Warszawa

Zabawy andrzejkowe dla dzieci. Top 6 najciekawszych

Zabawy andrzejkowe dla dzieci. Top 6 najciekawszych

Kilkaset lat tradycji zobowiązuje. Warto, by wieczór wróżb stał się także udziałem Twojego dziecka. Tym bardziej, że wystarczy niewiele czasu, odrobina chęci i ciut kreatywności, by maluchy mogły się świetnie bawić na swoim wieczorze andrzejkowym.

 

Oto 6. świetnych, prostych w przygotowaniu i bezpiecznych zabaw andrzejkowych dla dzieci!

 

Kliknij w obrazek, aby poznać szczegóły!

 

1/6
1/6

 

Wróżba z jabłka


Znana, lubiana, kultywowana. Prosta zabawa, która daje moc radości.

 

Co będzie potrzebne?


Jabłko:)

 

Dorosły obiera jabłko ze skórki tak, aby powstała długa serpentyna i podaje ją dziecku. Dziecko rzuca obierkę za siebie. Ważne jest, aby rzucało ją przez lewę ramię. Kształt rzuconej obierki to pierwsza litera imienia przyszłego męża lub żony.

2/6
2/6

 

Lanie wosku
Lanie wosku to najstarsza z andrzejkowych wróżb. Powszechnie znana i lubiana, świetnie nawiązuje do przeszłości i ma nam wiele powiedzieć o naszej przyszłości. Nie powinno jej zabraknąć na wieczorach andrzejkowych naszych pociech.

 

Co będzie nam potrzebne?
Przygotujcie miskę z wodą, klucz z dużym otworem oraz wosk. Gdy wszystko jest gotowe, zaczynamy zabawę.

 

Osoba dorosła roztapia wosk ( w rondelku, na małym ogniu). Gdy wosk ma już postać płynną, wówczas przelewamy go przez otwór w kluczu - prosto do miski z zimną wodą. Czekamy chwilkę aż wosk zastygnie i wyciągamy go z wody.


Następnie bierzemy zastygnięty wosk do ręki i rzucamy jego cień na ścianę. I dopiero teraz, tak naprawdę, zaczyna się zabawa i prawdziwy festiwal interpretacji!

3/6
3/6

 

Kim będę?
O czym marzą dzieci? By szybko stać się dorosłymi. Nic dziwnego więc, że tak bardzo lubią tę andrzejkową zabawę.

 

„Kim będę?” dostarczy Wam mnóstwo powodów do radości.

 

 

Co będzie nam potrzebne?
Worek, do którego wkładamy gadżety związane z różnymi profesjami (np. grzebień lub szczotka  - typowe dla zawodu fryzjera), strzykawkę lub stetoskop (atrybut lekarza), patelnię lub garnek (typowe dla zawodu kucharza).

 

Dziecko losuje przedmiot ukryty w worku. Nie pokazuje innym wylosowanej rzeczy.

Demonstruje za to ruchem, jak używa się tego przedmiotu w pracy (typowa gra "kalambury"). Pozostałe dzieci mają za zadanie zgadnąć, jaki przedmiot został wylosowany.

4/6
4/6

 

Mała plama – wielka przyszłość

 

Grasz w kleksy? Gram!

 

Zasady tej andrzejkowej wróżby przypadną do gustu małym rozrabiakom. W końcu można plamić bez wyrzutów sumienia. A to wszystko w imię kultywowania tradycji.

 

Co będzie nam potrzebne?


Biała kartka, kolorowe farby lub atrament.

 

Najpierw składamy kartkę na pół. Następnie ją prostujemy. Na sam środek arkusza wylewamy farbę lub atrament, a następnie ponownie zginamy kartkę i mocno ją dociskamy.

Kartkę rozkładamy i dokładnie się przyglądamy plamom i kleksom. To, co zobaczymy, interpretujemy na milion dowolnych sposobów, próbując domyślić się znaczenia powstałych kleksów dla przyszłości małych uczestników zabawy.

5/6
5/6

 

Grosz na szczęście

 

To prosta i bezpieczna zabawa, która świetnie sprawdzi się na andrzejkowym kids party.

 

Co będzie nam potrzebne?
Kilka lub kilkanaście jednogroszówek ( w zależności od ilości pociech) i miska z wodą.

 

Wszystkie dzieci otrzymują monetę. Najpierw muszą pomyśleć życzenie. Spełni się ono dopiero, gdy moneta wyląduje w misce z wodą.

 

Ta zabawa świetnie sprawdzi się w grupie dzieci młodszych. Starszym można sprawę utrudnić, odsuwając miskę z wodą o kilkadziesiąt  centymetrów.

6/6
6/6

 

Tajemnicza wiadomość


Choć ta wróżba nie na kilkuset lat tradycji, zdążyła już podbić serca małych Andrzejkomaniaków. I trudno się dziwić!

 

Tajemnicza wiadomość to totalna magia!

 

Co będzie nam potrzebne?


Małe karteczki, sok z cytryny, wykałaczka.

 

Przygotowanie tej zabawy nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Wystarczy wycisnąć sok z cytryny i użyć go, jako atramentu, do stworzenia napisu na białych kartkach (tutaj mogą nam się przydać wykałaczki). Dzieci będą miały za zadanie odczytanie tajemniczej wiadomości.


Jak to zrobić?
Wystarczy przytrzymać kartkę przy świecy (to z pomocą dorosłych) lub blisko żarówki. Pod wpływem ciepła napis w magiczny sposób pojawi się na kartce.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć