Warszawa

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy słońce, czy deszcz, czas z dzieckiem można spędzić przyjemnie i kreatywnie. Zobaczcie nasze podpowiedzi!

 

Jesień jest w tym roku wyjątkowo piękna. Pogoda sprzyja aktywnościom na powietrzu i wspólnym spacerom. Zobaczcie, jak można wykorzystać czas, by dzieci się nie nudziły. Poniżej znajdziecie też pomysły na ciekawe spędzenie czasu, gdy dopadnie nas jesienna szaruga i deszcz.

 

Beata Dudzik

 

1/11
1/11
Jesienne szukanie skarbów

Należy przygotować listę rzeczy, które dziecko ma znaleźć podczas spaceru. Mogą to być np. różnorakie liście, szyszki, żołędzie, kamyki czy jarzębina. Znalezione skarby można zbierać np. do wiaderka.

2/11
2/11
Korale z jarzębiny i ludziki z kasztanów

Korale mogą spodobać się szczególnie dziewczynkom. Trzeba zebrać dużo jarzębiny, by móc zrobić piękny naszyjnik albo bransoletkę. Tworzenie kasztanowych i żołędziowych ludzików to świetna zabawa dla wszystkich dzieci (zwłaszcza tych lubiących prace manualne), a także dla rodziców. 

3/11
3/11
Zielnik

Stworzenie albumu z liśćmi może być atrakcją dla najmłodszych. Zbieranie liści, przypisywanie im odpowiednich nazw i oczywiście przyklejanie do kartek pozwala stworzyć cudowny album z darami jesiennej aury.

4/11
4/11
Puszczanie łódek na kałużach

Łódki można wykonać z papieru bądź łupin orzechów.

5/11
5/11
Czytanie na zewnątrz

Jeśli pogoda na to pozwala można wziąć na zewnątrz książkę i czytać ją dzieciom lub czytać wspólnie. Dzięki temu także i rodzicom szybciej minie czas spędzony np. w parku.

6/11
6/11
Wycinanie dyni

Nie musi to być tylko rytuał na Halloween, bo przecież dynia jest popularna przez całą jesień. Twórzcie więc rozmaite kształty z tego warzywa.

7/11
7/11
Wspólne pieczenie

Kuchenne aktywności nie muszą być atrakcjami jedynie na jesienne dni, ale jesienią można przyrządzić jakieś smakołyki kojarzące się z tą porą roku, np. pieczone jabłka z odrobiną dżemu i cynamonem bądź ciasto z dyni.

8/11
8/11
Zabawy na powietrzu

Jeśli pogoda sprzyja, warto wyjść z dzieckiem na zewnątrz i zorganizować jakieś ćwiczenia ruchowe - małe podchody lub gry i zabawy. Ważne, by rodzice czy rówieśnicy także uczestniczyli w tego typu aktywności. Dzięki temu ruch na świeżym powietrzu będzie dla najmłodszych przyjemnością i zabawą.

9/11
9/11
Kolorowe pieczątki

Do ich wykonania będą potrzebne farby plakatowe, liście oraz kartki. Liść pokrywamy farbą i odbijamy na papierze. Na jednej kartce można odbić kilka liści, dzięki temu utworzy się ciekawa kompozycja. Wykonanymi pracami można ozdobić dom. W pokojach będzie bardziej kolorowo, a dzieci ucieszą się, że ich dzieła zostały docenione.

10/11
10/11
Teatr cieni

Teatr cieni to propozycja nie tylko na jesienne dni, ale także sposób na spędzenie czasu w domu, gdy pogoda nie dopisuje. Można przygotwać teatrzy dla dzieci lub pozwolić im na kreatywność i aktywne włączenie się do zabawy.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć