale dopełniają treść każdego rozdziału, ale mogą także być czytane w oderwaniu od książki. I tak czytając Na wszystko jest sposób wzbogacić możemy repertuar dziecięcych bajek o mądre i ciepłe opowieści o chłopcu, który psem się stał (Pies); o wężu, który las przed śmiercią z nudów uratował (Wąż); o robocie, który pomagając innym urósł nieco (Babcia) czy o królu i jego samotnej, niewidzialnej królewnie (Zarazki) itp. Poza tym, jak zawsze, Renata Piątkowska zadbała o ty, by zarówno czytający dzieciom rodzice, jak i sami mali czytelnicy dobrze się bawili podczas lektury. Każda bowiem z opowieści zawartych w tym zbiorze okraszona jest humorem i niesie ze sobą pozytywne przesłanie. Nadaje się zatem doskonale do czytania w rodzinnym gronie, stwarzając także okazję do tego, by po lekturze omówić poruszane na stronach książki, ważne w oczach dzieci (oraz ich odpowiedzialnych rodziców) kwestie.

 

Na wszystko jest sposób to zatem kolejna świetna pozycja Renaty Piątkowskiej adresowana do dzieci w wieku 5-8 lat. Jednak można ją śmiało czytać młodszym czytelnikom, o czym przekonałam się czytając opowieści o przygodach Piotrka mojej czterolatce. Zapraszam zatem wszystkich przedszkolaków (i nie tylko) do lektury owej książki, a najlepszą rekomendacją niech będzie fakt, że widnieje ona na Złotej Liście czytelniczych perełek Fundacji ABC XXI, inicjatora akcji Cała Polska czyta dzieciom. Gorąco polecam!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz Kuklewicz )

Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia

Książka: Na ringu
Dobra do wspólnego czytania
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz Kuklewicz )

Dobra do wspólnego czytania

Książka: Misia i jej mali pacjenci. Urodzinowa niespodzianka
O rycerzach (prawie) wszystko
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

O rycerzach (prawie) wszystko

Książka: Groźni rycerze w ponurych zamczyskach. Straaaszna historia
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Książka: Gabi. Tego właśnie chcę!
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Tytuł ?Książka Roku 2018? w kategorii literackiej za książkę dla dzieci
Rok przyznania: 2018
A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Serce Neftydy

Serce Neftydy

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla młodzieży
Rok przyznania: 2017
Łopianowe pole

Łopianowe pole

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla dzieci
Rok przyznania: 2017
Jasne dni, ciemne dni

Jasne dni, ciemne dni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki o piłce nożnej

Najlepsze książki o piłce nożnejW piłkę zawsze warto pograć, ale w przerwie można też coś ciekawego przeczytać
 • Więcej niż klub
  1.
 • Na boisku
  2.
 • Lewandowski. Wygrane marzenia
  3.
 • Do przerwy 0:1
  4.
 • Basia i piłka nożna
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019