Warszawa

7 sposobów na wypracowanie dobrych nawyków odrabiania pracy domowej

Zadania domowe pozwalają dziecku nie tylko rozwijać przedmioty szkolne, ale także uczą odpowiedzialności.

 

Dzięki samodzielnej pracy, nasze pociechy uczą się zarządzać swoim czasem, by w terminie wywiązywać się z zadań. Odrabianie pracy domowej może być dla dziecka męczące, jednak dzięki pomocy rodziców może stać się bardzo efektownym rytuałem, przynoszącym wiele korzyści. W artykule znajdziesz kilka wskazówek jak skutecznie wesprzeć swoje dziecko.
 

oprac. Kamila Niedzielska

 

1/7
1/7
Stałe miejsce pracy

Jedną z podstawowych zasad jest wybranie stałego miejsca na odrabianie pracy domowej. Miejsce to powinno być dobrze oświetlone, znajdujące się z dala od hałasu oraz innych czynników, które mogłyby rozpraszać dziecko. Dzięki temu dziecko nie tylko zyska przestrzeń, w której będzie mogło się skupić, ale także będzie posiadało miejsce kojarzące się tylko i wyłącznie z nauką. 
 

 

2/7
2/7
Codzienna rutyna

Czuwaj nad codzienną rutyną odrabiania zadania domowego. Upewnij się, że Twoje dziecko jest skoncentrowane na swojej pracy. Ze zrozumieniem czyta i wykonuje polecenia zawarte w pracy domowej, oraz nie jest rozproszone przez inne rzeczy dziejące się dookoła. Razem wypracujcie rutynę - ustalcie porę i czas wykonywania zadań, kolejność prac i sposób podchodzenia do problemów. 

3/7
3/7
Samodzielność w odrabianiu zadań

Nie odrabiaj lekcji za swoje dziecko. Na pewno często kusi Cię, by po prostu wyręczyć swoją pociechę. Pamiętaj jednak, że pomoc nie oznacza robienia czegoś za dziecko. Zawsze nalegaj na to, by samo wykonało swoją pracę domową. Ty możesz jedynie dać mu kilka wskazówek i objaśnić polecenia. W ten sposób dasz mu szansę, by naprawdę się rozwinęło. 

4/7
4/7
Stała pora dnia

Wybierz konkretną porę dnia na odrabianie pracy domowej. Bez względu na to, czy będzie to wieczór, czy moment zaraz po powrocie ze szkoły - wyznaczcie jedną godzinę na wykonywanie zajęć domowych. Taka rutyna sprawi, że dziecko będzie utożsamiało konkretną porę dnia z odrabianiem pracy domowej i łatwiej będzie mu się do niej zabrać. 

5/7
5/7
Elastyczność

Pozwól dziecku na pewną dowolność w ustaleniu pory odrabiania zadań. Postaw jednak jasny warunek, że do czasu, gdy nie wykona pracy domowej, nie zgadzasz się na zabawę. W ten sposób unikniecie ciągłych i niepotrzebnych sporów, które dodatkowo mogą być dla dziecka stresujące.

6/7
6/7
Rozmowa

Podziel się spostrzeżeniami. Po wspólnym sprawdzeniu wykonanej pracy domowej pochwal swoje dziecko za poprawnie odrobione zadania. Wytłumacz, co Twoim zdaniem mogłoby poprawić oraz jakie inne metody mogłoby zastosować. Nie krytykuj go jednak i na pewno nie obrażaj - pamiętaj, że to tylko dziecko, które ciągle się uczy, nawet jeśli to, co dla niego niezrozumiałe, Tobie wydaje się banalne. 

7/7
7/7
Kontakt na linii nauczyciel-rodzic

Pozostań w stałym kontakcie z jego nauczycielem. Jeśli Twoje dziecko ma ciągłe problemy z wykonywaniem pracy domowej lub nie rozumie poleceń w zadaniach, poinformuj o tym jego wychowawcę. Być może wspólnie uda się dostosować wymagania do jego aktualnych możliwości.

 

 

Inspiracja: 

https://www.parents.com/kids/development/intellectual/7-ways-to-establish-good-homework-habits/

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć