Warszawa

Książka przyjazna dziecku

Książka przyjazna dziecku

Jury pierwszej edycji konkursu „Książka Przyjazna Dziecku” wybrało 15 książek-finalistek, które wezmą udział w głosowaniu internautów. Liczba zgłoszeń na debiutujący konkurs przerosła oczekiwania organizatorów – preselekcji dokonano spośród 63 książek nadesłanych przez 32 wydawców.

 

Jury, w którym spotkało się ośmioro specjalistów z różnych dziedzin, miało wyjątkowo trudne zadanie, ponieważ wiele spośród nadesłanych książek prezentowało równie wysoki poziom literacki i edytorski. O wejściu do finałowej piętnastki decydowała suma punktów, które członkowie jury przyznawali poszczególnym tytułom. – Żal mi wielu pozycji, które znalazły się pod kreską. Wiem, że również pozostali członkowie jury musieli rozstać się ze swoimi ulubionymi tytułami. Wynika jednak z tego pozytywny wniosek dla polskiego rynku książek dla dzieci – nasz konkurs pokazuje, że jest na nim coraz więcej wartościowych propozycji. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i najserdeczniej gratulujemy naszym finalistom – mówi Małgorzata Węgrzecka, członkini jury, redaktor naczelna magazynu dla dzieci „Świerszczyk”.

W wyłonionej piętnastce znalazły się bardzo zróżnicowane pozycje: dla dzieci młodszych i prawie nastolatków, poetyckie i prozatorskie, fabularne i popularnonaukowe, wydane w standardowych i w specjalnych oprawach. Jest także kilka książek autorskich, będących w pełni dziełem jednego artysty. – To cudowna różnorodność! Pokazuje niezwykły potencjał twórców i wydawców – dodaje Małgorzata Węgrzecka.

 

W dniach 1-31 maja 2011 r. na najlepszą książkę spośród wyłonionej piętnastki będą oddawać głosy czytelnicy-internauci. Głosowanie odbędzie się za pośrednictwem portalu eDziecko.pl

Wręczenie nagród dla autora tekstu, ilustratora i wydawcy oraz pamiątkowej statuetki odbędzie się 3 czerwca 2011 r. podczas I Targów Książki dla Dzieci w Krakowie.

 

Fundacja Przyjazny Papier, magazyn dla dzieci „Świerszczyk” i portal eDziecko.pl, czyli organizatorzy konkursu „Książka Przyjazna Dziecku”, podbudowani odzewem wydawców na pierwszą edycję konkursu, już powoli planują następną. Przewidują, że wprowadzą kategorie konkursowe oraz jeszcze bardziej niż w pierwszej edycji będą zwracać uwagę na jakość papieru użytego przez wydawców oraz wykonanie książki. – Zobowązuje nas do tego tytuł i przesłanie naszego konkursu. Chcemy wyróżniać książki wydane na papierach wyprodukowanych w poszanowaniu środowiska naturalnego, o niskim poziomie białości, lekkich, a więc przyjaznych dla wzroku czytelników, a zwłaszcza dzieci – mówi Anna Dmochowska z zarządu Fundacji Przyjazny Papier.

 

Lista 15 książek (alfabetycznie według wydawców) wyłonionych przez jury pierwszej edycji konkursu „Książka Przyjazna Dziecku”:

 

  • Akapit Press – „Matka Polka” (autor tekstu i ilustrator: Zuzanna Orlińska)
  • Dwie Siostry – „Miasteczko Mamoko” (Aleksandra i Daniel Mizielińscy)
  • Czarna Owca – „Straszna książka, czyli upiorna zabawa w rymy” (Małgorzata Strzałkowska; Kacper Dudek)
  • Czerwony Konik – „Pierwsze urodziny prosiaczka” (Aleksandra Woldańska-Płocińska)
  • Debit – „Marco Polo. Moja podróż na wschód do krain odległych i niezbadanych” (Paulina Kielan; Mirosław Kisiel)
  • Hokus Pokus – „Nóż w palcu. Skaleczenie” (Wojciech Feleszko; Ignacy Czwartos)
  • Hokus-Pokus – „Paproch” (Eliza Piotrowska; Maria Ekier)
  • Ilustratornia – „O Zającu, który szukał Swojego Miejsca” (Agata Baranowska)
  • Instytut Wydawniczy Latarnik – „Za niebieskimi drzwiami” (Marcin Szczygielski)
  • Jedność – „Cecylka Knedelek i poletko truskawek” (Joanna Krzyżanek; Marcin Ciseł)
  • Multico – „Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach” (Andrzej Kruszewicz; zespół 11 ilustratorów)
  • Multico – „Tato, a dlaczego?” (Wojciech Mikołuszko; Tomasz Samojlik)
  • Muchomor – „Słoniątko” (Adam Jaromir; Gabriela Cichowska)
  • Pascal – „Ciotka Klotka i inne historie” (Agnieszka Ginko; Kasia Kukla-Puzoń)
  • Zielona Sowa – „Mikołaj Kopernik” (Marcin Przewoźniak; Dorota Szoblik)

 

 

Artykuł pochodzi ze strony www.przyjaznypapier.pl

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć