Kraków

Festiwal Nauki i Sztuki
Kraków Impreza okolicznościowa

Festiwal Nauki i Sztuki

od 16 maja do 18 maja 2024
Wpis archiwalny

W dniach od 16 do 18 maja 2024 r. odbywać się będzie kolejny Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie przygotował mnóstwo atrakcji dla zwiedzających.

 

 

16 MAJA 2024

 

16 maja br., w godzinach od 10:00 do 16:00, Wydział Rolniczo-Ekonomiczny przygotował prezentację w Stacji Doświadczalnej Katedry Agroekologii i Produkcji Roślinnej w Prusach, mieszczącej się przy ul. Uniwersyteckiej 7 (gmina Kocmyrzów-Luborzyca). W programie m.in. zwiedzanie ogrodu połączone z rozpoznawaniem gatunków roślin leczniczych i przyprawowych, ponadto zaplanowano pokaz tłoczenia oleju, sprzętu rolnictwa precyzyjnego, czy wykonywania mydełek. Dodatkowo dla chętnych quizy i zabawy.

 

Również 16 maja br. na URK w godzinach od 10:00 do 14:30 zaplanowano zwiedzanie Muzeum Gleb, mieszczącego się w budynku Wydziału Leśnego URK (al. 29 Listopada 46).

 

Z kolei Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt mieszczący się przy al. Mickiewicza 24/28 zaplanował warsztaty i pokazy m.in. na tematy związane z genetyką, budową zwierzęcego organizmu, budową szkieletu, rozpoznawaniem piór i jaj ptaków domowych, czy właściwego doboru psiej diety. W programie także zabawy i quizy.

Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa (al. 29 Listopada 54) w godzinach od 10:00 do 15:00 zaplanował m.in. oprowadzanie po kolekcji dydaktycznej roślin ozdobnych, warsztaty na temat owadzich tajemnic, warsztaty artystyczne z zakresu tworzenia roślinnych obrazów, czy warsztaty na temat roślinnych kultur in vitro. Ponadto będą prezentowane wystawy: roślin oczyszczających powietrze,  grzybów oraz florystyczne.

 

Wydział Technologii Żywności (ul. Balicka 122, w godz. 11:45-12:45) zaplanował wykład na temat ziemniaka, jako rośliny, która zmieniła oblicze Europy.

W Bibliotece Głównej URK (al. Mickiewicza 24/28) od godz. 09:00 do 15:00 prezentowana będzie wystawa Muzeum URK z aparatami naukowymi i innym pamiątkami związanymi z nauczaniem rolnictwa na Uniwersytecie.

 

17 MAJA 2024

 

17 maja 2024 r., czyli w piątek na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt (al. Mickiewicza 24/28) odbędą się dwie tury warsztatów na temat tajemnic mleka: od 16:00 do 17:00 i od 17:00 do 18:00.

 

Także tego dnia od godziny 10:00 do 14:30 zaplanowano zwiedzanie Muzeum Gleb, mieszczącego się w budynku Wydziału Leśnego URK (al. 29 Listopada 46), natomiast w Bibliotece Głównej URK od godz. 09:00 do 15:00 będzie można obejrzeć wystawę Muzeum URK z aparatami naukowymi i innym pamiątkami związanymi z nauczaniem rolnictwa na Uniwersytecie.

 

W piątek, 17 maja w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20) od godziny 10:40 do 11:45 odbędzie się debata, której moderatorami będą: dr hab. Kinga Topolska, prof. URK i dr inż. Katarzyna Petka-Poniatowska z Wydziału Technologii Żywności (Katedra Technologii Produktów Roślinnych i Higieny Żywienia), a uczestnikami  studenci i doktoranci Wydziału Technologii Żywności URK. Debata nosi tytuł "Fakty i mity żywieniowe - czyli co jest prawdą a co niekoniecznie, w świetle najnowszych badań naukowych".

