Kraków

Porady naszych Ekspertów

Krótkie wędzidełko

Witam Panią serdecznie,
Synek ma 5,5 miesiąca i dość mocno skrócone wędzidełko. Byliśmy już u paru specjalistów, jednak każdy mówi co innego. Jedni, że trzeba nacinać, drudzy ze na razie nie.
Czy mogłabym poznać Pani opinie? Czy jeśli dziecko będzie pod stała opieką logopedy czy może ładnie mówić bez tego nacinania? Czy jeśli na skrócone to czy to świadczy już o pewnych problemach z mówieniem?

Martwi mnie też to, że jeszcze jakiś miesiąc temu Synek gaworzył cały czas, teraz jakoś przycichł i gada dużo mniej, mało go słychać. Czy to normalne? Czy dzieci mają takie okresy??

Z góry bardzo serdecznie dziękuje za odpowiedz


Pytanie przesłała Pani Wioleta
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Wioleto,

jeszcze za wcześnie na podcinanie, Synek może rozciągnąć wędzidełko podczas jedzenia, żucia i gaworzenia. Jeśli obserwuje Pani regres w wypowiadaniu sylab proszę nosić dziecko (ważne, by głowa była prosto), sadzać na kolanach i mówić sylaby, opowiadać do prawego ucha. Gdy tylko Synek będzie sam siedział proszę podawać mu skórkę od chleba do gryzienia i podgotowaną marchewkę, biszkopty. Aby czubek języka dotknął wałka dziąsłowego za górnymi zębami chłopczyk musi żuć i gryźć.


Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: wędzidełko, podcinanie wędzidełka

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)