 

Krótki opis debaty: Debata o faktach i mitach żywieniowych to fascynujące starcie idei i informacji, które kształtują nasze podejście do zdrowego odżywiania. Podczas tej debaty dietetycy i entuzjaści zdrowego stylu życia dyskutują na temat różnych koncepcji żywieniowych, rozważając zarówno naukowe dowody, jak i powszechne przekonania. W trakcie debaty analizowane są popularne mity dotyczące diety, takie jak szkodliwość tłuszczów czy rola węglowodanów. Eksperci prezentują fakty oparte na badaniach naukowych, ale także biorą pod uwagę różnorodne aspekty kulturowe, społeczne i psychologiczne związane z jedzeniem. Celem debaty jest wyjaśnienie kontrowersji i dostarczenie uczestnikom rzetelnej wiedzy, aby mogli podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące swojej diety i zdrowia.

W dzisiejszym świecie, gdzie tyle różnych teorii i trendów dietetycznych krąży wokół nas, ważne jest zrozumienie, co jest oparte na solidnych dowodach naukowych, a co jedynie na popularnych przekonaniach lub marketingowych chwytach. Ta debata daje nam szansę spojrzeć na obie strony medalu - zarówno na faktory wspierające zdrowe żywienie, jak i na mity, które mogą prowadzić nas na manowce. Celem naszego spotkania jest nie tylko rozwianie niejasności, ale także zbudowanie solidnej bazy wiedzy, która pomoże nam podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje żywieniowe. Gotowi na pogłębienie naszej wiedzy o tym, co naprawdę stanowi zdrową dietę?

 

18 MAJA 2024

 

18 maja 2024 r. w Bibliotece Głównej URK (al. Mickiewicza 24/28) od 09:00 do 14:00 ponownie będzie można obejrzeć wystawę Muzeum URK z aparatami naukowymi i innym pamiątkami związanymi z nauczaniem rolnictwa na Uniwersytecie.

 

Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa zaprasza także (al. 29 Listopada 54) w godzinach od 10:00 do 14:15 na szereg aktywności, m.in. zwiedzanie kolekcji dydaktycznej roślin ozdobnych, warsztaty na temat rozpoznawania barwników, rozpoznawania bakterii, tworzenia roślinnych obrazów oraz poznawania owadzich tajemnic.

 

Również 18 maja na scenie zlokalizowanej na Rynku Głównym w Krakowie zaplanowano występy zespołów artystycznych URK.

 

O godzinie 11:45 wystąpi Studencki Zespół Góralski „Skalni”.

Studencki Zespół Góralski Skalni Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, powstał w 1952 roku. Skupia młodzież góralską z regionu Podhala oraz sąsiednich regionów, a także młodzież innych, nie górskich terenów Polski, studiującą w wyższych uczelniach krakowskich. Prezentuje muzykę, tańce i śpiewy oraz obrzędowość regionu Podhala w formie tradycyjnej. Zespół prezentuje swoje programy artystyczne na scenach festiwalowych w Polsce i za granicą, prężnie działa w środowisku góralskim na Podhalu, a również, z racji miejsca regularnego pobytu -w Krakowie. Nad programami artystycznymi pracują: Helena Lassak, Klemens Słodyczka, kierownikiem zespołu jest Józef Brzuchacz. Nabór do grupy początkującej Zespołu Skalni jest prowadzony każdego roku w październiku. Informacje o życiu zespołu można obserwować na stronie Facebook i Instagram, oraz muzykę na platformie Spotify. Zapraszamy do spróbowania swoich sił w grupie początkującej zespołu Skalni.

 

O 15:45 z kolei wystąpi Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie powstał w grudniu 2003 roku, przy ówczesnej Akademii Rolniczej w Krakowie z inicjatywy i dzięki staraniom prof. dr hab. inż. Kazimierza Wiecha, który przy wsparciu dr Adama Świderskiego oraz dzięki przychylności władz Uczelni doprowadził do stworzenia zespołu. Od samego początku głównym zadaniem chóru jest uświetnianie najważniejszych uroczystości swojej Alma Mater oraz promocja uczelni poza jej murami. Promując Uniwersytet Rolniczy chór koncertuje, bierze udział w konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Występował w wielu miastach Polski, a także w Macedonii Północnej, we Włoszech, w Ukrainie, w Czechach, w Hiszpanii, w Grecji, w Rumunii, we Francji i w Niemczech. Uczestniczył w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, na których został nagrodzony ponad 40 razy zdobywając wyróżnienia, I, II i III miejsca, a także nagrody Grand Prix. W repertuarze chóru znajdują się utwory wszelkich stylów i różnych epok. Chór śpiewa koncerty z muzyką klasyczną, rozrywkową, ludową, pochodzącą z różnych stron świata, a także patriotyczną, religijną i świecką. Jako wykonawca stał zarówno na małych jak i na dużych scenach koncertowych. Występował w kościołach, w wiejskich i miejskich Ośrodkach  Kultury, szkołach, ale także w Filharmonii Krakowskiej, w Filharmonii Szczecińskiej, w Operze Krakowskiej, w Filharmonii Białostockiej, na scenie Centrum Kongresowego ICE, w Teatro della Regina w Cattolica we Włoszech, w Teatro Ermette Novelli w Rimini we Włoszech, w Teatre Municipal de Lloret de Mar w Hiszpanii, w Katedrze w Barcelonie i w wielu innych, niezwykłych miejscach. W roku 2024 odznaczony medalem POLONIA MINOR przyznanym przez Marszałka Województwa Małopolskiego oraz przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz Małopolski. Od początku istnienia chóru jego dyrygentką jest Joanna Gutowska-Kuźmicz.

 

Program:
Jacek Sykulski "Stoi lód na Prośnie"
Mariusz Kramarz "Dwa serduszka"
Zuzanna Koziej "Oj, ty rzeko"
Jan Krutul "Oj, chmielu, chmielu"

 

O 20:00 będzie można wysłuchać koncertu muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu „Hagard”.

Zespół Sygnalistów Myśliwskich Hagard oficjalnie powstał w 2001 roku z inicjatywy studentów na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Od początku swojego istnienia zespół reprezentuje uczelnię na corocznych konkursach sygnalistów myśliwskich. Kierownikiem zespołu jest Gabriel Chlebowski. W ostatnich latach zespół odnosi liczne zwycięstwa i sukcesy a obecnie dzierży tytuł vicemistrzów Polski w Muzyce Myśliwskiej. Tytułu tego zespół bronić będzie w tegorocznych mistrzostwach Polski w Bytowie odbywających się na przełomie Maja i Czerwca. Hagard jest również współorganizatorem konkursu sygnalistów o Róg Zbramira w Niepołomicach, który z nielicznymi wyjątkami odbywa się corocznie w kwietniu na zamku w Niepołomicach. Zespół dziś pragnie wszystkich zaprosić na konkurs w Niepołomicach. Konkretne daty konkursów znajdą państwo na stronie muzykamysliwska.pl w zakładce wydarzenia. Zazwyczaj informacje o rocznym terminarzu konkursów publikowane są do końca stycznia. Zespół Hagard zaprezentuje w dzisiejszym występie część repertuaru z którym występował na konkursach w roku 2023, część repertuaru przygotowywanego w roku obecnym oraz dodatkowe utwory z muzyki myśliwskiej.

 

Repertuar : Dolnoaustriacki marsz myśliwski (komp. E. Seyfried), Łowcza cza-cza (komp. Rafał Rogowski), Marsz myśliwski nr. 3 (komp. Reinhold Stief), Bolero Myśliwskie (komp. Artur Kanawka), Góralskie Lasy (komp. Artur Kanawka), Parforce w Łańcucie (komp. Krzysztof Kadlec). Łączny czas trwania utworów ok 15 min. Łączny czas występu z zapowiedziami ok 20 min.

 

Występy na scenie poprzedzi stymultana (od godz. 10:00 – 11:00), podczas której mistrz szachowy będzie grał jednocześnie z wieloma przeciwnikami reprezentującymi krakowskie uczelnie. Wśród uczestników – studentka I roku Wydziału Technologii Żywności URK, kierunku dietetyka, Julia Skura.

 

Hasło tegorocznego, 20 już Festiwalu brzmi „Kraków miastem nauki i sztuki”. Patronem wydarzenia jest prof. Mieczysław Mięsowicz, jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, mający ogromny wkład w integrację środowiska naukowego Krakowa.

 

W załączeniu przesyłam program aktywności na Wydziałach URK oraz plakat.

 

Więcej: fnis.krakow.pl

Miejsce wydarzenia:
aleja Adama Mickiewicza 21,
31-120 Kraków/ Wiele lokalizacji
Organizator:

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

aleja Adama Mickiewicza 21,
31-120 Kraków

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć